Wyposażenie wnętrzWnętrza

Sauna domowa – jaką saunę wybrać do domu

Jeszcze kilka lat temu własna sauna domowa była urządzeniem luksusowym. Dziś dysponujemy rozwiązaniami technicznymi, które umożliwiają instalację sauny właściwie w każdym mieszkaniu. Do wyboru mamy sauny parowe, suche czy takie na podczerwień. Różnią się one sposobem działania, wymaganiami montażowymi oraz ceną. Domowe sauny cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.

Czy warto instalować saunę w domu? Zdecydowanie tak. Sauna do domu to nie tylko, jak myśli wielu z nas, miejsce relaksu i odpoczynku. Korzystanie z sauny ma także bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pomaga przy bólach stawów i mięśni, wspomaga leczenie różnego rodzaju kontuzji oraz stymuluje organizm do usuwania toksyn. Rodzajów sauny jest kilka. Wybierzmy taki, jaki będzie odpowiadał naszym upodobaniom, ale jeśli cierpimy na jakieś problemy zdrowotne, warto także wybór rodzaju sauny skonsultować z lekarzem. Montaż sauny domowej nie jest bardzo skomplikowany. Sprawdź, jak urządzić domową saunę.

Rodzaje sauny

Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów saun. Różnią się one pomiędzy sobą temperaturą, wilgotnością powietrza i rodzajem zastosowanego pieca.

Reklama

Aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru, warto poznać krótką charakterystykę różnych rodzajów saun:

Sauna mokra

W saunie mokrej temperatura waha się pomiędzy 70 a 90 stopni, a wilgotność powietrza wynosi od 25 do 40%. Aby w takiej saunie uzyskać odpowiednią wilgotność, potrzebny jest generator pary. Korzystanie z tego rodzaju sauny jest bardzo przyjemne, ponieważ w kabinie nie jest zbyt duszno.

Sauna parowa

Sauna parowa zwana też łaźnią parową lub łaźnią rzymską charakteryzuje się bardzo wysoką wilgotnością powietrza dochodzącą nawet do 100%. Również w tej saunie konieczne jest zastosowanie generatora pary. Temperatura w pomieszczeniu waha się pomiędzy 40 a 50 stopni.

Ciekawym rodzajem sauny parowej jest tak zwane tylarium, czyli sauna parowa ziołowa. W takiej saunie temperatura wynosi 45- 60 stopni, natomiast wilgotność powietrza 45-65%. W tylarium oprócz generatora pary znajduje się specjalny pojemnik na zioła. Pod pływem wilgoci oraz temperatury z roślin wydzielają się lotne olejki eteryczne o działaniu leczniczym, oraz relaksacyjnym.

Sauna sucha (fińska)

Sauna fińska jest tradycyjnym typem sauny wywodzącym się ze Skandynawii. Również tutaj, aby uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza, używa się generatora pary, jednak warunki panujące w takiej saunie znacząco różnią się, od tych w łaźniach mokrych oraz parowych.

Wilgotność powietrza w saunie suchej to zaledwie około 10%, za to temperatury w niej panujące są bardzo wysokie, gdyż oscylują w granicach od 90 do 110 stopni.

Sauna infrared (na podczerwień)

Sauny na podczerwień cieszą się ogromną popularnością. Panują w niej o wiele niższe temperatury niż w tradycyjnej saunie, a w powietrzu nie unosi się para. Ciepło jest generowane wyłącznie poprzez działanie promieni podczerwonych. Sauny typu infrared są łatwe w obsłudze i montażu oraz bardzo bezpieczne. Może z nich bez obaw korzystać wiele osób, które mają przeciwwskazania zdrowotne do użytkowania tradycyjnej sauny parowej.

Reklama
sauna w domu z kamieniami

Jaki piec wybrać do sauny domowej?

Do ogrzania sauny niezbędny jest piec. Do wyboru mamy dwa rodzaje takich urządzeń.

Są to:

  • piece do sauny opalane drewnem.

Tego typu piece to tradycyjne rozwiązanie rodem z krajów skandynawskich. W praktyce najczęściej więc stosuje się je w saunach fińskich. Piec opalany drewnem podłącza się do komina. Niektóre modele takich pieców mają wbudowany zbiornik na wodę służącą do wytwarzania pary. Jednak w większości przypadków para w saunach ogrzewanych takim piecem powstaje na skutek polewania kamieni wodą.

  • elektryczne piece do sauny.

Elektryczny piec do sauny wyposażony jest w grzałki, które nagrzewają kamienie do odpowiedniej temperatury. Piece elektryczne dostępne są w wielu modelach różniących się wyposażeniem i funkcjonalnością. Niektóre z nich wyposażone są w generatory pary i czujniki wilgotności. Takie piece można wykorzystać zarówno w saunach mokrych, jak i suchych. Kamienienie w saunach ogrzewanych piecami elektrycznymi również można polewać niewielką ilością wody.

Sauna domowa wykończenie

Sauny dostępne są w ogromnej ilości wzorów. Możemy wybierać spośród przeszklonych i zabudowanych, z frontami oraz z drzwiami. Jeśli chcemy, aby nasza sauna wyglądała bardziej przestronnie, warto wybrać model przeszklony.
Kwestia wyposażenia wnętrza sauny zależy wyłącznie od naszego gustu. Na pewno niezbędna będzie ławeczka. Możemy zdecydować się na ławeczki bez podpór, które będą idealne do sauny o małej powierzchni, bądź na tradycyjne ławeczki z maskownicami oraz czołem, które będą świetnie się prezentować w dużych przestronnych saunach.
Także w kwestii oświetlenia sauny wybór jest bardzo duży. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu lampa sufitowa.

Dostępnych jest jednak też wiele innych ciekawych opcji takich jak na przykład:

Koszt instalacji sauny w domu jest uzależniony od jej rodzaju i wielkości. Jeśli mamy doświadczenie w pracach remontowych, wówczas możemy zdecydować się na samodzielny montaż sauny. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Za dobrej jakości elektryczny piec do sauny zapłacimy ponad 1000 złotych. Z kolei drzwi do sauny (szklane lub drewniane) to wydatek co najmniej 500 złotych. Wraz z dodatkowym wyposażeniem poniesiemy koszt ponad 2000 złotych.

Z kolei w przypadku zakupu gotowej sauny wraz z profesjonalnym montażem to musimy liczyć się z kosztami rzędu co najmniej 5000 złotych.

Powiązane artykuły

Back to top button