Zrób to samAkcesoria do domu

Sukulenty – mały las w szkle

Małe roślinki doniczkowe, często sadzone w szkle i otoczone wielokolorowymi kamyczkami – chyba każdy z nas zna sukulenty. Są one znane z odporności nawet na podstawowe błędy pielęgnacyjne. Stanowią piękną ozdobę w domu, a nawet nadają się na prezent. Wiele osób kupuje już gotowe szkła z sukulentami w środku, jednak stworzenie samemu podobnej kompozycji nie zajmuje wiele czasu i może dać nam sporo satysfakcji.

Zrób to sam – sukulenty

Jeśli zamierzamy własnoręcznie zasadzić rośliny w domu, będziemy potrzebować kilku rzeczy. Dobrze jest się zaopatrzyć w szklaną kulę lub słój (wedle upodobań), ziemię do sukulentów, roślinki – oczywiście, oraz różnej wielkości kamienie ozdobne.
Naszą kompozycję zaczynamy od ułożenia większych kamyczków na dnie naczynia (przy dużym szkle mogą to być nawet otoczaki). Przerwy pomiędzy nimi mają za zadanie przechowanie nadmiaru wody. Bardzo ważne dla sukulentów jest posiadać tą właśnie przestrzeń; zbyt duża ilość wody może im po prostu zaszkodzić.

suklenty w kolorowych doniczkach


Kolejny krok to specjalny granulat – znany inaczej, jako glina. Jej warstwa powinna przykryć kamienie na dnie, nie przekraczajmy jednak dwóch centymetrów grubości. Zadanie granulatu jest proste – chroni on kompozycję od pleśni i grzybów, zapewnia także dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do korzeni roślinek.
Następnie wsypujemy do szkła ziemię. Specjalny rodzaj, przeznaczony dla sukulentów, bardzo często zawiera także nawóz, który dba o nasze rośliny przez pierwsze kilka tygodni.
Czas na najważniejsze – sadzimy nasze sukulenty bardzo delikatnie, używając gumowych rękawic. Dla najlepszego efektu wybierzmy rośliny o różnych wielkościach i kształtach. Wybór w sklepach jest naprawdę duży – każdy znajdzie coś dla siebie. Przerwy pomiędzy możemy wypełnić mchem, muszelkami, kamieniami – możliwości ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią.

Reklama
sukulenty w donicy

Co z pielęgnacją sukulentów?

W brew pozorom pielęgnacja sukulentów nie jest wymagająca – jest jednak konieczna. Rośliny te są w stanie przystosować się do ciężkich warunków i braku pielęgnacji; nie chcemy jednak pozbawiać naszej kompozycji życia. Z reguły podlewanie raz w tygodniu wystarczy. W okresie zimowym możemy się nawet ograniczyć do jednego razu w miesiącu. Zima jest czasem hibernacji dla sukulentów, ich potrzeby są jeszcze mniejsze. Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o nasze rośliny, możemy kupić specjalny nawóz, który dostarczy wszelkich minerałów i składników potrzebnych do odpowiedniego rozwoju i wzrostu.

Powiązane artykuły

Back to top button