Instalacje grzewcze

Najtańsze ogrzewanie domu – które źródło ciepła wybrać?

Najtańsze ogrzewanie domu, to temat, który nie schodzi z ust Polaków od kilku ostatnich miesięcy. Od dawna wiadomo, że dostarczanie ciepła w 2022/2023 będzie się wiązało z wysokimi kosztami ogrzewania. Ceny pójdą do góry bez względu na to, czym będziemy ogrzewać dom jednorodzinny. Zatem, jakie źródła ciepła wybrać, aby zaoszczędzić?

Ogrzewanie domu – podwyżki cen dla źródeł energii

Widzimy znaczące podwyżki cen źródeł energii. Poniżej przedstawiamy średnie stawki na 2022.

Za drewno opałowe zapłacimy ok. 400 zł. Jest to o połowę drożej w porównaniu z rokiem poprzednim.
Pellet znajdziemy w kwocie ok. 2500 zł. W 2021 roku kosztował on o ponad 150% mniej.
Najdroższym materiałem okazuje się być węgiel orzech – jego koszt to ok.3000 zł. W zeszłym roku zanotowano ponad dwukrotnie niższą cenę.
Dobra wiadomość jest taka, że od sierpnia można ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3000 tys. złotych. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Reklama

Najtańsze ogrzewanie domu w Polsce – najtańsze rozwiązania

Jednym z najkorzystniejszych form ogrzewania do domu są pompy ciepła. W ciągu roku za ocieplanie przy ich użyciu zapłacimy średnio 2300- 3000 tysięcy złotych. Instalacja fotowoltaiczna jest sprawdzonym i tańszym sposobem na ocieplenie domu. Korzystnie wpływa na środowisko i daje szansę na otrzymanie dofinansowania. Ekologiczną metodą ocieplenia budynku jest również ogrzewanie elektryczne. Wiąże się ono z przewidywalnością wydatków i możliwością dostosowania temperatury do własnych potrzeb. Rozwiązaniem grzewczym może być również kocioł kondensacyjny, który charakteryzuje się wysoką efektywnością i ma znacznie mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Ogrzewanie hybrydowe, to gwarancja niższych cen w ciągu roku i nieprzerwane dostarczenie ciepła. Plusem jest również zautomatyzowany system obsługi dla całej rodziny.

ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu – miesięczne wydatki

Kwota, którą wydajemy w ciągu miesiąca na ogrzanie mieszkania nie należy do najniższych. Wiele zależy od tego, jak duży jest dom, jak również od naszych codziennych nawyków i rodzaju ogrzewania domu, które wybierzemy. Średnie wydatki wynoszą od 700 do 3000 zł. Jak widać rozbieżność pomiędzy ceną jest spora, dlatego warto zredukować opłaty wprowadzając w życie poniższe rozwiązania.

Sposoby na oszczędzanie ciepła

Przy obecnych podwyżkach cen, warto zastanowić sie, co można zrobić, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. Istnieje parę rozwiązań, które pomogą skutecznie oszczędzić ciepło w naszych pomieszczeniach. Wskazówki są proste i co najważniejsze- większość można zastosować od zaraz.

Utrzymuj odpowiednią temperaturę

20 stopni Celcjusza, to idealna temperatura dla dobrego samopoczucia. Nasza energia i chęć do działania jest w takich warunkach na wysokim poziomie.

Upewnij się, że masz uszczelnione okna

To banalne rozwiązanie pozwala nam utrzymać ciepło w domu. Warto zadbać o to, by uszczelki w oknach i drzwiach były sprawne.

Kaloryfer pozostaw odsłonięty

Odpowiednia cyrkulacja powietrza, to podstawa w każdym domu. Zadbaj o to, aby szafy, fotele, czy inne meble nie zasłaniały grzejników. Powoduje to blokadę ciepła, przez co nie może się ono swobodnie przemieszczać. Dzięki temu unikniesz większych wydatków za ogrzewanie. Prosty sposób, a jak skuteczny!

Nie zapomnij o odpowietrzeniu kaloryfera, gdy to konieczne!

Charakterystyczne dźwięki, które wydaje grzejnik wskazują na to, że trzeba go odpowietrzyć. Jeśli posiadasz taką umiejętność, to z pewnością zrobisz w łatwy sposób. W przeciwnym razie zgłoś się do fachowca.

Reklama

Zakręcaj grzejniki, gdy wychodzisz

Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić, a przy okazji zmniejszymy zużycie materiałów grzewczych. Taką samą zasadę można stosować przed pójściem spać. Wystarczy, że obniżymy temperaturę o parę stopni w kaloryferze. Zapewni nam to lepszy i zdrowszy sen, a rachunki za ocieplenie domu wyniosą znacznie mniej.

Zwracaj uwagę na zamknięte okna w pomieszczeniach wspólnych

Otwarte okna i drzwi powodują łatwą utratę ciepła. Dbając o zamknięcie okien i drzwi, masz wpływ na mniejsze zużycie energii przez wszystkich mieszkańców.

Zwracaj uwagę na zużycie ciepłej wody

Wpłynie to nie tylko na mniejsze rachunki, ale i na środowisko. Może przydać się zmiana nawyków, takich jak korzystanie z prysznica zamiast wanny i zakręcanie wody wtedy, gdy jej nie potrzebujemy.

Czym ogrzewać dom – rodzaje ogrzewania do domu ze względu na źródło zasilania – opał (paliwo stałe, prąd, gaz ziemny lub lpg, węgiel, drewno, olej opałowy):

Rodzaje instalacji do ogrzewania domu:

  • grzejniki i kaloryfery
  • ogrzewanie podłogowe
  • kominek
  • nawiewy
  • klimatyzacja

Back to top button