Remont

Generalny remont mieszkania

Własny dach nad głową daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko przed zjawiskami atmosferycznymi takimi jak deszcz, lub śnieg, ale jest swego rodzaju azylem, które pozwala schować się przed całym światem, gdzie czujemy się swobodnie i nieskrępowanie. Niegdyś, jeszcze w latach ‘80, na własne mieszkanie czekało się strasznie długo, przeważnie było z tak zwanego przydziału, czyli spółdzielcze. Właścicielem była spółdzielnia, a lokator był najemcom, mimo wszystko dawało poczucie prywatności, jak również pozwalało na odnalezienie swego rodzaju miejsca na ziemi.

Takie mieszkania można jeszcze gdzieniegdzie spotkać, są to przeważnie bloki z wielkiej płyty, pamiętające czasy z poprzedniej epoki i nadają się na remont mieszkania. Na polskim rynku jest coraz więcej osiedli w nowoczesnym budownictwie. Nowe mieszkanie jest piękne, czyste i pachnące, każdy kont wygląda idealnie, każdy centymetr błyszczy nowością, farba na ścianach jeszcze pachnie świeżością. Jednak w pewnym momencie, po latach zauważamy, że to niegdyś piękne i czyste mieszkanie zaczyna troszkę wyglądać nieświeżo, na ścianach pojawiają się brudne plamy, zwłaszcza przy włącznikach światła. Dodatkowo, gdy są dzieci, również można znaleźć ślady pisaków i kredek, a w jadalni także soków i jedzenia. W miejscach, w których często przebywamy, mogą też być różne ubytki lub wytarcia.
To wszystko powoduje, że w końcu podejmujemy decyzję o remoncie mieszkania.

wymiana instalacji rur w mieszkaniu

Jak po kolei remontować mieszkanie – remont mieszkania krok po kroku?

W starszych mieszkaniach mogą być przestarzałe rury instalacji wodno-kanalizacyjnej, okablowanie elektryczne według przestarzałych technologii, który nie jest w stanie podołać wymaganiom nowoczesnym urządzeniom, jak również nie zapewnia bezpieczeństwa przy użytkowaniu. W takim przypadku remont należy dokładnie zaplanować, w zależności od stanu infrastruktury, czy stara farba na ścianach posiada już kilka warstw lub po prostu już odpada. Stan podłogi też należy dokładnie sprawdzić, jeśli jest drewniana, trzeba sprawdzić czy można ją cyklinować lub wymienić.

Reklama

Przy odnawianiu ścian, jeśli decydujemy się na poważny remont mieszkania polegający na zeskrobaniu starej farby lub nawet tynku, należy zastanowić się nad wymianą okablowania elektrycznego. Niestety o ile świeży tynk i farbę w zależności od umiejętności można położyć samemu, to okablowanie elektryczne wymaga wiedzy z zakresu elektryczności.

Urządzenia elektryczne w gospodarstwach domowych pracują przeważnie na prądzie zmiennym o napięciu 230v (Volt). Prąd płynie w określonym natężeniu liczonym w Amperach A, można go porównać do wody, płynącej w kranie. Im większe zapotrzebowanie na wodę, tym większe ciśnienie w rurach i podobnie jest z prądem, im większa obciążenie urządzenia, tym większe natężenie prądu w kablu. Każde urządzenie działające na napięciu 230v pobiera określoną ilość tego prądu w czasie. Przykładowo piekarnik maksymalnie pobiera około 1000 W (wat) czyli natężenie prądu przy maksymalnym wykorzystaniu piekarnika wyniesie około 4 Amper, natomiast czajnik elektryczny pobierze już między 2000W a 2400W, co w przeliczeniu wyniesie nawet 10A, a to z kolei spowoduje, że w przewodzie elektrycznym powstanie większe obciążenie, które wpłynie na temperaturę tego przewodu. Dlatego dobór okablowania w instalacji elektrycznej jest znaczący, ponieważ jeśli przewód będzie o zbyt małym przekroju liczonym w mm2 (milimetry kwadrat), to może się okazać, że w wyniku przegrzania się przewodu, dojdzie do pożaru.

wyjątkowe kolory farb na ścianę

Co do podłogi, tutaj również bez fachowca się nie obędzie, ponieważ w teorii położenie płytek ceramicznych nie jest trudne, bo przecież każdy potrafi rozrobić klej z wodą i nanieść go na podłogę i na to wszystko ułożyć terakotę. W praktyce jednak trzeba pamiętać o tym, że przeważnie podłoga nie jest idealnie prosta, przy nanoszeniu kleju trzeba uważać, żeby zachowany był poziom, którego pilnować należy za pomocą poziomicy. Ułożone płytki muszą być w jednym poziomie i tu przychodzą z pomocą wszelkiego rodzaju akcesoria do utrzymywania równych odstępów jak i poziomu. Należy również uważać przy wyborze płytek, przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy nie są krzywe, czyli zakrzywione. W tym celu najlepiej przyłożyć dwie płytki plecami do siebie, jeśli na całej długości równo się stykają, to jest wszystko ok. Do tego dochodzą jeszcze narzędzia do przycinania, można w prawdzie używać ręcznej przycinarki, natomiast fachowcy przeważnie używają elektrycznych przycinarek od ręcznych po stołowe.

