Zrób to sam

Montaż karnisza – instrukcja krok po kroku

Karnisz mocuje się na suficie lub ścianie przy oknie. Służy on do powieszenia zasłonek i firanek. Montaż karnisza nie jest skomplikowany. Stosując się do prostej instrukcji, z pewnością samodzielnie poradzimy sobie z wykonaniem tej pracy w ciągu zaledwie jednego popołudnia.

Karnisze są dostępne w wielu różnych modelach różniących się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, długością, kolorem i stylistyką. Bez problemu więc dopasujemy karnisz do aranżacji wnętrza. Możemy zdecydować się na subtelne niemalże niewidoczne rozwiązanie lub wręcz przeciwnie, wybrać bardzo dekoracyjny karnisz, który będzie pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale również stanowić istotny element wystroju wnętrza. Poznaj rodzaje karniszy i sposób ich montażu.

Jak dopasować karnisz do wystroju wnętrza?

To, jaki karnisz będzie najlepszy do danego pomieszczenia, zależy nie tylko od jego wystroju, ale także w ogromnej mierze od rodzaju tkaniny, jaką chcemy na nim powiesić.

Reklama

Do cięższych bardziej masywnych zasłon czy firan najlepiej sprawdzą się solidne karnisze drążkowe, natomiast do tych lekkich i subtelnych idealne będą karnisze szynowe.

Pamiętajmy, że zasłonki i firany to bardzo istotny element wystroju wnętrza. Potrafią one całkowicie zmienić jego klimat i styl. Przy dokonywaniu wyboru materiałów do zasłonięcia okien, trzeba być świadomym tego, że nie każda tkanina będzie dobrze wyglądać w każdym wnętrzu.

jak zamontować karnisz

Podejmując decyzję o wyborze firanek i zasłon kierujmy się kilkoma prostymi zasadami:

  • do wnętrz urządzonych w stylu romantycznym, retro i shabby chic będą pasować bardzo dekoracyjne firanki i zasłonki z falbanami, draperiami i kokardami powieszone na okrągłym drewnianym lub metalowym karniszu,
  • do mieszkania urządzonego w stylu nowoczesnym będą pasować lekkie firanki w klasycznym prostym stylu najlepiej gładkie bez żadnych wzorów. Proste powinny być także zasłony. Możemy je powiesić na cienkim metalowym karniszu lub na karniszu szynowym
  • do pomieszczeń bardzo dużych i wysokich będzie pasować oprawa okien z grubych mięsistych tkanin. Są one dosyć ciężkie, dlatego najlepiej powiesić je na klasycznych masywnych karniszach drążkowych
  • do ciepłych wnętrz urządzonych w stylu wiejskim, rustykalnym, sielskim, ale także prowansalskim czy toskańskim idealnie będą pasować lekkie ażurowe firanki i zasłonki. Możemy je osadzić na szynie lub na cienkim drewnianym bądź metalowym drążku
  • do pomieszczeń minimalistycznych urządzonych w stonowanych kolorach wybierzmy monochromatyczne zasłonki i firanki. Mogą być w spokojnych kolorach dopełniających wnętrze lub wręcz przeciwnie w soczystych energetycznych odcieniach, które przełamią nieco spokojny wystrój wnętrza. Do takiego stylu najlepiej będzie pasować minimalistyczny nierzucający się w oczy karnisz szynowy lub metalowy karnisz drążkowy

Rodzaje karniszy

Dwa podstawowe rodzaje karniszy to karnisze szynowe oraz karnisze drążkowe. Oba typy pozwalają na powieszenie firanek i zasłonek w jednym, dwóch lub nawet trzech rzędach.

Przyjrzyjmy się bliżej obu rozwiązaniom:

Karnisze szynowe

To nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, którego podstawą jest metalowa szyna montowana do wsporników osadzonych w ścianie lub suficie. Taka szyna może być cała metalowa lub mieć drewniane elementy wykończenia.
Szyna jest wyposażona w prowadnice, w które wsuwa się haczyki lub żabki, które będą chwytać firankę lub zasłonkę. Żabki można swobodnie przesuwać po całej długości szyny.

