Wyspa kuchenna
Wyspa kuchenna to mebel, który zazwyczaj umieszczany jest w środku kuchni. Może ona funkcjonować jako miejsce do przygotowywania posiłków, jedzenia lub przechowywania przedmiotów kuchennych.
Według najnowszych trendów designerskich i wnętrzarskich jednym z najlepszych rozwiązań kuchennych jest zabudowa kuchennej wyspy. Jej funkcjonalności mogą być przeróżne, od pełnienia funkcji stołu barowego czy miejsca spożywania posiłków, po główne przeznaczenie mające na celu przygotowywanie posiłków, parzenie porannej kawy czy wykorzystanie innego, małego sprzętu AGD. Wyspa w kuchni jest wyróżnikiem designerskiej jakości, ale i niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które umożliwia przedłużenie kuchennej zabudowy. W zależności od sposobu jej przeznaczenia dobrze jest zaplanować jej powstanie jeszcze przed przystąpieniem do uzupełnienia kuchennego wyposażenia. W niektórych przypadkach wymogiem będzie doprowadzenie do niej zasilania i/lub wody. Mediów, które wykorzystywane będą w tej środkowej części naszego małego kuchennego, kulinarnego królestwa. Wyspa kuchenna to funkcjonalny mebel, który sprawi że aranżacja kuchni wejdzie na nowy poziom.
Kiedy wyspa w kuchni się sprawdzi?
Kuchenną wyspę można wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów, wyspa kuchenna z szafkami sprawdzi się szczególnie w większych kuchennych przestrzeniach. Jest szczególnie komfortowa, gdy dużą część czasu spędzamy właśnie w kuchennej przestrzeni. Wtedy, kiedy uwielbiamy przygotowywać posiłki, gdy dysponujemy metrażem, ale i odpowiednią wysokości tego pomieszczenia. W wyższych zrobimy wyspę kuchenną z nadstawką, gdzie nad nią mamy miejsce na dodatkowe umeblowanie, w którym choćby schowamy garnki, patelnie i inny kuchenny sprzęt. Da się tam także doprowadzić kuchenny okap, z zamontowaną pod nim kuchenką gazową czy działająca na prąd elektryczny. Świetnie też dodają uroku wyspie małe kwiaty doniczkowe lub w wazonie. Pomysłów na tę przestrzeń jest tyle, ilu jej użytkowników. Zanim więc sprecyzujemy wyposażenie kuchennej wyspy, zastanówmy się czego tak naprawdę od niej oczekujemy.
Kuchnia wedle projektu
Minimalna powierzchnia kuchni domowej czy w mieszkaniu, w której będziemy zabudowywać wyspę kuchenną wynosi 20 metrów kwadratowych. Można wykorzystać to rozwiązanie także w kuchniach otwartych na salon o nieco mniejszej powierzchni. Niezwykle istotnym elementem funkcjonalności tej przestrzeni jest możliwość swobodnego się przemieszczania większej ilości osób. W takiej kuchni najczęściej przygotowuje się posiłki wspólnie a często i korzysta ze sprzętu AGD w czasie ich przygotowywania. Pozostawienie sobie minimum 1 metra wolnej przestrzeni pomiędzy zabudową przy ścianach a wyspą kuchenną jest wymogiem koniecznym. Warto o tym pamiętać, by nie przeszkadzać sobie nawzajem podczas użytkowania tak wykonanego umeblowania kuchni, którym jest nowoczesna wyspa kuchenna.
Zabudowa kuchni powinna także spełniać walory estetyczne. Tak samo wyspa, która często jest łącznikiem pomiędzy dwoma sąsiadującymi pomieszczeniami. Są to w szczególności salon z kuchnią, których estetyka i styl nie powinny od siebie odbiegać. W połączonych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się kuchnia pod zabudowę. Ta szyta na miarę naszego indywidualnego podejścia do tematu wystroju kuchennych wnętrz, w której duża części sprzętu AGD jest schowana przed wzrokiem widza, a raczej gościa.
Zastosowania wyspy kuchennej
Kuchenna wyspa świetnie sprawdzi się nie tylko w roli dodatkowej przestrzeni na przechowywania wyposażenia, ale także jako zwykłe miejsce do spożywania posiłków. Jej wygląd można dostosować specjalnie do tego typu aktywności, wykorzystując w tym celu szeroką gamę kuchennych blatów i dostawionych do wyspy barowych krzesełek. Da się tym sposobem stworzyć każdy klimat pomieszczenia jadalnego, na jakim nam najbardziej zależy. Gama tworzyw i materiałów, które można wykorzystać w celu budowy kuchennej wyspy, jest ogromna. Zdecydowanie szersza od wielkości oferty popularnych w jadalniach stołów.
Przewagą stołu jest jednak możliwość wyboru takiego, który zmieści się w mniejszej przestrzeni. Da się go także przenosić i łączyć z innymi w przypadku planowania pojawienia się większej ilości osób. Kuchenna wyspa nie jest tak mobilna. Zastępując stół takim rozwiązaniem, jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo przestrzeni. Wyspę wykorzystamy przecież także, jako miejsce przygotowywania posiłków, a pod blatem schowamy sprzęt, który wykorzystujemy w kuchni.
Wyspa w kuchni najczęściej jest osobnym wyposażeniem. Można jednak ją swobodnie łączyć i tym sposobem przedłużać ciąg kuchennych blatów i wyposażenia. Ograniczymy tym sposobem nieco możliwość przemieszczania się po kuchni, lecz zwiększymy jej powierzchnię roboczą. Przedłużenie ciągu kuchennego będzie więc bardziej praktycznym rozwiązaniem, stworzy więcej przestrzeni na przygotowanie posiłków i napojów, na pracę kilku osób jednocześnie w kuchennym pomieszczeniu.
Otworzone na salony kuchenie z wyspami są także dobry rozwiązaniem podczas pilnowania swoich pociech. Nawet przygotowując posiłki można mieć wciąż oko na to, co dzieje się w pokoju obok. To dobry sposób na przypilnowanie tych najmłodszych, którzy często lubią mieć ciekawe pomysły na zabawę i doświadczenia.
Mnóstwo inspiracji i gotowych rozwiązań z wyspą kuchenną znajdziesz tutaj.
Dzięki zabudowie kuchennej wyspy zwiększymy także ilość przestrzeni magazynowej tego pomieszczenia. Schowamy w niej produkty spożywcze, które nie wymagają przechowywania w lodówkach i sprzęt, który używamy w kuchni. Ponadto dzięki nowym rozwiązaniom nic nie stoi na przeszkodzie, by ta część stanowiła główne miejsce przygotowywania posiłków. W zależności od doprowadzonych do tego miejsca mediów jesteśmy w stanie wykorzystać tam każdy kuchenny sprzęt dużego i małego AGD. Gotowanie w wyspie może okazać się dla nas przyjemniejszym doświadczeniem niż przy kuchennej zabudowie postawionej od strony ściany. Wyspa taka spełni każdą funkcję, jaką przed nią postawimy. Dobre zaplanowanie tej przestrzeni wymagać będzie od nas jedynie podjęcia pewnych decyzji jeszcze przed zakupem wyposażenia i zamontowaniem go przez wykwalifikowaną ekipę montażową.
Może zainteresuje cię artykuł o aeracji trawnika.