Remont kuchni? Na samą myśl wielu z nas najchętniej odpuściłoby jakiekolwiek prace z tym związane. Powód jest prosty – renowacje kojarzą się nam z długimi pracami. Prócz wszechobecnego kurzu właściwie w całym mieszkaniu musimy naszykować się jednocześnie na niemałe koszty. Czy jednak zawsze tak musi być? Nie! Poniżej przedstawiamy Ci 8 praktycznych sposobów na tani remont kuchni, który dodatkowo nie pochłonie Twoich oszczędności.
Zacznijmy od tego, że „tani” remont kuchni, nie oznacza zły czy gorszy. Wręcz przeciwnie! Mniejszy budżet nie musi kończyć się również na samych „pracach kosmetycznych”. Wbrew pozorom mamy wiele możliwości, a wystrój kuchni możemy zmienić diametralnie i to niskim kosztem. Co ważne – właściwie wszystkie z poniższych propozycji możesz wykonać sam. Nie musisz zatem szukać fachowców, dzięki czemu oszczędzisz kolejne pieniądze. Biorąc pod uwagę jak sporo czasu spędzamy w kuchni warto rozważyć odmianę wystroju wnętrz tego pomieszczenia, tym bardziej jeśli będą to działania krótkie i tanie. Co znajduje się wśród nich?
Malowanie szafek kuchennych
W kuchni największą uwagę potrafi przykuć zabudowa kuchenna. Jej całkowita wymiana wiąże się z dużym kosztem. O wiele tańszą alternatywą jest zachowanie starych szafek i ich pomalowanie. To niezwykle popularny sposób na tani remont kuchni, który możemy wykonać samodzielnie nawet w jeden dzień. Jakie farby w tym przypadku spełnią swoją rolę? Farby kredowe, które charakteryzują się unikalną formułą i wysoką przyczepnością sprawdzą się w tej sytuacji najlepiej.
Tapet wodoodporna do kuchni
Szukasz prostego sposobu na odświeżenie ścian w kuchni? Rozwiązaniem jest tapeta wodoodporna lub po prostu fototapeta do kuchni. By móc użyć ich w dowolnym miejscu warto zwrócić uwagę, by były to przede wszystkim tapety zmywalne. Poza tym równie ważne jest, aby były odporne na zabrudzenia (np. tłuszcz czy resztki jedzenia), których przecież w tym pomieszczeniu nie brakuje. Dzięki temu mogą się one pojawić nad zlewem czy blatem, a nawet w pobliżu płyty grzewczej.
Malowanie płytek w kuchni
Równie popularne co malowanie szafek kuchennych jest malowanie płytek. Taka metamorfoza jest równie widowiskowa, a przy tym zabiera mniej czasu i pieniędzy w przeciwieństwie do skuwania płytek, a następnie zakupie i montażu nowych. To właśnie takie prace remontowe odstraszają nas najbardziej. W przypadku ich uniknięcia warto postawić na mniej inwazyjne rozwiązanie. O ile się na nie zdecydujemy warto wiedzieć, że kluczowy jest tutaj wybór farby do malowania płytek. W sklepach bez większych problemów powinniśmy znaleźć farby do płytek kuchennych lub kafelków. Wybierając tak specjalistyczne produkty będziemy mieli pewność, że idealnie pokryją starą glazurę.
Naklejki na meble i AGD
Kiedy to z różnych powodów malowanie mebli nie wchodzi w grę możemy wybrać jeszcze inną opcję jaką jest oklejanie mebli. Ten sposób również gwarantuje nam możliwość całkowitego odmienienia wyglądu umeblowania w kuchni. Od nas zależy czy będzie to całkowita zmiana czy też może wykonana we fragmentach. Prócz mebli, naklejki możemy wykorzystać także na sprzętach kuchennych. Kiedy zakup nowej lodówki jest dla nas zbyt dużym wydatkiem zawsze możemy ją okleić, dzięki czemu zyska ona swoje „drugie życie”. Co ciekawe – owe naklejki możemy zamówić podając wcześniej dokładne wymiary mebli czy sprzętu kuchennego.
