Wyposażenie wnętrzSypialnia

Materace do spania – jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy sen

Materace do spania to podstawa dobrego snu i regeneracji. Możliwości wyboru na rynku są ogromne mamy materace piankowe, sprężynowe, medyczne, a nawet z wydzielonymi strefami zgniotu. Jak odnaleźć się w tych produktach i wybrać odpowiedni dla siebie? Czy istnieje materac idealny? A jeśli tak, to jakimi cechami się charakteryzuje? Sprawdźmy!

Grubość i wymiary materaca do spania

Pierwszym krokiem jest dostosowanie wielkości i grubości pianki naszego nowego materaca. I od razu ostrzegamy – nie ma tutaj jednego dobrego wyboru. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, w tym wagi, wzrostu, a nawet pozycji przyjmowanych w trakcie snu.

Oczywiście materace o wymiarach 140×200 i większe najlepiej sprawdzą się w przypadku łóżek dwuosobowych, mniejsze zaś dla nastolatków i studentów. Warto tutaj zwrócić uwagę nie tylko na szerokość materaca, ale także jego długość. Ma ona największe znaczenie w przypadku osób wysokich, tj. tych, którzy mierzą więcej niż 2m. W takim przypadku materac o podanych wymiarach się nie sprawdzi i konieczne będzie znalezienie większego modelu lub zainwestowanie w zamówienie materaca pod indywidualnie podane wymiary.

Reklama
materace do spania

Jeśli chodzi o grubość to tutaj najważniejsza jest waga osoby kupującej. Jeśli masz drobną posturę, wystarczy Ci cienki nawet 10 cm materac, w przypadku osób cięższych lepiej zainwestować w grubszy model. Warto wiedzieć, że oprócz klasycznego materaca możliwe jest kupno tzw. materacy nawierzchniowych, regulujących twardość.

Twardość materaca do łóżka, czyli najważniejszy parametr wyboru

Materace do spania dostępne na rynku mają różne poziomy twardości, zwykle od H2 do H4. Dzięki temu łatwiej jest wybrać nam odpowiedni materac nawet przez internet, gdy wcześniej już korzystaliśmy z konkretnego modelu. Zawsze jednak dobrze odwiedzić salon stacjonarny i osobiście przetestować materac.

Na pytanie więc, jaki materac wybrać, odpowiedź powinna brzmieć: To zależy. Głównie od Twojej wagi oraz preferencji – czy wolisz bardziej twarde czy miękkie podłoże. Ważne jednak, aby na Twoim materacu kręgosłup układał się w równej pozycji. Kręgi nie powinny na siebie uciskać, istotne jest również to czy nie uciskamy naczyń krwionośnych. Dzięki temu gwarantujemy sobie sen wysokiej jakości, regenerujący i prozdrowotny.

Jak wybrać materac w stosunku do wagi:

  • do 70 kg najlepiej sprawdzi się materac miękki;
  • od 70 kg do 100 kg materac średniej miękkości;
  • powyżej 100 kg już materac twardy.

Dodatkowo twardy materac najlepiej sprawdzi się w przypadku osób borykających się z problemami z kręgosłupem. Jeśli jednak chciałbyś zadbać o swoje zdrowie jeszcze bardziej, możesz pokusić się o kupno materaca medycznego.

Warto wiedzieć jednak, że waga to nie jedyny parament wyboru. Niektóre materace do spania posiadają obecnie kilka stref twardości, które dostosowują się do kształtu ciała. Dbają one o odpowiednie podtrzymanie głowy, szyi, barków, lędźwi czy stóp. W zależności od typu materaca wyróżnia się modele 3-,5- i 7-strefowe. Pamiętajmy jednak, że strefy wydzielone są na podstawie średniego wzrostu Polaków. Jeśli więc mocno odbiegasz od średniej, powinieneś przetestować materac samodzielnie na własnej skórze.

Rodzaje wypełnienia materacy do spania – co wybrać?

Najpopularniejsze to wypełnienie piankowe oraz sprężynowe. Różnią się one twardością oraz układaniem się materaca w stosunku do ciała.

Reklama

Wśród materacy sprężynowych mamy materace kieszeniowe oraz bonnelowe. Te pierwsze są dużo wygodniejsze, gdyż sprężyny umieszczone w materacu znajdują się w osobnych kieszonkach i pracują oddzielnie. Dzięki temu uginają się dokładnie w tych miejscach, w których powinny, a materac wręcz otula nasze ciało i zapewnia komfort. Materace bonnelowe natomiast składają się ze sprężynek, które są połączone ze sobą – jeśli więc ugina się jedna sprężyna, równocześnie z nią uginają się pozostałe z nią sąsiadujące.

materac do łóżka - wypełnienie

W przypadku pianek mamy głównie do czynienia z pianką poliuretanową oraz termoelastyczną. Termoelastyczna reaguje na ciepło i perfekcyjnie dopasowuje się do naszego ciała w trakcie snu. Często mówi się, że ta pianka „zapamiętuje” ułożenie naszego ciała. I dopiero rano, gdy opuszczamy łóżko, wraca do swojego wcześniejszego stanu. Częstym rozwiązaniem w materacach są także pianki lateksowe. Użycie ich jako wypełnienie zapewnia dobrą wentylację materaca lateksowego, a także świetne podparcie dla kręgosłupa. Dodatkowo lateks ma właściwości grzybobójcze.

Materac, a obszycie

To ostatni element, który często nie jest zbytnio analizowany przy wyborze materaca. A jest równie ważny. Niektóre obszycia mają właściwości antyalergiczne oraz wzmacniają wentylację i ułatwiają materacowi odprowadzanie wilgoci. Obszycia w ciemnych kolorach ograniczają widoczność zanieczyszczeń, a te z suwakiem umożliwiają czyszczenie w pralce co zapewnia lepszą higienę.

Back to top button