Karnisze drążkowe

Właśnie ten rodzaj karniszy jest najczęściej wybierany ze względu na swoją funkcjonalność oraz dekoracyjność. W tym modelu pręt karnisza osadzony jest w uchwytach przytwierdzonych do ściany. Na drążek nałożone są przelotki, szelki lub kółka, na które wiesza się zasłonki i firanki. Drążek karnisza może być wykonany z metalu, drewna lub połączenia tych materiałów. Ozdobne zakończenia drążków karnisza można kupić osobno i wymieniać je w zależności od wystroju wnętrza.

Reklama

Zarówno karnisze drążkowe, jak i szynowe dostępne są w długościach od 40 do nawet 250 cm. W przypadku tych drążkowych możemy wybrać model, którego drążek ma regulowaną teleskopowo długość. Dostępne są również specjalne łączniki umożliwiające montaż karnisza w rogu pomieszczenia lub po łuku.

Jak zamontować karnisz krok po kroku

Karnisz to prosta konstrukcja, z której bez problemu poradzi sobie majsterkowicz amator.

Montaż karnisza w trzech prostych krokach przebiega następująco:

Krok 1 Wyznaczenie miejsca na karnisz

Karnisz musi być zamocowany powyżej ościeżnicy okna, aby nie utrudniać jego otwarcia. Można zamocować go do ściany lub sufitu. Jeżeli nadproże okna ma wystarczającą wysokość, wówczas uchwyty karnisza przytwierdzamy do ściany. Jeśli jednak miejsca jest mało, to trzeba będzie je zamontować do sufitu.

Długość karnisza możemy dopasować do szerokości okna lub do długości ściany, na której go mocujemy. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy drążek karnisza będzie wystawać po obu stronach okna na co najmniej 20 cm. Jest to też niezbędne ze względów praktycznych, ponieważ tyle miejsca jest potrzebne, aby zasłonka po rozsunięciu nie przysłaniała otworu okiennego.

Karnisz przykładamy do ściany i zaznaczamy na niej ołówkiem miejsce, gdzie trzeba będzie zamontować wkręty.

Krok 2 Wybór wkrętów do karnisza

Krótsze karnisze montujemy na dwóch uchwytach, natomiast, gdy karnisz jest dłuższy niż 200 cm, zaleca się zastosowanie trzech.

Uchwyty karnisza mocujemy na specjalnych wkrętach. Wkręty są zawsze dołączone w zestawie z karniszem, ale niestety niekiedy są one dosyć słabe i mogą nie utrzymać na przykład ciężkich grubych zasłon. Lepiej więc zaopatrzyć się osobno w porządne masywne wkręty długości 60 mm i średnicy 4,5 mm.

Wkręty umieszcza się w kołkach rozporowych. Ich rodzaj dopasowujemy do typu ściany, w której dokonujemy montażu. Musimy więc wiedzieć, czy jest ona wykonana z twardych pełnych materiałów takich jak beton, pełna cegła lub kamień; czy z miękkich, ale pełnych materiałów jak beton komórkowy; czy może z płyt budowlanych gipsowo- kartonowych, wiórowych lub pilśniowych bądź z materiałów z tak zwaną pustką, czyli pustaków, kratków albo cegieł dziurawek.

Krok 3 Przytwierdzenie karnisza do ściany lub sufitu

Kiedy mamy już wybrane miejsce montażu i przygotowane wkręty, sprawdzamy jeszcze raz poprawność zaznaczonych na ścianie lub suficie miejsc umocowania, a następnie wykonujemy pracę za pomocą wkrętarki. Nie jest to trudne zadanie. Nie zajmie ono więcej niż kilkanaście minut.

Reklama

Do przytwierdzonych uchwytów możemy już zamontować drążek karnisza z oczkami. Z kolei w przypadku karniszy szynowych od razu przykręcamy wkrętami całą szynę. Później pozostaje już tylko wsunięcie w nią żabek.

Na koniec przecieramy wsporniki lub szynę karnisza wilgotną ściereczką, aby usunąć z niej pył powstały podczas montażu wkrętów do ściany lub sufitu. Teraz możemy przejść do najprzyjemniejszej części pracy, czyli do powieszenia firanek i zasłonek oraz zamknięcia drążków karnisza z obu stron ozdobnymi zakończeniami.

Powiązane artykuły

Back to top button