Dekoracje ścianDeko-newsyKoloryŚciany wewnętrzne

Kolory wnętrz – buduj nastrój we wnętrzach…

Nastrój jest ważny. Kolory wnętrz budują emocje, odprężają, motywują. Innymi sowy, wpływają na nasze samopoczucie. I jak się okazuje, nie tylko oczywiste dodatki i dekoracje ten nastrój budują. Nie tylko świece, kwiaty, ogień w kominku, ale i kolor ścian. Wybór barwy we wnętrzu nie powinien być zatem przypadkowy. Powinien być dopasowany do naszego gustu, ale i indywidualnych potrzeb. Ba, nawet do naszego charakteru…

Kolory wnętrz – zacznijmy od białego

Pomalowane na biało wnętrza są neutralne, uniwersalne. Czy nijakie? To zależy od mebli i dodatków. Ale to dzięki tej neutralności mają działanie uspokajające, świeże, a czystość z pewnością działa kojąco. Odbijając światło, kolor biały nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie, ale i sprawia, że jest bardziej przytulne, a my czujemy się komfortowo.

Ściany w kolorze szarości i beże…

Kolor szary jest neutralny, minimalistyczny, ale jest jeden warunek – nie może być zbyt ciemny. Grafit lub antracyt może działać przygnębiająco, szczególnie wtedy, gdy jest go w pomieszczeniu za dużo. A więc umiar to zasada numer jeden. A kolor beżowy? Uspokaja, działa tonizująco na psychikę, wprowadza harmonię.

Reklama
kolory farb na ścianę
Paleta barw na ścianę

Żywe kolory we wnętrzu

Jak intensywna barwa to kolor czerwony lub pomarańczowy. Pomarańczowy to zastrzyk energii, radość, pozytywne myślenie. Czerwony idzie o krok dalej, pobudza, dominuje, ożywia. Takie żywe kolory nie będą neutralne, dlatego nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Z pewnością nie powinny być w sypialni i pomieszczeniach, w których chcemy się wyciszyć. Ale w gabinecie, kuchni, w miejscach gdzie coś tworzymy, posiłkując się kreatywnością, już tak.

Zielony, niebieski uspokajające kolory wnętrz

Wnętrza, w których dominuje kolor zielony koją i uspokajają. Jak wiosna, przyroda, roślinność, kolor zielony wprowadza harmonię. Neutralizuje stres. Idealna barwa do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku. Podobnie kolor niebieski, jeśli nie przesadzimy z jego ilością, koi i uspokaja. Zielone i niebieskie kolory to kolory bezpieczne, sprzyjające codziennemu relaksowi.

Mieszanka barw

Udana aranżacja wnętrza nie wymaga od nas użycia tylko jednego koloru w danym pomieszczeniu. Kolory we wnętrzu można łączyć, pod warunkiem, że ze sobą współgrają, łączą się na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Przy kontraście należy jednak zachować ostrożność, by nie wpaść w pułapki kiczu. Zanim jednak dokonamy wyboru, przyjrzyjmy się swoim potrzebom. Dobierzmy barwy swoich wnętrz nie tylko pod kątem designerskich trendów, pamiętajmy o sobie. I o nastroju, który nam odpowiada.

Powiązane artykuły

Back to top button