Pokój dziecięcyAranżacja wnętrzWnętrza

Urządzasz pokój dla dziecka? Koniecznie unikaj tych błędów!

Jeżeli stoisz właśnie przed zadaniem związanym z urządzeniem pokoju dla dziecka, to musisz wiedzieć o tym, że odpowiednio zaprojektowana przestrzeń zapewni mu odpoczynek, umożliwi skoncentrowanie uwagi, a także będzie sprzyjać zabawie. Wielu rodziców popełnia jednak co najmniej jeden z podstawowych błędów związanych z przygotowaniem przestrzeni dla dziecka – chcesz wiedzieć jakie to błędy, tak aby ich nie powielać? Podpowiadamy!

Błąd 1: Pokój dziecka tematyczny

Kiedy urządzamy pokój dla dziecka nasza pociecha może akurat uwielbiać świnkę Peppę lub księżniczkę z bajki Diney’a, a my, żeby ją uszczęśliwić, tworzymy pokój, który wygląda jak zamek lub pokój świnki z ulubionej kreskówki. Takie podejście, choć chwilowo z pewnością będzie się dziecku bardzo podobać, w perspektywie czasu nie ma sensu. Maluchy bardzo szybko zmieniają swoje zainteresowania i to, co teraz się im podoba, za miesiąc może już w ogóle nie wzbudzać zainteresowania.

Jeżeli chcesz, aby w pokoju Twojego dziecka znalazły się elementy nawiązujące do ulubionych postaci, postaw np. na plakaty, które umieścisz a antyramach, a gdy zmienią się zainteresowania dziecka, łatwo będzie można je wymienić. Dobrym pomysłem mogą być też poszewki na poduszki czy pościel z bohaterami kochanych przez dzieci animacji. Tego typu rzeczy można później np. sprzedać na portalach. Jednym słowem stawiajmy na dodatki w stylu, który aktualnie pociechom najbardziej odpowiada, nie twórzmy jednak pokoi tematycznych, które po prostu się nie sprawdzają.

Reklama
pokój dla dziecka

Błąd 2. Zbyt krzykliwe i kontrastowe kolory w pokoju dziecka

Jednym z poważniejszych błędów popełnianych przez rodziców podczas urządzania pokoju dla dziecka jest malowanie ścian przy wykorzystaniu mocnych, intensywnych kolorów – wyraziste róże, czerwień, ciemne odcienie niebieskiego… – tego typu kolory nie są przeznaczone dla pokoi naszych najmłodszych maluchów. I nie chodzi tutaj o gust, ale o skupienie uwagi, intensywne kolory nie sprzyjają odpoczynkowi i wprowadzają wrażenie chaosu.

W przypadku pokoi dziecięcych warto stawiać na spokojne i stonowane kolory. Twoja mała dziewczynka lubi róż? Świetnie! Postaw na odcień pastelowy. Nie męcz jednak malucha ostrymi kolorami. Maluchy bombardowane różnymi bodźcami w ciągu dnia, w swoim pokoju potrzebują atmosfery sprzyjającej wyciszeniu – zadbajmy o to.

Błąd 3. Meble, które nie rosną razem z dzieckiem

Kupowanie mebli, które dopasowane są wyłącznie do konkretnego, bardzo wąskiego przedziału wiekowego nie są najlepszy rozwiązaniem. Dzieci bardzo szybko rosną, czy tego chcemy, czy nie i urządzając im pokój, warto stawiać na meble, które są regulowane, wtedy gdy maluch podrośnie, po prostu dopasujemy do niego mebel, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

Błąd 4: Brak wydzielonego miejsca do przechowywania zabawek

Eksponowanie zabawek na otwartych półkach zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Pierwszym argumentem jest kurz, który będzie się na tych zabawkach zbierał, a druga sprawa to chaos – dużo zabawek na widoku sprawia, że powstaje wrażenie bałaganu, nawet gdy zabawki są poukładane. Żeby ułatwić dzieciom utrzymanie porządku, zdecydowanie lepiej postawić na skrzynie, w których będzie trzymało swoje rzeczy. Bardzo dobrze sprawdzają się również pudła, plastikowe pojemniki czy pufy ze schowkami, dzięki którym zyskujemy dodatkowe miejsca siedzące. Pamiętajmy o tym, że różnego rodzaju schowki ułatwiają dzieciom zachowanie porządku i uczą utrzymania ładu w swoim otoczeniu.

Błąd 5: Za mało światła

W przypadku pokoju malucha, dostęp do światła jest szczególnie ważny – buduje on pozytywny klimat, zapewnia komfort podczas nauki i zabawy i po prostu sprawia, że dziecko chce przebywać w danym pokoju, ponieważ czuje się tam dobrze.

urządzony pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka warto zaplanować, tak aby zapewnić możliwie największy dostęp światła naturalnego, dodatkowo dbając o inne źródła światła: jedno centralne (np. ciekawa wisząca lampa) oraz kilka mniejszych znajdujących się w różnych strefach pokoju, mowa tutaj np. o lampce nocne, lampce na biurku, lampie stojące w kąciku czytelniczym itp. Nie bez znaczenia jest również barwa światła – polecamy wybierać ciepłą, dzieci zdecydowanie lepiej się czują jeżeli otacza je światło żółte.

Błąd 6: Niebezpieczne materiały

Na koniec warto powiedzieć o tym, że kupując wszelkiego rodzaju zabawki, meble i dodatki do pokoju dziecięcego warto wybierać produkty z certyfikatami i atestami, potwierdzającymi odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Te same zasady obowiązują przy wyborze farb i tapet na ściany. Co ważne, w dzisiejszych czasach wybór materiałów bezpiecznych dla dzieci jest bardzo duży i bez problemu znajdziesz produkty, które są odpowiednie dla maluchów.

Reklama

Urządzanie pokoju dziecięcego to świetna przygoda, unikając kilku podstawowych błędów, które dziś omówiliśmy z pewnością uda Ci się stworzyć przestrzeń odpowiednią dla Twojego małego domownika!

Powiązane artykuły

Back to top button