BudowaRemont

Podest roboczy – bezpieczeństwo i wygoda

Wykonując w domu mniejszy lub większy remont, wieszając obraz, półkę itp., czyli np. wiercąc pod nie otwory, a także robiąc po prostu porządki, męczymy się często faktem, że nie wszędzie jesteśmy w stanie swobodnie dosięgnąć. Aby ułatwić sobie zadanie, korzystamy z różnych przedmiotów, które mają pomóc sięgnąć nam wyżej. Wchodzimy na wersalkę, pufę, taboret, krzesło… Czyli po prostu… ryzykujemy.

Często okazuje się, że wytrzymałość takiego sprzętu była za mała, by utrzymać nasz ciężar. Do tego dochodzi jego niestabilność – wystarczy docisnąć do ściany wiertarkę, by okazało się np., że taboret, który jest stabilny, gdy na nim siedzimy, jest zupełnie inny pod tym względem, gdy jest używany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Także rozkładana drabina, która sprawdzi się np. w przypadku wieszania firanek, przy wierceniu może okazać się niewygodna – jeśli chodzi o pozycję i dostęp.

Proste rozwiązanie, czyli podest roboczy

Rozwiązanie jest bardzo proste. Należy się zaopatrzyć w sprzęt, który został stworzony do takich zadań, czyli mówiąc inaczej – użyć sprzętu zgodnie z przeznaczeniem. O dużo łatwiej będzie nam wykonywać pewne czynności, gdy zaopatrzymy się w podest roboczy. W mieszkaniu bardzo rzadko robimy coś przy samym suficie, więc taki podest nie musi być nawet szczególnie wysoki. Sprawę może załatwić już 50 centymetrów. Znaczenie ma tu oczywiście również nasz wzrost. Podest roboczy może występować w postaci przypominającej niewielki taboret, drabinkę, ławkę, schodki itp.

Reklama

Pozorne podobieństwo do innych przedmiotów

Warto zwrócić tu uwagę na słowo „przypominającej”, bo oprócz wizualnego podobieństwa znajdziemy również wiele różnic, które posiadają podesty robocze względem wymienionych przedmiotów. Spowodują one, że dzięki swoim kształtom sprzęt będzie wygodny w użytkowaniu i już dzięki temu po prostu bezpieczny. Oprócz tego na bezpieczeństwo, czyli rzecz najważniejszą, wpłynie także solidność konstrukcji – ogólna wytrzymałość i stabilność; wyposażenie w elementy antypoślizgowe – podestów i nóżek.

Niewielki rozmiar i cena podestów roboczych

Zaletą podestu roboczego jest również jego niewielki rozmiar. Jest to oczywiście pojęcie względne, ale taki podstawowy, np. dwustopniowy podest roboczy, nie zajmie w mieszkaniu zbyt wiele miejsca, szczególnie gdy będzie składny lub prosty w montażu/demontażu. Nie jest to też sprzęt drogi, więc i z tego powodu nie warto narażać swojego zdrowia, czy nawet życia, korzystając ze sprzętu, który nie jest przeznaczony do zadania, które chcemy wykonać. A przecież sama wygoda pracy również ma niebagatelne znaczenie.

Powiązane artykuły

Back to top button