Zrób to samPodłogi i posadzkiRemontWykończenie

Jak naprawić drewnianą podłogę?

Podłoga z drewna bez wątpienia jest pięknym akcentem w domu lub mieszkaniu… dopóki nie upadnie na nią coś ciężkiego. Dziury i zarysowania mogą też robić się, gdy nasze dzieci biegają w butach lub pies postanowi z niewiadomych przyczyn drapać parkiet. Jak naprawić drewnianą podłogę, by przywrócić jej dawny wygląd? Naprawa podłogi drewnianej jest możliwa.

Na samym początku oceń, jakie jest wykończenie podłogi

Ważne jest, aby zacząć od poznania rodzaju wykończenia podłogi. Czy wykończenie jest na bazie oleju czy na bazie wody? Czy masz powłokę woskową? Czy drewno jest lakierowane lub bejcowane? Czy istnieje powłoka ochronna? Dowiedz się, z czego wykonana jest powierzchnia, aby wiedzieć, jak zacząć naprawiać zadrapania na drewnianej podłodze.

Dokładnie oczyść miejsce, w którym wystąpił problem

Zacznij od oczyszczenia całego obszaru wokół zadrapania. Przed przystąpieniem do dalszych czynności należy usunąć wszelkie ślady kurzu i brudu z podłogi. Należy zwrócić uwagę na wnętrze szczeliny, które w miarę możliwości powinno być całkowicie wolne od zanieczyszczeń. Jeśli na powierzchni znajduje się warstwa wosku, przed przystąpieniem do naprawy należy usunąć go za pomocą środka do usuwania wosku.

Reklama
odnowiona podłoga ze starych desek
Podłoga po renowacji w stylu retro

W przypadku niewielkich zarysowań, spróbuj rozwiązania typu „zrób to sam”

Jeśli masz małe, pojedyncze zadrapania, które są zauważalne tylko wtedy, gdy się do nich zbliżasz (np. zadrapania spowodowane przez podekscytowane zwierzę), a twoja podłoga ma stosunkowo nowe wykończenie, najpierw wypróbuj domowe rozwiązanie typu „zrób to sam”. W małym kubku wymieszaj równe części octu z jabłek i oliwy z oliwek, a następnie umieść mieszankę na podłodze. Pozostawić na resztę dnia i wytrzeć. Ta metoda często pozwala na usunięcie drobnych zarysowań. Możesz też kupić przez Internet zestaw do renowacji drewna z pisakami i woskami.

Przyciemnij rysy pisakiem do drewna

Naprawa podłogi drewnianej za pomocą pisaka? Pisaki i markery dostępne w sklepach internetowych są specjalnie zaprojektowane do wypełniania rys na drewnie, które pojawiają się jako jaśniejsze ślady na podłodze. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni kolor do swojej podłogi, i wypróbuj ten często skuteczny sposób na drobne zadrapania podłogi.

Do lekkich zarysowań użyj środka do odnawiania wykończenia

Środki do odnawiania powierzchni są przeznaczone do pielęgnacji wyblakłych wykończeń lub lekkich zarysowań rozmieszczonych na dużej powierzchni podłóg twardych. Te środki konserwujące mogą być skuteczne w leczeniu drobnych zadrapań, zwłaszcza jeśli samo drewno nie zostało uszkodzone.

Jak naprawić porysowane drewno? Średnie zarysowania potraktuj nową warstwą lakieru.

ciemne deski podłogowe naprawione

W przypadku średnich zarysowań, które wykazują tylko niewielkie uszkodzenia, można nałożyć nową warstwę lakieru bez konieczności całkowitego odnawiania podłogi. Upewnij się, że nowe wykończenie jest jak najbardziej zbliżone do oryginału. Jeśli drewno zostało tylko zabejcowane, ale nie ma wykończenia, można uzyskać podobne rezultaty naprawy zarysowań podłogi drewnianej poprzez ponowne nałożenie bejcy, która pomoże ukryć zarysowanie.

Szlifowanie i renowacja – gdy twoja podłoga jest w złym stanie

Jeśli podłoga ma zauważalne zarysowania, najlepszym rozwiązaniem jest jej przeszlifowanie i odnowienie desek podłogowych. Dokładne przeszlifowanie usunie rysy, ale uwaga: działa to tylko na podłogach z prawdziwego drewna, a nie z bambusa. Jeśli masz podłogę z paneli z powierzchnią z prawdziwego drewna, upewnij się, że grubość powierzchni z prawdziwego drewna przekracza 1 mm – szlifowanie zwykle usuwa co najmniej taką ilość drewna z powierzchni, więc do pełnego szlifowania potrzebna jest grubsza warstwa. Jeśli rysy na drewnianej podłodze są bardziej wyżłobieniami, pierwszym krokiem powinno być użycie wypełniacza do drewna, aby wypełnić szczeliny przed nałożeniem bejcy i lakieru. Jeżeli deski podłogowe wykazują oznaki poważnego uszkodzenia, mogą mieć grzbiety i inne nierówne miejsca. Najlepiej jest je zeszlifować, aby wyrównać podłogę i uniknąć kłopotów w przyszłości. W przypadku poważniejszych napraw zarysowań podłogi drewnianej konieczne może być wynajęcie szlifierki do podłóg.

Naprawa podłogi drewnianej – wymiana uszkodzonych desek – gdy nic innego nie zadziała

Jeśli uszkodzenie podłogi jest poważne, naprawa podłogi drewnianej może być trudna i będzie konieczna całkowita wymiana uszkodzonej deski podłogowej lub większej liczby sztuk. Jeśli nie można znaleźć odpowiednich desek podłogowych, można przynajmniej załatać uszkodzone miejsce.

Naprawa podłóg drewnianych nie musi być procesem, który przerasta możliwości domowego majsterkowicza. Chociaż może wydawać się skomplikowana, z odpowiednim podejściem i narzędziami, renowacja drewnianej podłogi może przebiegać sprawnie i efektywnie. Wybór odpowiedniego sposobu naprawy zależy od stopnia uszkodzenia drewnianej podłogi. Czasem wystarczy prosty zabieg, aby odnowić drewnianą podłogę, taki jak przetarcie zadrapań papierem ściernym i nałożenie nowej warstwy lakieru. Jeżeli jednak stopień uszkodzenia podłogi drewnianej jest poważny, np. w wyniku głębokich rys czy ubytków, możliwe, że konieczna będzie wymiana części drewnianych desek. Pomimo że naprawa podłóg drewnianych może być czasochłonna, pamiętajmy, że to inwestycja w komfort naszego domu i estetykę wnętrza.

Reklama

Powiązane artykuły

Back to top button