Budowa

Jakie decyzje należy podjąć przed budową – budowa domu od czego zacząć

Planując budowę domu czeka nas zmierzenie się z pytaniem budowa domu od czego zacząć?
Zastanawiając się nad budową domu, a najlepiej jeszcze nad kupnem działki budowlanej, powinniśmy wyodrębnić w rodzinnym, małżeńskim gronie najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, w którym zamierzamy spędzić najbliższe dziesięć czy dziesiątki lat. I to najlepiej jeszcze przed kupnem działki budowlanej, tak by znaleźć dla siebie miejsce w okolicy czy być może w całkiem innym regionie, gdzie będziemy w stanie wybudować dom własnych marzeń.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

Zanim dokonamy zakupu działki budowlanej, zerknijmy na strony projektantów, obejrzyjmy projekty domów, zainteresujmy się i wyodrębnijmy podobające się nam elementy na wielu rozmaitych projektach. Nie patrzmy na ceny ich budowy, które z jednej strony mogą nie uwzględniać corocznych podwyżek cen materiałów budowlanych i robocizny, godzin pracy, które zostaną wykonane podczas pracy nad projektem i budową domu, a z drugiej często są już nieaktualne, ponieważ wielu projektantów rzadko aktualizuje cenniki na własnych stronach internetowych i to z różnych, czasem dość wyraźnie marketingowych, celów.

Czym się warto kierować podczas wyboru działki?

Gdy dowiemy się w pierwszej kolejności czy podobają nam się domy parterowe, piętrowe, a może te z poddaszem i wybierzemy orientacyjny metraż naszego przedsięwzięcia, a może i dokonamy innych ciekawych odkryć, pomysłów, które pragnęlibyśmy zastosować w projekcie nowego domu, wtedy dopiero możemy zacząć rozglądać się za działkami budowlanymi. Dlaczego? Ponieważ w Urzędzie Gminy natkniemy się na plan zagospodarowania przestrzennego, według którego na niektórych z dostępnych działek możemy wybudować budynek o pewnych specyficznych i charakterystycznych właściwościach. Będą nimi choćby wysokość budynku, więźby dachowej, kolor dachówek, konieczność lub brak możliwości zabudowy dachu spadzistego, wygląd, kolor i rodzaj ogrodzenia i wiele innych elementów, które być może odstraszą nas, jako niedoszłych nabywców danej działki budowlanej. Bo może dla nas największym pragnieniem jest mieć niski, parterowy dom, ale dość rozległy, natomiast według planu zagospodarowania przestrzennego nie będziemy mogli mieć tak wielkiej elewacji budynku. A może wręcz przeciwnie. Naszym pragnieniem byłoby zbudowanie piętrowego domu, a wedle planu można jedynie parterowe.

Reklama

Gdy nie spodobają nam się założenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy, powinniśmy poszukać działki, na której jego normy nie obowiązują. Może to oznaczać konieczność poszukiwania takowej w gminie obok lub w nieco dalszej odległości od centrów. Więc albo pogodzimy się z wytycznymi, albo spróbujemy znaleźć nieco więcej szczęścia w innym miejscu.

Zanim dojdzie do rozpoczęcia budowy, musimy jeszcze uporać się z projektem naszego wymarzonego domu. Znajdując go w sieci, wśród jednych z wielu możliwych do zakupu na stronach projektantów okaże się, że zmieścimy się w kosztach do około 10 tysięcy złotych. 2 tysiące czy nawet 3 tysiące za projekt, co nieco za jego adaptację do warunków panujących na naszej działce budowlanej i oczywiście opłaty w urzędach. Zawsze może zdarzyć się, że sam projekt jest bardzo bliski naszym marzeniom, lecz konieczne będą małe zmiany. Wtedy koszty nie będą wiele wyższe, lecz gdy tych zmian nazbiera się dość sporo, to może okazać się, że płacimy projektantowi praktycznie tyle, co za projekt indywidualny. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru, zastanówmy się, czy wybrany przez nas gotowiec, w rzeczywistości tak dobrze odzwierciedla nasze własne marzenia i zapotrzebowanie na dany układ pomieszczeń.

budowa dachu w domu jednorodzinnym

Projekt domu gotowy czy dedykowany – budowa domu od czego zacząć?

