RemontWykończenie

Jak znaleźć idealną ekipę remontową do wykończenia mieszkania

W dzisiejszych czasach znalezienie solidnej ekipy remontowej zajmującej się wykończeniem wnętrz to naprawdę karkołomne zadanie. Wielu fachowców posiada terminy zarezerwowane na nawet kilka lat do przodu, co pociąga za sobą stale rosnące ceny ich usług. W sieci można znaleźć oferty mnóstwa firm remontowych, które niezmienne reklamują się jako rzetelne i doświadczone. Jednak doświadczenie pokazuje, że nie każda ekipa remontowa jest naprawdę profesjonalna.
Jak zatem znaleźć ekipę, z którą współpraca będzie przyjemnością, zaś efekt końcowy – czyli wykończone mieszkanie – w pełni Cię zadowoli? Wystarczy, że będziesz podczas poszukiwań trzymać się kilku poniższych, prostych zasad. Dzięki nim znajdziesz firmę, która zmieści się zarówno w czasie, jak i w zadanym budżecie, zaś współpraca z nią będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie udręką.

Zacznij od rozeznania

Na samym początku poszukiwań – możesz ten etap rozpocząć jeszcze przed odbiorem mieszkania – wykonaj rzetelne rozeznanie. Wykonaj telefony lub napisz maile do co najmniej kilku lokalnych firm i zorientuj się na wstępie, jakie mają najbliższe wolne terminy. Miej na uwadze, że terminy będą znacznie mniej odległe zimą, zaś latem będziesz musiał dłużej poczekać. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić, jeśli jedna ekipa jest dostępna znacznie szybciej niż pozostałe. Może to rodzić uzasadnione wątpliwości co do jej rzetelności.
Kolejną ważną rzeczą, jaką warto wiedzieć, są orientacyjne ceny w danej okolicy. Oczywiście większość ekip nie poda Ci stawek przez telefon, ale takiej wiedzy możesz zasięgnąć przede wszystkim na lokalnych forach internetowych. Uważać powinieneś na firmy, których stawki są znacząco niższe, niż średnia.

ekipa remontowa podczas pracy

Roześlij wici wśród znajomych

Najbardziej rzetelnych i dokładnych fachowców powinieneś zdecydowanie szukać wśród znajomych oraz rodziny. Jeśli bowiem możesz na własne oczy zobaczyć efekt pracy danej ekipy, jest to zdecydowanie najlepsza rekomendacja. Z pewnością znajomi będą pamiętali, z jaką ekipą współpracowali, zwłaszcza jeśli są zadowoleni z rezultatów.
Od bliskich dowiesz się również rzeczy, jakich nie znajdziesz w internecie, a tym bardziej nie powie Ci o nich szef ekipy. Zapytaj zatem znajomych lub członków rodziny, czy fachowcy byli punktualni, czy utrzymywali porządek w mieszkaniu oraz czy reagowali na uwagi właścicieli mieszkania.

Reklama

Ekipa remontowa – umów się na osobistą wycenę

W branży wykończeniowej nie praktykuje się dokonywania wycen bez osobistych oględzin lokalu do wykończenia. Dlatego ekipa remontowa, która deklaruje się co do zlecenia bez obejrzenia mieszkania, możesz na samym wstępie skreślić ze swojej listy. Warto zarezerwować sobie czas na spotkanie z kilkoma ekipami, ponieważ można w ten sposób porównać ich podejścia.
Podczas pierwszego spotkania w mieszkaniu do wykończenia idealna ekipa powinna być w stanie podpowiedzieć Ci optymalne rozwiązania oraz wskazać, jakie trudności mogą wystąpić podczas prac wykończeniowych. Zwróć koniecznie uwagę na to, czy firma jest profesjonalnie przygotowana do oględzin. Fachowcy powinni mieć ze sobą wszystkie niezbędne sprzęty – ich brak powinien być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym.

Umowa to podstawa z ekipą remontową

Jak ognia wystrzegaj się ekip, które za wszelką cenę chcą wykręcić się od podpisania z Tobą umowy. Tak naprawdę bowiem wszelkie ustne czy też mailowe ustalenia nie są wiążące i nie chronią Cię w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Jeżeli więc ekipa, która Cię interesuje, przystaje na spisane umowy, zdecydowanie zapisz jej to na plus.

Pamiętaj o tym, że możesz, a nawet powinieneś mieć wpływ na kształt i treść umowy z firmą wykończeniową wnętrza. Rzetelna ekipie powinno wręcz zależeć na tym, aby w dokumencie tym znalazło się jak najwięcej szczegółów odnośnie zakresu prac oraz stosowanych podczas wykończenia technologii.

Uwaga na zaliczki i fachowców „od wszystkiego”

Wbrew temu, co może wmawiać Ci ekipa remontowa, nie jest ogólnie przyjętą praktyką płacenie zaliczki przed rozpoczęciem prac. Nie oznacza to jednak, że firmy remontowe w ogóle nie wymagają już zaliczek. Powinieneś jednak wstrzymać się z płatnością, dopóki nie zobaczysz pierwszych postępów prac wykończeniowych.
Rzadko zdarza się, że jedno remontowane mieszkanie jest w stanie kompleksowo wykończyć tylko jedna ekipa remontowa. Dlatego – zwłaszcza jeśli firma składa się zaledwie z kilku osób – od razu zrezygnuj ze współpracy z tzw. złotymi rączkami, które znają się na wszystkich. Mało prawdopodobne jest, że jedna osoba zna się doskonale na układaniu płytek, hydraulice oraz malowaniu ścian jednocześnie. Dlatego wybierz raczej kilka ekip, z których każda będzie specjalizować się w konkretnym obszarze, ale postaw tylko na te sprawdzone i zaufane.

Powiązane artykuły

Back to top button