Postaw swój wymarzony dom w 7 dni – domy modułowe
Dom modułowy składany na miejscu — na działce klienta to bardzo ciekawe rozwiązanie. Domy modułowe obecnie stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób decyduje się na postawienie domu w 7 dni. Czas ten może być nawet jeszcze krótszy i wynosić jedynie kilka dni. Rozwiązanie takie ma wiele zalet i może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnej budowy wymarzonego domu. Czym zatem są domy modułowe? Jakie korzyści posiadają i dlaczego warto wybrać taką opcję? Wszystkie najważniejsze informacje o domach modułowych prezentujemy poniżej.
Czym są domy modułowe?
Domy modułowe to domy wykonywane w częściach — modułach w fabryce, a następnie przewożone w prefabrykatach na działkę klienta i tam montowane. Są to pełnoprawne gotowe domy całoroczne lub letniskowe, w których możemy zacząć mieszkać tuż po połączeniu modułów na działce. Cały proces montażu domu trwa jedynie kilka dni. Takie domy modułowe całoroczne zamówić możemy zarówno jako spersonalizowane jak i wybierać standardowe konstrukcje proponowane przez producenta. Na rynku działa wiele firm tego typu. Stawiają oni domy modułowe w różnych technologiach np. drewniane, murowane, kontenerowe itd. Domy takie mogą być również wyposażone w środku lub być jedynie stanem surowym zamkniętym do własnego wykończenia. Domy prefabrykowane składa się z poszczególnych modułów. Można je następnie łączyć czy rozbudowywać w taki sposób, w jaki chcemy. Posiadają one gwarancję producenta i są sprzedawane jako produkt, a nie jako wykonana usługa budowy domu co ma miejsce np. przy budowie tradycyjnej. Jest to ważny aspekt, gdyż w razie problemów z nieruchomością, wszystkie wady czy usterki będą usuwane zgodnie z gwarancją na produkt. Nie będziemy musieli zatem samodzielnie domagać się interwencji poszczególnych małych firm wykonujących poszczególne elementy nieruchomości.
Ceny domów modułowych oscylują w tych samych granicach co budownictwo tradycyjne. Często mogą one kosztować nawet mniej niż te tradycyjne, a przy małych kosztach postawienie domu modułowego może zamknąć się nawet w granicach 60-70 tyś. złotych brutto.
Domy modułowe to pełnoprawne domy mieszkalne. Można w nich zainstalować panele fotowoltaiczne, czy inne systemy a z takich nieruchomości tworzyć domy pasywne czy energooszczędne. Aby postawić dom modułowy, nie musimy spełniać też wielu specjalnych czy niekonwencjonalnych wymogów. Jedynymi są te o pozwoleniu na budowę jeśli dom przekracza limity oraz zagwarantowanie dojazdu do działki ciężarówce czy dźwigowi.
Jak przebiega ich budowanie?
Budowanie domów modułowych rozpoczyna się w fabryce. To właśnie tam zjawiamy się po podpisaniu umowy i wybierany konkretny projekt domu. Możemy tworzyć go też przeważnie samodzielnie, wybierając i zestawiając konkretne moduły w dowolny sposób. Po wybraniu projektu w fabryce wykonywane są moduły zgodnie z naszą specyfikacją. Cały proces może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy w zależności od oferty, możliwość i czy systemu pracy danej firmy.
Gdy wszystkie moduły są już przygotowane w fabryce, są następnie transportowane na działkę klienta. Tam są rozładowywane gotowe elementy przy pomocy dźwigów oraz ustawiane i łączone ze sobą w docelowym miejscu. Cała operacja trwa przeważnie kilka dni. Tak połączone moduły są szczelne i możliwe do wykorzystywania od zaraz. Niektóre firmy dają możliwość wybierania również wykończenia czy kompletnego wyposażenia domu wewnątrz. Dzięki temu można zamieszkać w nich nawet w ciągu kilku dni.
Zalety domów prefabrykowanych
Domy prefabrykowane mają wiele zalet, a ich modułowa konstrukcja dostarcza wielu profitów. Z pewnością największym plusem jest czas. Gdy zależy nam na szybkim postawieniu domu, nie musimy spędzać roku lub dwóch lat na jego budowie a często nawet poświęcać na to więcej czasu. To doskonała opcja dla osób potrzebujących szybko lokum lub osób, które nie mają czasu na doglądanie i organizacje budowy. W przeciwieństwie do tradycyjnej budowy domu nie musimy w tej opcji poszukiwać brygad specjalistów, co jest obecnie bardzo trudnym zadaniem. Nie musimy też samodzielnie pilnować jakości wykonywanych przez specjalistów usług, gdyż poszczególne moduły domu budowane są w fabryce. Dzięki temu korzystamy ze sprawdzonej i ustandaryzowanej technologii producenta, która musi być jakościową, gdyż negatywnie opinie nie pozwalałyby producentowi na sprzedaż takich domów.
Bardzo dużą zaletą domów prefabrykowanych jest również przyjazność montażu takich konstrukcji. Ustawienie domu na działce budowlanej lub rekreacyjnej w większości przypadków nie wymaga zezwolenia na budowę a jedynie poinformowania o postawieniu takiej konstrukcji z racji na ich charakterystykę. Postawienie gotowego domu modułowego nie dewastuje i nie degraduje środowiska ani działki. Wybierając taką opcję, nie musimy zatem obawiać się doszczętnego zniszczenia, a następnie konieczności odbudowania jej. Dzięki temu plusowi dom prefabrykowany możemy postawić również na małych działkach np. rekreacyjnych bez obawy o brak miejsca na przeprowadzenie budowy.
Domy z gotowych elementów to również bardzo dobre rozwiązanie rekreacyjne. Dzięki możliwości zamówienia małego domu modułowego możemy zakupując odpowiednią działkę np. nad morzem czy w górach stworzyć miejsce wakacyjnego wypoczynku. W ten sposób bardzo niskim kosztem będziemy mogli jeździć w wakacje i ferie przez wiele lat do malowniczego miejsca. Bardzo dużym plusem domów prefabrykowanych jest możliwość ich konfiguracji praktycznie do dowolnego zestawienia. Jako że domy te są wytwarzane z modułów, możemy dowolnie projektować je co do wielkości, układu pomieszczeń czy stylu.
Plusem, który jest wisienką na torcie korzyści, jest możliwość jego praktycznie dowolnego wykończenia. Plus ten pozwala ominąć wszystkie najtrudniejsze etapy budowy domu tradycyjnego a skorzystać z opcji całkowitego dostosowania domu do swoich potrzeb. Możemy taki dom — zarówno w jego wnętrzu jak i bliskiej okolicy wykończyć według własnego pomysłu, samodzielnie czy wybrać samemu materiały. Zaoszczędzony czas na budowanie domu do stanu surowego pozwala też przeznaczyć siły i możliwość na jego wykończenie. Plusem takiego domu jest też efektywność finansową, gdyż firmy je stawiające mają dostęp do materiałów, pracowników i technologii na preferencyjnych warunkach w przeciwieństwie do osób prywatnych, które muszą kupować produkty i usługi na rynku w cenie rynkowej.