Wystrój okienDekoracje

Woal jako estetyczny, inspirujący materiał o szerokiej gamie zastosowania w dekoracji

Termin woal pochodzi z języka francuskiego i oznacza welon. Jest to miękka, prześwitująca tkanina zwykle wykonana w 99% z bawełny lub bawełny z domieszką lnu. Ze względu na swoją lekkość, specyficzny włosowo-wątkowy splot i prześwitującą strukturę woal znalazł zastosowanie w produkcji elementów wyposażenia wnętrz, takich jak na przykład firany.

Wielu producentów do wytwarzania woalu używa nie tylko bawełny, ale też dodatków różnych włókien sztucznych, takich jak poliamidy i poliestry. W klimacie tropikalnym woal jest używany do wytwarzania osłon na okna i moskitier. Kiedy jest używany jako materiał na zasłony, woal jest podobny do zasłon siatkowych.
Woale są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu znalazły zastosowanie w krawiectwie w formie warstwowej lub układanej na drugim materiale, jak również w produkcji odzieży, w tym sukienek.

Woal jako materiał na firany

Woal stosuje się głównie do wytwarzania firan do salonów lub alternatywnie w sypialniach. Zastosowanie woalu podyktowane jest elegancją i możliwością nie całkowitego osłonięcia światła słonecznego, co pozwala na zachowanie w pomieszczeniu intymności bez przesłaniania światła.
Woal stosowany do produkcji firan zasadniczo występuje w dwóch wariantach, w formie woalu gładkiego lub jako woal kreszowany.
Warto podkreślić, że woal kreszowany jest bardzo praktycznym materiałem, ponieważ nie wymaga prasowania, a ponadto tworzy wielowymiarową, inspirującą strukturę, co pozwala na estetyczne wkomponowanie go do wybranego wystroju wnętrza. Woal kreszowany jest szczególnie chętnie stosowany do aranżacji wnętrz w nowoczesnych stylach.

Firany z woalu mogą pełnić różnorakie funkcje, takie jak estetyczne i praktyczne oddzielenie pomieszczenia od zewnętrznego otoczenia, co tworzy atmosferę intymności, tworzenie dekoracyjnych inspirujących kompozycji, poprawę wizerunku fasady budynku.
Firany z woalu potrafią doskonale spełniać swoje użytkowe i dekoracyjne funkcje we wszystkich pomieszczeniach, w sypialni, salonie i kuchni, gdzie szczególnie dobrze sprawdzają się krótsze modele.

Obecnie firany z woalu cieszą się dużą popularnością wśród projektantów wnętrz, którzy z powodzeniem wykorzystują je do aranżacji różnego rodzaju pomieszczeń w wielu stylach. Na szczególną uwagę zasługuje aranżacja delikatnymi firanami z woalu pomieszczeń w stylu skandynawskim, gdzie największą popularnością cieszą się krótkie transparentne firany woale. Doskonale podkreślają prostotę i naturalność skandynawskiego stylu, delikatnie rozświetlając wnętrze, co czyni je optycznie bardziej przestronnym.
Projektanci zauważyli, że firany z woalu nadają się również do aranżacji romantycznych wnętrz, w których stosuje się najczęściej woalowe firany do stworzenia gry cieni i światła oraz kompozycji kolorystycznych. Ważną rolę mogą tu odgrywać różne długości firan, dobór ich fasonu, a nawet podpięć. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie do takiego romantycznego wnętrza baldachimu uszytego z woalu.

Powiązane artykuły

Back to top button