RemontZrób to sam

Malowanie ścian – warto to zrobić końcem lata

Malowanie ścian i sufitu najlepiej robić wtedy, kiedy temperatura powietrza wynosi 18-25 stopni Celsjusza, a dzień jest bez deszczu i z umiarkowanym wiatrem. Wtedy warto malować przy otwartych oknach. W takich warunkach farba dobrze schnie – nie za szybko (bo wtedy kolejne warstwy nie łączą się z następnymi i powstają smugi) i nie za wolno (co grozi tym, że farba może płatami odpadać pod własnym ciężarem). Do malowania ścian przeważnie używa się emulsji wodnych (woda jest w nich rozpuszczalnikiem), które występują pod różnymi nazwami (na przykład lateksowa, ceramiczna) zależnie od reszty składu.

Informacje w poradniku związane z pracami malarskimi podzielmy na punkty:

Konsystencja farby ma znaczenie

Współczesne farby emulsyjne są dość gęste (swoją konsystencją przypominają gęstą śmietanę) Nie należy ich rozcieńczać. Im gęstsza jest farba, tym lepiej trzyma się wałka w trakcie malowania ścian i mniej pryska. Łatwiej się też nią maluje, ponieważ można rozprowadzać farbę jednolitą, dość cienką warstwą. Farby z dodatkowymi składnikami, na przykład ceramiczne, odporne na zabrudzenia lub szorowalne bywają jeszcze gęstsze (przypominają niezastygnięty budyń), ich także nie wolno rozcieńczać, ponieważ w dużej mierze stracą swoje właściwości. Farbę po otwarciu trzeba dobrze wymieszać. Można użyć do tego mieszadła (ręcznego lub napędzanego wiertarką) lub też miksera z końcówkami do ubijania.

Stopień połysku farb

Wszystkie emulsje wodne mogą tworzyć na ścianach powłoki o różnym stopniu połysku. Od niego zależy, jak od ścian będzie się odbijało światło, a przez to – jak będziemy odbierać wnętrze. Warto dowiedzieć się o takich oto stopniach połysku:

Reklama

Farby matowe

To doskonały wybór dla początkujących malarzy, ponieważ dzięki nim łatwo uzyskać jednolitą powłokę bez smug. Pozwalają też nieco ukryć niewielkie nierówności podłoża.

Farby półmatowe (satynowe)

Są wciąż od dłuższego czasu najbardziej popularne, ponieważ nadal nieco powiększają optycznie wnętrza, a przy tym nie uwydatniają defektów ścian i łatwiej nimi malować.

Farby z powłoką z połyskiem

Powłoki z farb tego rodzaju wykończeniem odbijają co najmniej 60 procent padającego na nie światła. Dzięki temu pomalowane ściany sprawiają, że wnętrza wydają się obszerniejsze. Niestety uwydatniają także wszelkie nierówności podłoża.

malowanie ścian szarą farbą

Grunt – używać czy nie?

Wielu malarzy namawia klientów, aby gruntować ściany przed malowaniem. Pamiętajmy o tym, że nie zawsze jest to potrzebne. W nowo otynkowanych ścianach, zwłaszcza tych pokrytych tynkami gipsowymi lub wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi, gruntowanie jest zasadne. Dzięki nałożeniu gruntu zużyjemy później mniej farby (gips jest bardzo chłonny). Jeśli przed malowaniem trzeba było uzupełniać ubytki w ścianach (na przykład zaszpachlować dziury czy rysy), warto je zagruntować. Grunt sprawi, że farba będzie się nanosiła i wysychała tak samo na całej powierzchni ścian, więc powłoka będzie wyglądała jednolicie. Pamiętajmy o tym, że sadze zostawiają tłusty film na ścianach, więc w pokojach, w których mieszka palacz papierosów albo mamy kominek, przed malowaniem warto je wyszorować, a następnie zagruntować, by po wyschnięciu nie „wyszły” plamy. Natomiast jeśli tylko odświeżamy malowane już ściany, grunt nie jest potrzebny.

Farba do kuchni, do łazienki, do sufitu

W sklepach, poza farbami ogólnego zastosowania, możemy spotkać specjalnie przeznaczone do rodzaju pomieszczeń. I nie jest to fanaberia. W kuchniach i łazienkach panuje podwyższona wilgotność. Do tego w kuchniach łatwo o zabrudzenie ścian. Dlatego producenci stworzyli specjalną kategorię farb, które tworzą zwarte powłoki, dzięki czemu są odporne na parę wodną i mniej się brudzą. Malowane nimi pomieszczenia rzadziej wymagają odświeżania. Znów farby przeznaczone do sufitów to farby o głęboko matowym wykończeniu, dzięki któremu na suficie nie odbijają się refleksy światła z lamp, do tego skutecznie maskują wszelkie grudki czy rysy. Takie farby przydadzą się podczas remontu kuchni.

Taśmy malarskie

Dostępne są dwa typy taśmy malarskiej – żółta i niebieska. Różnią się one nie tylko kolorem, ale i ceną. Taśmy niebieskie są odporniejsze na wilgoć zawartą w farbie, nie marszczą się i nie odchodzą pod jej wpływem. Jeśli zależy nam na precyzyjnym odcięciu powierzchni (na przykład paska ściany pod sufitem, ościeżnicy drzwi) wówczas wybierzmy niebieską. Znów od rodzaju kleju zależy to, jak długo taśma może być pozostawiona na ścianie, aby w trakcie odrywania nie zniszczyła świeżo wymalowanej powłoki. Na opakowaniu znajdziemy informację, po jakim czasie od naklejenia taśmę trzeba zdjąć – może to być od 4 godzin, do nawet 30 dni czasu.

Smugi podczas malowania

Jeżeli wybierzemy połyskliwą lub satynową farbę o zdecydowanej barwie, malowanie pokoju może skutkować powstaniem na ścianach smug. W odpowiednim oświetleniu widać je jeszcze, zanim farba w pełni wyschnie. Ściany warto podświetlić mocną żarówką (najlepiej halogenową) w lampie ustawionej z boku i obróconej w stronę ściany. W jaki sposób uniknąć smug? Jeśli malujemy samodzielnie, pamiętajmy o pewnych zasadach: zaczynamy od malowania narożników, wnęk okiennych itp. Duże powierzchnie ścian malujemy dobrze nasączonym wałkiem, prowadząc po długimi pociągnięciami od podłogi po sufit. Nie dociskamy mocno, pozwalamy, aby wałek płynnie „toczył się” po ścianie. Jeśli musimy zrobić przerwę, domalujmy ścianę do końca, w przeciwnym razie miejsce odcięcia będzie widoczne.

Reklama

Pędzel czy wałek do malowania pokoju

Odmalowanie mieszkania wymaga odpowiednich narzędzi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy do malowania pokoju lepszy jest pędzel czy wałek. To zależy od rodzaju używanej farby, malowanej powierzchni i preferencji malarza. Ważne aby przed rozpoczęciem prac malarskich zabezpieczyć podłogę, okna, drzwi i meble przed przypadkowym pomalowaniem. Trudno dostępne miejsca malujemy specjalnymi pędzlami do odcinania. Aby kolor ścian był jednolity bez zacieków i przebarwień rogi ścian i rogi przy suficie najpierw malujemy pędzlem do odcinania a następnie wałkiem lub dużym pędzlem malarskim.

Powiązane artykuły

Back to top button