Ogród

Sadzonki drzew owocowych – przygotowanie podłoża i sadzenie

Wielu z nas marzy o owocach z drzew z własnego ogrodu. Wiadomego pochodzenia, pyszne i zdrowe gruszki, jabłka śliwki, czereśnie, wiśnie… Marzenie!

Oczywiście najtrudniejsze może być zdobycie samego ogrodu, ale jeśli ten problem nas nie dotyczy, to nie oznacza to równocześnie tego, że wystarczy już tylko kupić sadzonki drzew owocowych, wykopać dołki, włożyć w nie sadzonki, zasypać je ziemią i czekać na owoce.

Zbyt jałowa ziemia, czyli niezbędne nawożenie

Pomijając potrzebę dbania o drzewka i same owoce w przyszłości (np. ochrona przed szkodnikami), to już na samym początku musimy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, a więc przede wszystkim odpowiednie podłoże. Najważniejszymi kwestiami podczas jego przygotowania będzie nawiezienie ziemi i jej przekopanie. O tym, że należy się pozbyć chwastów, nie trzeba raczej nawet wspominać, ale naprawdę wiele osób nie przykłada uwagi do tego, że ziemia w ich ogrodach może być, a zapewne po prostu jest zbyt jałowa, by sadzonki drzew owocowych miały zapewnione odpowiednie warunki wzrostu. Niektórzy, których marniejące drzewko naprowadza na istotę problemu, ograniczają się jedynie do stwierdzenia, że ziemia w ich ogrodzie jest za słaba dla drzew, ale nic z tym nie robi. Oczywiście niepowodzenie może też po prostu zniechęcać, dlatego o odpowiednim przygotowaniu podłoża należy pomyśleć zdecydowanie jeszcze przed zakupem sadzonek, bo to czynność, którą należy bezwzględnie wykonać.

Reklama

W miejscu, gdzie kupimy sadzonki drzew owocowych, zaopatrzymy się wcześniej również w odpowiednie nawozy sztuczne i naturalne. Ponieważ występują one pod bardzo różną postacią, należy się oczywiście zawsze szczegółowo zapoznać z informacjami na ich opakowaniach. Zapewne szczegółowych porad będzie nam w stanie również udzielić sprzedawca. Ogólnie rzecz biorąc, podstawą będą nawozy sztuczne zawierające fosfor i potas, a z naturalnych obornik i kompost.

Kopanie, mieszanie i zakopywanie, czyli sadzenie sadzonek drzew owocowych

Po okresie nawożenia (tuż przed samym posadzeniem drzewek) podłoże należy głęboko przekopać. Zapewni to nie tylko równomierne wymieszanie w nim nawozu, ale także jego spulchnienie. Drzewka w takiej ziemi szybciej się ukorzenią, co ma oczywiście niebagatelne znaczenie również dla ich przyszłego wzrostu i owocowania. Podczas wykopywania ziemi (około 50 cm lub odrobina więcej) należy oddzielić od siebie jej płytsze i głębsze warstwy, by podczas zasypywania móc je odpowiednio ułożyć – na dół, tak aby przykrywała korzenie, idzie najpierw ziemia z górnych warstw, ponieważ jest żyźniejsza. Pozostałą ziemię możemy ze sobą wymieszać.

sadzonki drzew owocowych - sadzenie

Wiele tu zależy też od tego, jakiej jakości ziemię mieliśmy wcześniej w naszym ogrodzie. Im była ona słabsza, tym bardziej użyźniona powinna ogólnie trafić do dołka (czyli np. trzeba będzie w ogóle zrezygnować z tej z głębokich warstw). Sadzonki drzew owocowych możemy wspomóc również bezpośrednio w czasie sadzenia wspomnianym wcześniej obornikiem i kompostem (obornik nie powinien bezpośrednio dotykać korzeni). Pamiętajmy też o tym, że ziemię mocno ubijamy dopiero na samym końcu, wcześniej robimy to tylko delikatnie (po zasypaniu korzeni). Po zakończeniu sadzenia drzewko należy podlać, a także zabezpieczyć przed warunkami zimowymi. Najprostszą metodą takiego zabezpieczenia jest usypanie wokół drzewka kopca z ziemi na wysokość około 20-30 cm.

Terminy sadzenia różnorako rozumiane

Kwestia odpowiedniego posadzenia zaczyna się już od jego terminu, co możemy jednak rozumieć różnorako. Nie tylko jako odpowiednią porę roku, a tu najlepszy będzie październik, ale też odpowiednią, czyli najlepiej pochmurną pogodę – gorące powietrze i ostre promienie słońca na pewno nie ułatwią drzewku zadania (stanowisko powinno być ogólnie oczywiście słoneczne). Kolejną ważną sprawą jest szybkie posadzenie drzewka, czyli nieprzetrzymywania sadzonki po zakupie – na pewno jej to nie wzmocni.

Te zabiegi zapewnią drzewkom odpowiednią siłę do zdrowego wzrostu, co równa się z zapewnieniem nam pięknych drzewek (a w przyszłości drzew owocowych) i pysznych owoców już w pierwszych latach od ich posadzenia.

Powiązane artykuły

Back to top button