Na etapie projektowania dobrze jest podjąć jeszcze kilka innych newralgicznych decyzji. Poczynając choćby od sposobu ogrzewania domu, wody, odprowadzenia ścieków, możliwości doprowadzenia kanalizacji i wodociągów, a może i gazu, podłączenia do sieci energetycznej. Pytań jest wiele. A odpowiedzi znajdziemy także w urzędzie gminy, gdzie dowiemy się, w jaki sposób można lub nie można wykonywać wyżej wymienionych przyłączy, czy wykorzystywać dany system cieplny.

Doskonałym obecnie sposobem doprowadzenia ciepła jest wykorzystanie pompy ciepła, która nie zmusza nas do konieczności odprowadzania choćby zanieczyszczeń powietrza powstających w piecach spalających ekogroszek czy sam węgiel. Na tym etapie zastanówmy się nad najlepszym sposobem wentylacji pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych i mieć już pewność czy pragniemy parkować w bryle budynku, czy też poza nią i co za tym idzie, czy nasz garaż będzie ogrzewany, czy też nie.

Pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, przed przystąpieniem do projektowania wymarzonego domu jednorodzinnego jest jeszcze na pęczki. Jednym z istotnych jest choćby informacja czy będziemy często przyjmować gości, czy pragniemy mieć kuchnię otwartą na salon, czy powinna znajdować się raczej w chłodnym północnym kącie budynku, a może bardziej słonecznym zachodnio-południowym. A może czy wydzieliny przestrzeń senioralną dla jednego, czy kilku starszych członków rodziny, nad którymi będziemy sprawować pieczę. No i oczywiście pytania o ogród, miejsce na grę w piłkę, grilla, taras, na którym nie będzie zbyt gorąco latem, ale i przyjemnie wiosną i wczesną jesienią, gdy słońca jest odrobinę mniej. A może i na basen, który z pewnością stałby się regularną letnią rozrywką. I wszystko, co tylko wpadnie nam do głowy, podczas przeglądania projektów i przemyśliwania czego oczekujemy od naszego wymarzonego domu rodzinnego.

Gdy jednak zdecydujemy się na prywatną pomoc projektanta, a może jednak skorzystamy z jednego z gotowych projektów, poprośmy specjalistów o kosztorys, wedle którego ustalimy rzeczywiste konieczne do poniesienia wydatki na budowę domu według zaproponowanego projektu. Dopiero wtedy dowiemy się, czy jest to wydatek na miarę naszych możliwości, czy też konieczne będzie dokonanie cięć w projekcie i poszukiwanie wszelkich oszczędności. Być może dojdzie i do tego, że będzie konieczna zmiana naszych planów i dostosowanie innego nieco mniej kosztownego projektu budowy domu.

W końcu zaplanujmy także miejsce na własną sypialnię, dostęp do osobnej łazienki i/czy garderoby, łazienki dla wszystkich domowników, pokojów dziecięcych i dziennych, i pomieszczeń gospodarczych usytuowanych najlepiej w chłodniejszej, północnej części budynku. Zastanówmy się nad możliwością wykorzystania energii słonecznej, położenia paneli słonecznych na dachu budynku. Nawet nad sposobnością wybudowania zbiornika na deszczówkę, która będziemy podlewać ogród w ciepłe dni.

Reklama

To wszystko i wiele więcej jest niezwykle ważne do ustalenia jeszcze przed wykopaniem pierwszej łopaty pod fundament domu jednorodzinnego. Tym bardziej że każda zmiana w czasie budowy będzie nas kosztować dwakroć więcej niż na etapie projektowania. I gdy czasem zdarzają się w czasie budowy niezbędne do wykonania poprawki i zmiany, to wynikają one z różnych niezależnych od nas przyczyn. Na sam projekt mamy przecież ogromny wpływ. Dopnijmy budowę swojego wymarzonego domu tak, by latami czuć się w nim, jak w raju. By radość z własnego kąta na tym świecie trwała w nieskończoność.

Powiązane artykuły

Back to top button