Lustro – rzecz praktyczna i ozdobna
Jedną z rzeczy, która znajduje się w każdym mieszkaniu i bez której praktycznie trudno się obejść są lustra. Ogólnie należy stwierdzić, że służą nam one do kontrolowania naszego wyglądu, ale to nie kończy ich zalet. Lustro może być także ozdobą mieszkania, optycznie je powiększać, oraz pełnić jeszcze inne funkcje praktyczne – czyli być częścią szafki (jej drzwiami), która dodatkowo może być także obudową dla oświetlenia.
Lustro jako kontroler wyglądu
Kontrolę naszego wyglądu można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza to kontrolowanie fryzury, nakładania makijażu, sprawdzanie tego, czy na naszej twarzy nie znalazło się coś, co znaleźć się na niej nie powinno. Druga to kontrolowanie naszego ubioru – tego, jak wygląda sam ubiór, czy jego poszczególne części do siebie pasują i tego, jak wygląda on na nas.
W tej roli sprawdzają się różne lustra. Przy toaletce najczęściej znajdziemy niewielkie lustro stojące lub lustro zawieszane. Popularne są stojące lustra powiększające, zazwyczaj dwustronne – z jedną stroną powiększającą obraz i z drugą posiadającą klasyczne zwierciadło – które doskonale sprawdzają się podczas nakładania makijażu. W łazience nad umywalką znajdują się już zazwyczaj lustra nieco większe. Służą one np. również jako pomoc przy nakładaniu makijażu, układaniu fryzury itp. Można również obserwować w nich naszą sylwetkę bardziej jako całość, czyli np. kontrolować nasz ubiór, ale lustra do tego celu, o odpowiednio dużym rozmiarze, są ustawiane najczęściej w przedpokoju/korytarzu lub w pokoju (gdzie są np. częścią szafy).
Lustra jako ozdoba pomieszczenia
Każde z tych luster może być też ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Nawet najprostsze lustro bez ramek to przedmiot, który ładnie się prezentuje. Ozdobny może być kształt lustra, jego obudowa, czyli np. rama – również o różnych kształtach, różnym stopniu zdobienia i wykonana z różnych materiałów (metal, drewno, tworzywo sztuczne). Walory estetyczne będzie miało też samo odpowiednie umieszczenie lustra, które będzie się ładnie komponować z resztą wnętrza. Jedną z często pomijanych kwestii jest ta, że lustro optycznie powiększa wnętrze, w którym się znajduje. Zdarza się, że dostrzegamy tę zaletę dopiero w momencie, gdy z jakiegoś powodu musieliśmy lustro zdjąć.
Lustro praktyczne jeszcze inaczej
Lustro wykorzystuje się w jeszcze jeden praktyczny sposób, czyli dosłownie zasłania się nim szafkę, a mówiąc dokładnie – to, co się w niej znajduje. Typowym tego typu rozwiązaniem będzie wąska szafka z lustrem w postaci drzwi wisząca nad umywalką, za lustrem-drzwiami ukryjemy nasze przybory do pielęgnacji ciała, do makijażu itp. W takim przypadku kolejna szafka (półka, regał itp.) może okazać się zbędna. Co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkiej łazienki. W ten sposób można też stworzyć dodatkowe miejsce, jeśli takie będzie nam potrzebne. Szafka z lustrem często jest wyposażona również w oświetlenie, które przyda się w czasie przeglądania się w lustrze, ale może też być używane do oświetlenia/doświetlania całości lub części pomieszczenia.