DekoracjeDekoracje ścian

Walory estetyczne i użytkowe dekoracji ze styropianu

Dekor sztukateryjny zawsze był uważany za oznakę bogactwa, ale w nowoczesnych wnętrzach, gdzie na pierwszym miejscu stawia się funkcjonalność, warto stosować go w sposób proporcjonalny.
Sztukateria doskonale wpisuje się w style antyczne i klasyczne, a także barokowe i rokokowe, ale do ich odtworzenia najczęściej wykorzystuje się elementy gipsowe.
Natomiast styropian jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, a przy starannym wykonaniu może zastąpić gips, co powoduje, że trudno będzie go odróżnić od naturalnego tworzywa.
Na przykład listwy styropianowe w postaci oryginalnych pasków z wypukłą fakturą lub kwiecistą dekoracją efektywnie zakrywają połączenia różnych materiałów.

Dekoracje styropianowe

Dekoracje styropianowe do wnętrz to świetny sposób na dodanie unikalnego i kreatywnego klimatu do każdego pomieszczenia. Styropian jest lekki, łatwy do pracy i może być używany do tworzenia niestandardowych kształtów i rozmiarów. Można go malować, bejcować, pokrywać tapetą lub tkaniną, aby uzyskać naprawdę spersonalizowany wygląd. Jest również na tyle uniwersalny, że może być używany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz na wiele różnych sposobów. Od sztuki ściennej do dekoracji sufitowych, istnieją nieskończone możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie styropianu do dekoracji wnętrz. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś prostego, czy czegoś bardziej skomplikowanego, dekoracje ze styropianu mogą pomóc Ci stworzyć idealną atmosferę w Twoim domu.

Często stosuje się je do nadania akcentu i lekkości klasycznym wnętrzom, a rozważnie je stosując, powodujemy, że ściany wyglądają na bardziej obszerne i ciekawe. Listwy styropianowe mogą służyć również jako rama dla paneli lub tapet przyklejanych do ściany.
Również popularne rozety styropianowe są instalowane w celu korzystnego podkreślenia żyrandola i nadania meblom kompletnego wyglądu. Rozety sufitowe styropianowe z oryginalnymi malowniczymi wzorami są mocowane za pomocą kleju, a ze względu na niską wagę materiału instalacja takiego elementu piankowego nie będzie trudna.

Recepcja rozet styropianowych pasuje nie tylko do stylu klasycznego, ale także do stylu nowoczesnego, eklektyzmu, neoklasycyzmu, fusion, stylu skandynawskiego, a nawet attyckiego.
Na rynku można znaleźć również panele styropianowe, które występują w postaci kwadratowych płytek z wypukłymi wzorami. Z ich pomocą ozdabia się sufit, przyklejając produkty na oczyszczoną powierzchnię. Tego typu panele są w stanie ukryć drobne nierówności i sprawić, że sufit będzie bardziej wyrazisty.
Panele styropianowe najczęściej prezentowane są w fakturze przypominającej cegłę, ale można też znaleźć bardziej skomplikowane egzemplarze. Nadają się do podkreślenia ścian akcentowych lub nisz.
Natomiast ornamenty styropianowe to elementy dekoracyjne, które mogą być częścią kompozycji (insert) lub występować jako samodzielna dekoracja.


Modele wolumetryczne ornamentów ze styropianu umieszczone nad listwą drzwiową nadadzą jej niezwykłego i bardziej eleganckiego wyglądu. Za pomocą tego rodzaju ornamentów można udekorować niszę, uzupełniając i wzmacniając oświetlenie ścienne.
Innym wariantem produktu ze styropianu są kolumny. Ze względu na wysoki koszt kolumn architektonicznych wykonanych z marmuru i granitu nowocześni projektanci używają bardziej ekonomicznych materiałów, w tym styropianu do tworzenia analogów.
Kolumny styropianowe są stosowane tylko do dekoracji, gdyż są zbyt lekkie. Jeśli sufity są wysokie, konstrukcje kolumn ze styropianu montuje się w kilku częściach, sklejając je ze sobą.
Obecnie na rynku można znaleźć też wiele ozdób ze styropianu, które samemu można pomalować i nadać im oryginalny wygląd w zależności od potrzeb i stylu wnętrza.

Powiązane artykuły

Back to top button