Zrób to samDekoracje

Malowanie mebli – czy warto i jak to zrobić?

Malowanie mebli – jeśli meble są w dobrym stanie, a fronty nieco porysowane, dobrym pomysłem jest ich odświeżenie. Masz do dyspozycji mnóstwo farb i sposobów na zmianę wyglądu swoich mebli – zarówno w pokojach, jak i kuchni. Czy meble warto malować samodzielnie? Jeśli tak, to jak to zrobić? Przeczytaj!

Kiedy warto malować meble?

Warto pamiętać, że malowanie mebli ma sens, gdy ich stan techniczny jest dobry. Farba nie zamaskuje krzywizn spowodowanych złym wypoziomowaniem, czy ubytków na skutek przeciążenia półek lub wyrwania uchwytów. Dlatego przed zakupem farby najpierw dobrze sprawdź stan swoich mebli. Jeśli są w nich wyraźne ubytki lub pęknięcia, najpierw pokryj je szpachlą do drewna. Dzięki temu uzyskasz gładką powierzchnię idealną do malowania.

Dlaczego warto malować meble – szybka renowacja mebli?

Jest kilka powodów, dla których warto odświeżyć farbą swoje umeblowanie. Po pierwsze można w ten sposób mocno odmienić wystrój wnętrza tanim kosztem. Nie musisz zmieniać drogich frontów, czy zmieniać zupełnie wyposażenia. Po drugie farba do malowania mebli i posługiwanie się dobrymi narzędziami malarskimi powoduje, że efekt jest bardzo dobry. Nie musisz się obawiać kiczowatego rezultatu. Po trzecie możesz to zrobić samodzielnie, co da ci oszczędności i sporo satysfakcji.

Reklama

Co jest potrzebne do przemalowania mebli?

Do odświeżenia wyposażenia meblowego w domu potrzebne ci będą:

  • papier ścierny
  • szpachla do drewna
  • szpachelka
  • szlifierka oscylacyjna lub taśmowa do większych powierzchni
  • wałek do malowania
  • pędzelek
  • kuweta
  • farba

Jeśli nie chcesz szlifować powierzchni do „żywego” drewna, możesz posłużyć się odtłuszczaczem, by dokładnie usunąć wszelki brud na ich powierzchni. Zaleca się jednak usunąć starą farbę dla lepszej przyczepności.

Jak należy malować meble?

Oczywiście malowanie mebli kuchennych i obecnych w pozostałych pomieszczeniach trzeba przeprowadzić w sposób uporządkowany. Przygotuj sobie miejsce, w którym postawisz szafkę i będziesz miał do niej swobodny dostęp. Przygotuj się na zapach farby, sporo pyłu i konieczność rozkręcania frontów czy wyjmowania półek. Dlatego najlepiej prace te przeprowadzać na zewnątrz lub w wentylowanym garażu. Po demontażu elementów na zawiasach usuń starą farbę przy pomocy szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. Tak przygotowaną powierzchnię dokładnie odpyl i odtłuść. To odpowiedni czas na zamaskowanie szpachlą do drewna wszystkich ubytków. Jeżeli twoim celem jest uwidocznienie pęknięć, oczywiste jest, że nie będziesz ich maskować. Dzięki temu malowanie mebli dodatkowo podrasuje ich charakter.

Jak nanosić farbę na meble?

Dobrze jest wybrać wałek o szerokości co najmniej 10–12 centymetrów. Dzięki temu nie zrobić pasków na frontach. Maluj równomiernymi pionowymi ruchami. W trudnodostępnych miejscach posługuj się pędzelkiem. Nie zapomnij, że zbyt długie wałkowanie pomalowanych powierzchni spowoduje powstawanie pęcherzyków i ich pękanie, co objawi się chropowatością. Po wyschnięciu pierwszej warstwy pomaluj meble drugi raz, by ulepszyć krycie. I gotowe! Właśnie pierwszy raz pomalowałeś swoje meble!

Powiązane artykuły

Back to top button