Zrób to sam

Wykonaj samodzielnie Home Staging i przygotuj mieszkanie pod sprzedaż lub wynajem

Dowiedz się jak przygotować mieszkanie do prezentacji potencjalnym klientom w profesjonalny sposób.

Home staging to trend, który staje się coraz popularniejszy i coraz częściej jest wykorzystywane przy sprzedaży mieszkania. Obecnie praktycznie wszystkie agencje nieruchomości na rynku wykonują takie przygotowanie mieszkania przed pokazywaniem ich potencjalnym klientom, a sama usługę możemy również wykupić w dużej części agencji nieruchomości niezależnie. Home staging możemy wykonać jednak samodzielnie gdy chcemy zaoszczędzić środki lub sprzedajemy mieszkanie samemu. Jak zatem to zrobić? Szczegóły poniżej.

Czym jest home staging i dlaczego warto go wykonywać przed sprzedażą nieruchomości?

Home staging to proces nisko kosztowego przygotowania nieruchomości do sprzedaży poprzez odpowiednią aranżację mieszkania lub domu oraz wykorzystanie technik marketingowych. Choć definicja home stagingu może wydawać się nieco skomplikowana, w rzeczywistości proces ten wykorzystywany jest już praktycznie przez wszystkie biura nieruchomości i istnieje na naszym rynku od dłuższego czasu. Pojawił się on, przybywając z zachodu, gdzie profesjonaliści docenili tego typu działania wpływające na sprzedaż.

Reklama

W praktyce home staging jest przygotowaniem mieszkania do prezentacji i sprzedaży w taki sposób, aby uwydatnić jego wszystkie zalety i korzystnie je przedstawić osobom chcącym je kupić. Home staging wykorzystuje jedynie niskobudżetowe metody, a głównie opiera się na wykorzystaniu potencjału nieruchomości.

mieszkanie przygotowane pod sprzedaż
Przygotowane mieszkanie pod sprzedaż

Home staging przede wszystkim warto wykonywać ze względu na szybszą sprzedaż mieszkania. Według różnych badań i statystyk mieszkania poddane temu procesowi można sprzedać nawet w czasie o połowę krótszym niż mieszkanie nieprzygotowane. Bardzo cenną informacją jest również fakt, że odpowiednio zaaranżowane i przygotowane mieszkanie do sprzedaży, które wydaje się bardzo atrakcyjne, możemy sprzedać nawet za kilka – kilkanaście procent większą sumę, aniżeli mieszkanie zaniedbane i nieprzygotowane do sprzedaży. Samo wykonanie home stagingu jest również stosunkowo proste, a jeśli nie potrafimy lub nie mamy czasu na wykonanie samodzielne tego procesu, możemy wykupić taką usługę w agencjach nieruchomości.

Uporządkuj samo mieszkanie

Pierwszym krokiem do przygotowania mieszkania do sprzedaży jest jego uporządkowanie. Przede wszystkim powinniśmy pozbyć się z mieszkania lub domu wszystkich zbędnych elementów tak, aby pozostały w nim jedynie podstawowe sprzęty. Pomoże to w minimalistycznym i lepszym zaaranżowaniu mieszkania. Nieruchomość powinniśmy również bardzo dokładnie wysprzątać pod kątem czystości, gdyż wpływa ona w dużym stopniu na atrakcyjność i postrzeganie danej oferty. Tak przygotowane mieszkanie będzie bardzo dobrym punktem wyjściowym dla wszystkich kolejnych działań związanych z aranżacją mieszkania.

mieszkanie przygotowane na sprzedaż
Mieszkanie przygotowane na sprzedaż

Z nieruchomości powinny zniknąć wszystkie personalne akcesoria, wszystkie drobne gadżety czy zbędne meble i wyposażenie. Wnętrze które będzie zdepersonalizowane i nie będzie przedstawiało czyjejś własności, znacznie prościej jest oferować potencjalnym kupującym, którzy będą w myślach aranżować już mieszkanie w swoim stylu, a nie myśleli jak usunąć wszystkie zbędne elementy z mieszkania po poprzednich lokatorach.

