Technologie budowy

Całoroczny dom szkieletowy

Gdy wydaje Ci się, że budowa domu murowanego jest zbyt droga i zwykle wydłużająca się w czasie, być może będziesz skłonny do zapoznania się z bardziej ekonomicznym projektem. Dom szkieletowy całoroczny ma tylu zwolenników co i przeciwników. Zdania na jego temat są podzielone, a sama technologia jeszcze dość raczkuje w polskim budownictwie. Mimo to na rynku można znaleźć już wielu wykonawców, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doskonałe referencje otrzymane od zadowolonych klientów po wykonaniu dla nich rzetelnej pracy. Z tego też powodu budowa domu szkieletowego całorocznego może okazać się świetną alternatywą dla przyjętych standardów rodzimego budownictwa.

Rodzaje domów szkieletowych

Istnieją trzy podstawowe rodzaje domów szkieletowych. Wymieniamy wśród nich dom kanadyjski, szwedzki i niemiecki. Różnią się one między sobą grubością profili nośnych, możliwością prefabrykowania elementów budowlanych lub składania ich na miejscu budowy, systemem układania dachu oraz materiałami wykorzystywanymi w tym celu. Także grubością powstałych ścian zewnętrznych i wewnętrznych czy obecnością lub brakiem nadproży. I gdy budowany dom szkieletowy w systemie kanadyjskim jest wyjątkowo lekki, tak ten w systemie niemieckim zdaje się znacznie trwalszą i wytrzymałą konstrukcją domu. Nie oznacza to jednak, że taki Kanadyjczyk zaraz się rozleci, a domy wykonywane w tych systemach potrafią przetrwać nawet stulecie, o ile prace nad nimi zostały wykonane prawidłowo i jakościowo, z materiałów, które rzeczywiście są w stanie wytrzymać niszczycielskie działanie upływu czasu.

Wady i zalety domków szkieletowych

Znawcy tematu tego rodzaju budownictwa wymienią wiele argumentów przemawiających za i przeciw budowie domów szkieletowych. Największym minusem takiego przedsięwzięcia może okazać się wybór wykonawcy, który być może nie posiada świetnych referencji i doświadczenia w budowie domów tego charakteru. I gdy wykwalifikowani pracownicy budowlani potrafią świetnie wykonać budowę domu murowanego, tak ich brak doświadczenia z domami szkieletowymi może okazać się kluczowy podczas realizacji zlecenia. Poszukując fachowości i maksymalnej precyzji wykonania powinniśmy postawić na firmy budowlane, które mogą pochwalić się wieloma udanymi realizacjami tego gatunku domów jednorodzinnych.

Reklama

Wśród pozytywów przemawiających za budowaniem szkieletowym wymienimy choćby możliwość budowy w czasie zimy, ale tylko w przypadku, gdy fundament został już wcześniej wylany. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia również jest o wiele niższy niż budowa domu o podobnych rozmiarach w tradycyjny sposób. Niestety przy tej okazji, gdy budowa domu może trwać nawet 2 do 3 miesięcy, zmuszeni jesteśmy do opłacenia całkowitego kosztu praktycznie z góry. Nie możemy pozwolić sobie więc na rozłożenie wydatków na budowę na rok czy kilka lat, jak często bywa to w przypadku budowy domów murowanych.

Istotnymi kwestiami podczas uruchomienia machiny budowy domu szkieletowego jest podjęcie newralgicznych decyzji związanych z rozmieszczeniem w domu ciężkich i bardzo ciężkich mebli czy przedmiotów, których nie będziemy mogli przestawiać sobie wedle uznania. Na tym etapie powinniśmy więc mieć już gotowy projekt wyposażenia wnętrza każdego z pomieszczeń, aby najważniejsze i najbardziej narażone na nacisk miejsca czy ściany zostały w odpowiedni sposób zabezpieczone i wzmocnione w celu przeniesienia większych obciążeń.

Zarówno atutem, jak i minusem może okazać się ogrzewanie domu szkieletowego. Z jednej strony jest ono o wiele łatwiejsze, a ściany takiego budynku nie pochłaniają ciepła. Przez to czas ogrzania pomieszczeń mieszkalnych jest o wiele krótszy, a my możemy liczyć dzięki temu spore oszczędności. Z innej strony powietrze w budynku mieszkalnym zbudowanym systemem szkieletowym równie szybko może się ochładzać, a dom pozostawiony bez stałego źródła ciepła szybko wystygnie do niskich temperatur.

Duże możliwości daje także sposobność łatwej przebudowy czy rozbudowy domu szkieletowego. Przydaje się, to gdy pierwotnie planujemy budowę małego, ekonomicznego gniazdka, a wraz z pojawieniem się większych funduszy czy kolejnych członków rodziny powoli dobudowujemy sobie dodatkową przestrzeń łakomie spożytkowaną przez życie rodzinne w małym, a może już nieco większym domku jednorodzinnym.

Życie w domu drewnianym jest również o wiele przyjemniejsze, a powierzchnia użytkowa tego typu budynku zawsze jest odrobinę większa niż w przypadku domów murowanych zajmujących taką samą powierzchnię. Może to być nawet do 10 metrów kwadratowych więcej na każde 100 metrów kwadratowych zabudowanej powierzchni.

Wadą takiego rozwiązania z pewnością będą trudności ze zbyciem takowego budynku. Rynek wtórny zapchany jest dobrze prezentującymi się budynkami murowanymi. Nie każdy z odbiorców jest też przekonany do domów wybudowanych w ten sposób. Dlatego czas sprzedaży domu szkieletowego może się wydłużać, a otrzymana kwota pieniężna za jego sprzedaż może być nieco niższa, niż mogłoby nam się wydawać. Trudność ze sprzedażą może czasem pokrzyżować nasze krótkoterminowe plany.

Czy warto kupić dom szkieletowy?

Za budową domu szkieletowego całorocznego w naszych realiach przemawia wiele argumentów. Jest jednak i wiele głosów przeciwnych, które w niektórych kwestiach z całą pewnością również mają rację. O ostatecznym wyborze projektu domu budowanego na naszej własnej działce budowlanej zdecydujemy samodzielnie. Dobrze jest przemyśleć i taką sposobność, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na szybkiej przeprowadzce do nowego lokalu i gdy mamy wystarczające fundusze na to, by błyskawicznie i całkowicie opłacić koszt budowy domu szkieletowego. Zawsze wtedy, gdy nie chcemy odkładać terminu budowy domu na kilka lat, a w naszej okolicy działa firma budowlana, która zdobyła już dużo doświadczenia w tego typu realizacjach. Coraz częściej pojawiają się osiedla, na których buduje się domki szkieletowe całoroczne.

Reklama

Back to top button