Wymiana frontów kuchennych
W sytuacji, kiedy to nie chcemy użyć naklejek czy malować szafek kuchennych możemy wybrać inną opcję – całkowitą wymianę frontów kuchennych. Co prawda w tym przypadku będziemy musieli zainwestować, ale nie będą to duże kwoty. Posiadając szafki drewniane możemy zdecydować się na ich zeszlifowanie, a następnie na ich zabezpieczenie. Chcąc je zmienić zupełnie musimy postawić na fronty kuchenne na wymiar. Te prace musimy już zlecić profesjonalistom. Jeśli chodzi o samą wymianę to jak najbardziej możemy się jej podjąć osobiście. Wystarczy kilka podstawowych sprzętów, a niekiedy jedynie śrubokręt. Decydując się na tę opcję warto równocześnie pomyśleć o nowych zawiasach, a w przypadku szuflad – prowadnicach.
Stare meble w nowej kuchni? Czemu nie!
Być może to niektórych dziwić, ale wiele rzeczy sprzed nawet kilkudziesięciu lat cieszy się ogromną popularnością. Cóż, moda co pewien czas wraca i nie omija to również mebli kuchennych. Możemy zatem zostawić swoje stare meble i nieco je odświeżyć. Nie posiadając zupełnie żadnego umeblowania warto odwiedzić targi staroci lub strony internetowe, gdzie wiele osób chętnie sprzeda za małe pieniądze, a nawet odda za darmo swoje stare meble kuchenne. Daje nam to możliwość znalezienie prawdziwych „perełek”. Bez wątpienia jest to sposób na szybką i tanią metamorfozę.
Płytki winylowe na podłodze w kuchni
Wiemy już jak zmienić ściany czy meble w kuchni, więc pora na podłogę. Jednym z najciekawszych wariantów jaki mamy do wyboru są nowoczesne płytki winylowe. W kuchni sprawdzą się wręcz idealnie. Dlaczego? Ponieważ są odporne na wilgoć i plamy, a także na zarysowania. Najważniejsze jest jednak to, że możemy je układać na aktualnej posadzce. Nie ma zatem mowy o skuwaniu. Z pewnością jest to tania i prosta alternatywa do szybkiego odnowienia podłogi. Sprawdzi się zawsze – niezależnie od tego w jakim stylu urządziliśmy kuchnię, a to za sprawą tego, iż płytki winylowe mogą imitować np. panele drewniane, kamień, marmur, płytki i wiele innych.
Dodatki i dekoracje do kuchni
Najszybszym i najmniej inwazyjnym sposobem na zmianę wyglądu kuchni są dodatki i dekoracje. Na naszą uwagę zasługują firanki do kuchni, ale także pokrowce na krzesła czy obrus na stół. Co ciekawe – pomagają nam one nie tylko w zmianie aranżacji, ale także w zamaskowaniu niedoskonałości. Szukając bardziej praktycznych rozwiązań warto pokusić się o zakup nowych naczyń. Nie zapominajmy, że w kuchni mogą pojawić się kwiaty, które wprowadzają naturalność i świeżość do naszych wnętrz.
Po zapoznaniu się z powyższymi propozycjami można się jedynie upewnić, że remont kuchni nie musi oznaczać długoterminowych prac i wielkich kosztów. Posiadając nieco wolnego czasu i chęci właściwie wszystkie te prace możemy wykonać sami. Co ważne – wystarczy nam jedynie weekend, by odmienić to pomieszczenie nie do poznania. Czy warto w ogóle się tego podejmować? Tak! W końcu to kuchnia nazwana jest „sercem domu”. To tu spędzamy najwięcej czasu przygotowując sobie poranną kawę, obiad dla najbliższych czy po prostu rozmawiając z najbliższymi.
Planowanie remontu kuchni
Jeżeli czeka nas remont kuchni warto sobie go rozpisać według poniższych punktów i zaplanować etapy remontu.
- Określenie budżetu i stylistyki.
- Wybór producentów mebli i sprzętu AGD.
- Wybór koloru i materiałów wykończeniowych.
- Projekt kuchni i uzgodnienie z wykonawcą.
- Demontaż starych mebli i wyposażenia.
- Instalacja nowych mebli i urządzeń.
- Wykończenie ścian, podłóg i sufitów.
- Montaż oświetlenia i akcesoriów.
- Finalne sprzątanie i kontrola jakości.
- Uruchomienie i przeszkolenie z użytkowania nowego wyposażenia.