Odpowiednie zaaranżowanie mieszkania

Jeśli nasze mieszkanie jest już uporządkowane, powinniśmy je zaaranżować w odpowiedni sposób. Przede wszystkim powinniśmy urządzić mieszkanie w minimalistycznym stylu, aby wydawało się jak najbardziej przestronne. Dzięki temu nie ryzykujemy również, że dany styl urządzenia mieszkania nie spodoba się potencjalnym nabywcom i nie kupią go właśnie z tego powodu. Powinniśmy zatem zrobić maksymalnie dużą przestrzeń przy oknach oraz odsunąć wszystkie meble z tych miejsc. Powinniśmy również usunąć je z ciągów komunikacyjnych, aby poruszanie się po mieszkaniu było łatwe i komfortowe. Dzięki temu potencjalni klienci będą mogli w trakcie prezentacji mieszkania łatwo i komfortowo się po nim przemieszczać oraz dokładnie zobaczyć jego zalety co z pewnością wpłynie na pozytywne odbieranie nieruchomości.

Odpowiednie zaaranżowanie mieszkania to również zadbanie o odpowiedni nastrój oraz zapach. W tym celu możemy użyć przyjemnych perfum lub włączyć spokojną muzykę. Wszystko to wpłynie na pozytywne odbieranie nieruchomości oraz wrażenie bezpieczeństwa i harmonii. Nie bez powodu wszystkie sklepy w galeriach handlowych używają dokładnie wyselekcjonowanych perfum oraz muzyki, gdyż duże marki doskonale znają korzyści, jakie płyną z tego typu działań.

Zadbaj o małej akcesoria i dodatki

Kolejnym elementem home stagingu jest zadbanie o małe akcesoria i dodatki. Choć trend ten zakłada niskobudżetowość, bardzo dobrym sposobem na zwiększenie atrakcyjności mieszkania jest umieszczenie w nim nowych małych i gustownych akcesoriów. Mogą być to narzuty na meble, nowy zegar czy nowe kubki ustawione w kuchni. Z pewnością takie działanie pozwoli stworzyć wrażenie nowego i modnego mieszkania, które będzie dużo popularniejsze wśród potencjalnych klientów, aniżeli pusty i surowy oraz minimalistyczny budynek.

Reklama

Gdy posiadasz dom zadbaj o teren wokół

Ważną rzeczą, o której zapomina wielu właścicieli domów, jest zadbanie o teren wokół nich. Jest to pierwsze miejsce, z którym stykać będą się potencjalni klienci przychodzący odwiedzać nasze mieszkanie. To bardzo dobry sposób na wstępne zainteresowanie ich nieruchomością oraz wprawienie w pozytywny nastrój. Z pewnością powinniśmy zadbać o uprzątnięcie terenu wokół domu, a także przystrzyc trawnik czy zadbać o rośliny znajdujące się w ogrodzie. Niezależnie od tego czy posiadamy dom wolnostojący czy mieszkanie powinniśmy również wymienić wycieraczkę na nową, a także jeśli istnieje taka możliwość pomyśleć o ozdobach na drzwi. Teren wokół nieruchomości jest jej wizytówką i warto wykorzystać ten fakt na naszą korzyść, przygotowując w odpowiedni sposób to miejsce. Jeśli sprzedajemy nasze mieszkanie w bloku, warto również zadbać o czystość klatki schodowej oraz wejścia do bloku. Choć nie należą one bezpośrednio do naszego mieszkania i są częścią wspólną, mogą wpływać na podjęcie decyzji o zakupie całego mieszkania. Przeważnie nie będą to kluczowe parametry decydujące o zakupie, ale mogą powodować próby obniżenia ceny mieszkania lub powodować pewne niezadowolenie u osób oglądających mieszkanie.

Powiązane artykuły

Back to top button