RoślinyOgród

Jak pielęgnować piwonie?

Piwonie to jedne z najbardziej lubianych wiosennych kwiatów. Ich pachnące kwiaty i bujne liście sprawiają, że są ulubieńcami ogrodników na całym świecie, ale ich uprawa nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Piwonie wymagają troskliwej opieki, jeśli mają dobrze rozwijać się w ogrodzie, a nawet w domu. Oto, jak pielęgnować piwonie.

Sadzenie piwonii

Sadzenie piwonii jest bardzo ważnym etapem w pielęgnacji piwonii. Najlepszą porą na sadzenie piwonii (Paeonia) jest wiosna, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Można je także sadzić jesienią lub zimą, ale wtedy kwiaty mogą pojawić się dopiero w następnym roku, ponieważ potrzebują czasu, aby dojrzeć.

piwonie w ogrodzie

Przed posadzeniem roślin należy przygotować glebę, dodając kompostu i nawozu. Wykop dołek na tyle głęboki, aby po zasadzeniu cebulki pozostał tylko centymetr nad miejscem, w którym styka się ona z poziomem gleby. Delikatnie rozłóż korzenie i umieść je w odpowiednim miejscu, a następnie przykryj ziemią i obficie podlej.

Pielęgnacja piwonii

Piwonie są odpornymi bylinami, które wymagają dobrze zdrenowanej gleby i pełnego słońca.
Piwonie należy regularnie podlewać przez cały sezon wegetacyjny, ale należy pozwolić, aby gleba przeschła między kolejnymi podlewaniami. Jeśli zauważysz, że liście piwonii stają się żółte lub brązowe, podlewaj je częściej, aż odzyskają swój kolor.
Nawożenie wiosną, gdy zaczynają się pojawiać pąki, a następnie po zakończeniu kwitnienia, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Rodzaj stosowanego nawozu zależy od rodzaju gleby, na której rośnie piwonia; więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszych poradach dotyczących nawożenia.
Przycinanie późną zimą lub wczesnym latem, gdy tylko wszystkie kwiaty zakończą kwitnienie (tzw. usuwanie głogów). Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, nie należy przycinać mokrych liści bez uprzedniego dokładnego umycia rąk.

czerwona piwonia
Piękna czerwona piwonia

Przycinanie piwonii

Piwonie należy przycinać wiosną. Przycinając je, warto usunąć martwe liście i pędy oraz odciąć pędy u podstawy każdej rośliny, pozostawiając około 3 cm pędu z co najmniej trzema węzłami. Rośliny piwonii można przycinać do woli, jednak jeśli chcesz, aby piwonie kwitły przez długi czas, przed przycięciem pozwól im urosnąć na tyle, aby osiągnęły pełną wysokość.

Jeśli zamierzasz przechowywać przyciętą piwonię po przycięciu, upewnij się, że wszystkie jej części są całkowicie suche, a następnie przechowuj je w pozycji pionowej z dobrą cyrkulacją powietrza do nadejścia wiosny.

Rozmnażanie piwonii

Piwonie są łatwe do rozmnażania. Można je rozmnażać z nasion, sadzonek korzeniowych i sadzonek pędowych.

Piwonie powinny być sadzone w miejscu słonecznym. Piwonie należy sadzić w glebie dobrze zdrenowanej, o odczynie kwaśnym, zasobnej i wilgotnej, ale nie podmokłej. Rośliny należy regularnie podlewać przez cały sezon wegetacyjny.

Przy odrobinie dodatkowej troski piwonie odwdzięczą się latami obfitego kwitnienia i bujnego ulistnienia
Piwonie to piękne kwiaty, które stanowią doskonały dodatek do każdego ogrodu. Są łatwe w pielęgnacji i można je rozmnażać, przycinać, sadzić, a nawet przycinać na kompozycje. Najlepszą cechą peonii jest to, że odwdzięczają się latami obfitego kwitnienia i bujnego listowia.

Piwonie są wspaniałym dodatkiem do każdego krajobrazu, ale wymagają troskliwej opieki. Aby piwonie dobrze się rozwijały, należy sadzić je w żyznej glebie, która dobrze odprowadza wodę i dostarcza roślinom wielu składników odżywczych. Przez pierwszy rok lub dwa potrzebują pełnego słońca i ochrony przed silnymi wiatrami. Należy uważać na mączniaka rzekomego, który może zaatakować liście piwonii, jeśli jest zbyt wilgotno!

Powiązane artykuły

Back to top button