Ogrodzenie i bramyBudowaOgród

Ogrodzenie pełne – poznaj jego wady i zalety

Ogrodzenie pełne to rozwiązanie, które doskonale izoluje dom i jego otoczenie od uciążliwego sąsiedztwa czy też ruchliwej drogi. Musimy jednak pamiętać o tym, że jako element łączący posesję z otoczeniem, powinno ono współgrać z otaczającą go architekturą oraz charakterem sąsiedztwa. Zastanawiasz się, czy warto decydować się na rozwiązanie, które w pełni zasłoni widok z ulicy, a jeżeli tak to, z jakiego materiału wykonać takie ogrodzenie? Dziś spróbujemy rozwiać przynajmniej część Twoich wątpliwości!

Wady i zalety ogrodzenia pełnego

W przypadku ogrodzenia pełnego trudno o jednoznaczne stwierdzenie, co jest zaletą, a co wadą takiego rozwiązania, wszystko bowiem zależy od szeregu czynników, wśród których wymienić można:

  • Otoczenie, sąsiedztwo domu,
  • Widoki, na jakie otwiera się wnętrze domu,
  • Osobiste preferencje domowników, a więc to czy poczucie bezpieczeństwa daje im szczelne ogrodzenie, czy może wprost przeciwnie — takie rozwiązanie ich przytłacza,
  • Odległość od innych posesji,
  • Osobiste preferencje domowników, jeżeli chodzi o to, gdzie przebywają najczęściej: na balkonie, na tarasie czy po prostu we wnętrzu domu.

Czynników tych oczywiście można by wymienić o wiele więcej, jednak już one pokazują nam, że dla jednych pełne ogrodzenie może być rozwiązaniem idealnym, z kolei dla niektórych zupełnie nietrafionym. Jeżeli chodzi o miejsca, gdzie najczęściej wykorzystuje się ten typ ogrodzeń to są to oczywiście posesje w miastach. Działki tam są bardzo często nieduże, przez co odległości pomiędzy posesjami również są małe. Oprócz oczywistej funkcji ogrodzenia posesji, jaką jest wyznaczenie granicy, takie ogrodzenie pełni wówczas funkcję ochrony przed hałasem, kurzem z ulic oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. W takim przypadku ogrodzenie pełne cechować się będzie praktycznie samymi zaletami, jednak jeżeli takie samo ogrodzenie zastosowalibyśmy na pięknie położonej działce poza granicami miasta, gdzie przechodniów jest niewielu, a ruch drogowy praktycznie nie istnieje, to takie rozwiązanie mogłoby już budzić spore kontrowersje (choć oczywiście są osoby, które się na niego decydują, nawet w takich miejscach, ponieważ ponad wszystko cenią sobie swoją prywatność).

Reklama
ogrodzenie pełne drewniane

Jeżeli chodzi o domy poza miastem, to w przypadku kiedy zależy nam na prywatności, zdecydowanie lepszym pomysłem może być jednak stworzenie naturalnego ogrodzenia z roślin, które zapewni nam zdecydowanie lepszy mikroklimat w ogrodzie. Musimy sobie bowiem zdawać sprawę, że to, co w mieście jest zaletą w przypadku ogrodzenia pełnego, a więc ochrona przez zanieczyszczenia pochodzącymi z drogi, w przypadku domów poza miastem jest wadą: taki pełny płot blokuje swobodny przepływ mas powietrza, które w takich miejscach jest zazwyczaj o wiele lepszej jakości niż to w centrach miast.

Styl ogrodzenia spójny ze stylem domu

W przypadku projektowania koncepcji ogrodzenia pamiętać należy przede wszystkim o spójności stylistycznej, która oznacza nic innego jak to, że jeżeli dom ma nowoczesną architekturę, to ogrodzenie pełne warto wykonać z betonu czy metalu, zachowując przy tym proste formy. Domy o architekturze klasycznej o wiele lepiej wyglądają natomiast ogrodzone płotami, które ozdobione są jakimś motywem dekoracyjnym. Odrębną kategorią są z kolei domy rustykalne, w przypadku których warto stosować materiały pochodzenia naturalnego: drewno oraz kamień, zachowując przy tym proste formy.

Na jaki materiał się zdecydować?

Jeżeli chodzi o ogrodzenia pełne to mamy pięć podstawowych możliwości:

  • Ogrodzenia metalowe – najczęściej cechują się nowoczesną formą i idealnie pasują do większości współczesnych, modernistycznych projektów.
  • Ogrodzenia drewniane – wyglądają najbardziej naturalnie, jednak ich wadą jest konieczność okresowej konserwacji.
  • Ogrodzenia panelowe
  • Ogrodzenia murowane – bardzo trwałe i występujące w wielu wariantach, co pozwala dopasować je do różnorodnej stylistyki budynków.
  • Ogrodzenia gabionowe – bardzo solidne oraz trwałe, a także co ważne proste do wykonania.
  • Ogrodzenia z betonu architektonicznego – bardzo uniwersalne rozwiązanie, idealnie współgrające z zielenią oraz co ważne, niezwykle odporne na warunki atmosferyczne.

Jak widać, możliwości, jeżeli chodzi o wybór ogrodzenia pełnego, jest naprawdę sporo, biorąc to pod uwagę, z pewnością można zaryzykować stwierdzeniem, że każda osoba, której zależy na prywatności, z pewnością znajdzie wśród wymienionych propozycji rozwiązanie idealne dla siebie.

Powiązane artykuły

Back to top button