Panele ogrodowe – użytkowe i dekoracyjne ich znaczenie
Panele ogrodowe to zewnętrzne panele działowe, które zabezpieczają i wyznaczają teren tworząc solidne i imponujące ogrodzenie ogrodu. Stanowią one ekran prywatności, dzięki któremu można być całkowicie chronionym przed wścibskimi oczami.
Można je również wykorzystać do częściowego podziału różnych stref zewnętrznych jak w przypadku parawanu, tworząc oddzielny sektor miejsca zabaw, strefy odpoczynku, basenu itp.
Panele ogrodowe dodatkowo zapewniają cień na słonecznym tarasie i izolują przed przeciągami, pełniąc rolę wiatrochronu.
Panele osłonowe lub płoty osłonowe zdobią taras zasłaniając np. uszkodzoną lub bardzo wysoką ścianę. Można je również wykorzystać do podtrzymywania roślin pnących (wiciokrzew, jaśmin, powojnik itp.) lub jako ścianę roślinną. Przeczytaj tez nasz artykuł na temat ogrodzenie pełne.
Panele ogrodowe i ich zalety
Zaletą płotów osłonowych jest również to, że występują w wielu kolorach i materiałach, takich jak drewno, aluminium, PCV, szkło, kompozyt, stal czy żywica. Są wykonywane z drewna, surowego lub bejcowanego, co daje wiele możliwości w zakresie dekoracji. Dostępne są w różnych wysokościach i długościach, dzięki
czemu mogą być dostosowane do wszystkich konfiguracji i wielu zastosowań.
Materiały wykorzystywane na płoty i panele osłonowe są różnorodne i każdy z nich ma swoje zalety. Trwałość, łatwość utrzymania, styl…
Na przykład płoty osłonowe drewniane są autentyczne i naturalnie komponują się z ogrodem. Wykonane z drewna sosnowego, jodłowego, kasztanowego, kokosowego lub świerkowego są impregnowane w autoklawie i odporne na wilgoć, owady i grzyby.
Dzięki wysokim zaletom estetycznym panele osłonowe drewniane są bezpiecznym wyborem dla przestrzeni zewnętrznej. Warto jednak wybierać modele z etykietą, która wskazuje na zrównoważoną gospodarkę leśną.
Natomiast panele ogrodzeniowe aluminiowe mają tę wielką zaletę, że są mocne i trwałe. Są często używane w celach dekoracyjnych i są dostępne w szerokiej gamie wzorów, które dodają do ogrodzenia nutę wzornictwa i oryginalności.
Innym rozwiązaniem tego typu produktów są płoty ogrodowe PCV, które są wykonywane z twardego PCV. Są to solidne, przystępne i odporne na warunki atmosferyczne rozwiązania zaciemniające. PVC w 100% nadaje się do recyklingu i można je łatwo utrzymać w czystości wyłącznie za pomocą wody z mydłem.
Rodzaje paneli ogrodowych
Na rynku można spotkać też panele ogrodowe z metalu lub szkła hartowanego. Tego typu produkty wnoszą do ogrodu lub tarasu nowoczesność i czyste linie. Panele ogrodzeniowe szklane są mniej lub bardziej przezroczyste lub blackout. Są dźwiękoszczelne i wytrzymałe, można je również umieszczać w miejscach narażonych na działanie silnego wiatru. Istnieje kilka kształtów i stylów paneli ogrodowych osłonowych, które można idealnie dopasować do naszych życzeń i zewnętrznego wyglądu domu.
Przykładem tego może być panel ogrodowy zwieńczony ekranem (część ażurowa), która dodaje dodatkowego akcentu estetycznego, jednocześnie chroniąc prywatność. Z drugiej strony, ażurowe ekrany o pełnej wysokości wyznaczają granice bez zasłaniania.
Część ażurowa może przybrać formę żaluzji, które nadal zasłaniają widok w wybranym kierunku, jednocześnie przepuszczając światło.
W celu zamontowania paneli zewnętrznych należy wykonać rozplanowanie, wyposażyć panele we wszystkie niezbędne elementy (uchwyty mocujące, płyty itp.) oraz włożyć panele do słupów nośnych. Następnie słupki i panele są mocowane w ziemi.
W zależności od modelu istnieje kilka rodzajów montażu płotów i paneli osłonowych, a można to zrobić za pomocą zszywania cienkich płyt drewnianych lub poprzez przybicie lub przykręcenie, co gwarantuje mocne połączenie elementów.
Natomiast wykorzystując kołki, możemy wykonać niezawodny i niewidoczny montaż.