WnętrzaAranżacja wnętrzZrób to sam

Jak tanio urządzić mieszkanie? Podpowiadamy, na czym łatwo zaoszczędzić

Urządzanie mieszkania – pierwsze kroki stawiane we własnościowym mieszkaniu generują naprawdę wysokie koszty. Czeka nas kupno lokalu, jego wyremontowanie i w końcu wykończenie – dodatki, meble, oświetlenie, przedmioty codziennego użytku. Lista jest bardzo długa, a każdy punkt na niej stanowi spore zagrożenie dla portfela. Przy odpowiednim rozplanowaniu urządzania mieszkania mamy jednak możliwość sporego pocięcia kosztów; sprawdź, jakie kroki podjąć, by aranżacja domu nie nadwyrężyła Twojego budżetu.

Urządzanie mieszkania – samodzielne zaprojektowanie wnętrza

Niezależnie od tego, czy kupujemy dom/mieszkanie w stanie surowym, świeżo po budowie, czy zaaranżowany przez poprzedniego właściciela w sposób, który nam nie odpowiada, potrzebujemy planu na urządzanie mieszkania. Usługi architektoniczne są niestety kosztowne. Warto więc podjąć próbę samodzielnego zaprojektowania mieszkania. Wymaga to oczywiście pewnego zmysłu estetycznego, jednak od czego są nowe technologie, jeśli nie od pomocy w trudnych sytuacjach?

W sieci dostępnych jest wiele programów, w tym także bezpłatnych, dedykowanych właśnie urządzaniu mieszkania. Wykonamy tam własny projekt, przetestujemy przeróżne style i kolory, co pomoże nam w zmaterializowaniu (przynajmniej komputerowym) naszej wizji i sprawdzeniu, czy rzeczywiście wygląda tak dobrze, jak w wyobraźni.

Reklama
urządzanie salonu w mieszkaniu

Nie wszystko, co piękne, musi być nowe

Zakup mebli i dekoracji prosto z salonów meblowych, zwłaszcza dla całego mieszkania, możemy liczyć w tysiącach. Mamy oczywiście możliwość kupna ratalnego, jednak wiąże się to z wejściem w zobowiązania finansowe na start; jeśli na sam zakup mieszkania wzięliśmy kredyt, to prawdopodobnie mamy ich już wystarczająco dużo. Warto pamiętać o tym, że tanie meble do mieszkania są najczęściej w zasięgu ręki – na internetowych stronach sprzedażowych.

Nie obawiajmy się dawać drugiego życia przedmiotom sprzedawanym przez inne osoby. Ogłoszenia w sieci przepełnione są prawdziwymi perełkami, które często ciężko dostać w sklepach; niejednokrotnie to przepiękne antyki, które wymagają po prostu renowacji czy przemalowania w taki sposób, by pasowały do naszego stylu. Stara maszyna do szycia z metalowym stołem może okazać się wyjątkowym stolikiem kupionym za grosze; wystarczy wymontować maszynę i w jej miejsce wstawić deskę a całość pokryć odpowiednią farbą.

Dekoracje DIY – mieszkanie z duszą

Doskonałym rozwiązaniem na tanie wykończenie mieszkania dekoracjami jest ich samodzielne wykonanie. Najczęściej wiąże się z przerabianiem przedmiotów, które już posiadamy; kwietnik łatwo wykonamy ze starej drewnianej palety, z patyczków po lodach wykleimy geometryczne ozdobne figury w stylu skandynawskim, z butelki wykonamy romantyczną lampkę nocną, umieszczając w niej lampki led na baterie. Możliwości jest naprawdę wiele i nie potrzebujemy tutaj nawet wyjątkowo wybujałej wyobraźni czy umiejętności artystycznych. Internet pełen jest pomysłów i przepisów, jak krok po kroku z przedmiotów teoretycznie pozbawionych ciekawego zastosowania wykreować dekorację, którą zachwyci się każdy.

Powiązane artykuły

Back to top button