RoślinyOgród

Hortensja jak ją sadzić

Hortensja (Hydrangea spp.) to krzew liściasty, który jest często uprawiany ze względu na duże, efektowne kwiatostany. Ta uniwersalna roślina może być uprawiana w ogrodach pojemnikowych, jako roślina okrywowa lub w formie kwitnącego żywopłotu. Hortensje wymagają dość ograniczonej pielęgnacji, choć do prawidłowego rozwoju i kwitnienia potrzebują odpowiedniej ilości wody i nawozu. Dowiedz się jak sadzić hortensje.

Kup odmianę hortensji, która jest przystosowana do życia w lokalnym klimacie

Hybrydyzacja to proces łączenia materiału genetycznego pochodzącego z różnych gatunków lub odmian. Może być formą hodowli roślin, dzięki której powstają nowe odmiany lub mutacje o przydatnych cechach, takich jak odporność na choroby lub drapieżniki albo zwiększone plony.

Reklama

Znajdź miejsce do posadzenia hortensji, w którym będzie otrzymywać wystarczającą ilość światła słonecznego
Należy znaleźć takie miejsce do posadzenia hortensji, w którym będzie ona otrzymywała wystarczającą ilość światła słonecznego. Jest to ważne, ponieważ światło słoneczne jest niezbędne do fotosyntezy, a bez niego liście rośliny mogą się przypalić i zbrązowieć. Jeśli nie zapewnimy dostatecznej ilości światła słonecznego, roślina zachoruje lub obumrze. Aby uniknąć tych problemów podczas uprawy hortensji na zewnątrz, należy upewnić się, że każdego dnia mają zapewnione co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego.

Jak sadzić hortensje? Wykop dół dwa razy szerszy niż system korzeniowy hortensji i tak samo głęboki

Wymieszaj kompost, mech torfowy i/lub obornik z ziemią usuniętą z dołka. Pomoże to poprawić drenaż i doda materii organicznej do gleby, dzięki czemu będzie ona zatrzymywać więcej wilgoci. Przed rozpoczęciem kopania usuń wszystkie duże kamienie znajdujące się w miejscu sadzenia.

hortensje

Przygotuj glebę pod hortensje

Przygotuj glebę w ogrodzie za pomocą kompostu lub nawozu.
Kompost jest dobrym rozwiązaniem jako nawóz. Należy nałożyć 3 cm kompostu na podstawę krzewu hortensji i dobrze go podlać, aby wniknął w glebę. Najlepiej jest stosować go jesienią, gdy rośliny nie rosną aktywnie, ale można go także stosować w okresie wegetacji, jeśli jest to łatwiejsze.
Raz w roku, późną wiosną lub wczesnym latem, gdy rośliny aktywnie rosną, należy zastosować wysokiej jakości nawóz.
Posadź hortensję na tym samym poziomie, na którym została pierwotnie posadzona
Jeśli sadzisz hortensję, która została posadzona wcześniej, wykop dołek o szerokości dwa razy większej niż szerokość systemu korzeniowego i głębokości co najmniej dwa razy większej niż głębokość pierwotnego sadzenia. Następnie należy wyłamać wszystkie korzenie rosnące w kierunku środka rabaty i przyciąć je na długość około 25 cm.

Głęboko podlej ziemię wokół hortensji i delikatnie ubij glebę wokół niej

Hortensję można podlewać nawet raz w tygodniu, w zależności od rodzaju gleby i pogody. W przypadku gleb piaszczystych, które szybko przesychają, trzeba uważać na częstotliwość podlewania, ponieważ nadmierne podlewanie może powodować zagęszczenie gleby. Najlepszym sposobem określenia częstotliwości podlewania jest sprawdzenie, czy gleba jest wilgotna, ale nie mokra.

Jeśli chcesz mieć pewność, że hortensja ma wystarczającą ilość wody, ale nie chcesz jej nadmiernie podlewać, zamiast zraszaczy użyj węży zraszających lub systemów nawadniania kropelkowego. Metody te dostarczają wodę bezpośrednio do gleby, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, i nie powodują zagęszczenia gleby, jak w przypadku zraszania z góry.

hortensje w ogrodzie

Zastosuj ściółkę wokół hortensji, aby zapobiec zachwaszczeniu i utrzymać wilgoć w glebie wokół niej

Ściółka to doskonały sposób na utrzymanie wilgotności gleby wokół hortensji i zapobieganie wzrostowi niepożądanych chwastów. Ściółka może być wykonana z wiórów drewnianych, ścinków trawy lub nawet z gazet.

Utrzymuj hortensję dobrze nawodnioną przez cały okres jej wzrostu

Hortensje muszą być regularnie podlewane.
Gleba powinna być wilgotna przez cały czas trwania sezonu wegetacyjnego.
W gorące, suche dni hortensje potrzebują więcej wody niż zwykle i powinny być podlewane dwa razy w tygodniu lub nawet częściej, jeśli to konieczne.
W zimne dni hortensje potrzebują mniej wody (raz w tygodniu) i mogą nie rosnąć dobrze w tych okresach, jeśli będą zbyt suche.
Nawozić hortensję raz w miesiącu nawozem płynnym lub granulowanym
Po kwitnieniu, przez cały sezon wegetacyjny, raz w miesiącu należy stosować nawóz płynny lub granulowany. Nawóz należy stosować o tej samej porze każdego miesiąca i dokładnie podlać nim ziemię, tak aby dotarł do wszystkich części hortensji. Jeśli stosujesz produkt granulowany, użyj rozsiewacza, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie nawozu w strefie korzeniowej hortensji.

Reklama

Hortensję należy nawozić raz w miesiącu wiosną i latem oraz raz na trzy miesiące jesienią i zimą. Nawóz o wysokiej zawartości azotu sprzyja wzrostowi liści, ale nie kwitnieniu, natomiast nawóz o wysokiej zawartości fosforu sprzyja kwitnieniu, ale nie wzrostowi liści.

Hortensje są doskonałym wyborem do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ponieważ znoszą zarówno mroźne zimy, jak i ciepłe lata. Występują także w różnych kolorach, od białego po różowy i niebieski. W zależności od tego, który rodzaj wybierzesz, będziesz mieć piękne kwiaty późnym latem lub wczesną jesienią! Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci wybrać idealną roślinę z naszej kolekcji i wiesz już jak sadzić hortensje.

Powiązane artykuły

Back to top button