Podłoga drewniana, be względu na to czy mamy do czynienia z panelami, czy drewnianymi deskami, to również musi tym się zając fachowiec. Jeśli kładziemy nową podłogę, tutaj nie ma większych problemów, ponieważ wystarczy po docinać na wymiar deski lub panele i ułożyć zgodnie z zasadami. Jeśli natomiast podłoga była wcześniej kładziona, należy wtedy wykonać tak zwane cyklinowanie. Istnieją panele drewniane, które można cyklinować, większość niestety jest laminowana i o cyklinowaniu można zapomnieć. Istnieją jednak metody odnowy paneli laminowanych i nie zawsze potrzebny jest fachowiec. Panele laminowane w zależności od uszkodzeń, odnowimy za pomocą specjalnych kredek do wypełniania głębszych rys lub nawet farby. Jeśli ubytki są zbyt duże, należy wtedy wymienić uszkodzony fragment, a najlepiej wymienić całość.

narzędzia podczas remontu mieszkania


Inaczej ma się sprawa przy deskach drewnianych, tu powinno wystarczyć cyklinowanie, polegające na zeszlifowaniu zużytej warstwy, trzeba jednak uprzednio sprawdzić grubość deski, ponieważ deski szlifuje się do odpowiedniej grubości, zbyt cienkie deski należy wymienić na nowe. Cyklinowanie już wymaga specjalistycznych urządzeń elektrycznych i umiejętności, bez których można bezpowrotnie zniszczyć podłogę, dlatego najlepiej powierzyć cyklinowanie fachowcowi.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Przy remoncie mieszkania najlepiej poprosić o szczegółową wycenę poszczególnych robót. Koszty w stolicy wyglądają następująco:

  • malowanie ścian i sufitów (trzy warstwy) = 10,00 zł/m2
  • gruntowanie ścian i sufitów = 7,00 zł/m2
  • malowanie rur wodnokanalizacyjnych lub C.O. = 6,00 do 8,00 zł/mb
  • skrobanie i mycie ścian = około 5,00 zł/m2
  • szpachlowanie ubytków w ścianach = od 5,00 do 6,00 zł/m2
  • skuwanie starych płytek ściennych = od 15,00 do 25,00 zł/m2
  • nakładanie gładzi gipsowej (3 warstwy) = 15,00 do 20,00 zł/m2
  • układanie glazury = od 60,00 do 70,00 zł/m2
  • montaż dekorów = 15,00 do 25,00 zł/mb
  • wylewka samopoziomująca = 15,00 do 22,00 zł/m2
  • montaż wykładziny dywanowej = 14,00 do 25,00 zł/m2
  • układanie paneli podłogowych = 20,00 do 25,00 zł/m2
  • układanie płytek podłogowych = 50,00 do 60 zł/m2
  • układanie parkietu z cyklinowaniem i dwukrotnym lakierowaniem = 52,00 do 65,00 zł/m2
  • wykonanie punktu wodnego = 100,00 do 160,00 zł/szt.
  • wykonanie punktu kanalizacyjnego = 120,00 do 160,00 zł/szt.
  • demontaż starej wanny, wc lub umywalki = 45,00 do 60,00 zł/szt.
  • demontaż starej instalacji hydraulicznej = 65,00 do 80,00 zł/mb
  • montaż grzejników = 100,00 do 150,00 zł/szt.
  • montaż kabiny prysznicowej i brodzika = 220,00 do 260,00 zł/szt.
  • montaż umywalki i bidetu = 65,00 do 80,00 zł/szt.
  • obudowa wanny = 250,00 do 300,00 zł/szt.
  • wymiana instalacji elektrycznej (z materiałem) = 65,00 do 72,00 zł/punkt
  • wykonanie punktu oświetleniowego = 40,00 do 60,00 zł/szt.
  • montaż punktu siłowego = 85,00 do 95,00 zł/m2
  • montaż żyrandoli i kinkietów = 25,00 do 33,00 zł/szt.
  • montaż rozdzielni elektrycznej = 180,00 do 210,00 zł/szt.
wałek do malowania ścian z białą farbą

To są tylko przykładowe ceny, każdy wykonawca posiada własny cennik, który w każdym przypadku będzie się nieco różnił.
Dokładne planowanie remontu mieszkania, to podstawa, najważniejsze by wszystko było uzgodnione z wykonawcą, najlepiej na piśnie w minimum dwóch egzemplarzach, co pozwoli na uniknięcie nieporozumień, a co za tym idzie, dodatkowych kosztów.

Reklama

Back to top button