Aranżacja wnętrzWnętrzaZrób to sam

Urządzamy mieszkanie z myślą o środowisku: akcesoria zero waste

Styl życia zero waste zakłada maksymalne ograniczenie ilości generowanych śmieci. Rozsławiła go w 2015 Amerykanka Bea Johnson, wywołując ogromny szum wydaną przez siebie książką „Zero Waste Home”. Wykazała w niej, że czteroosobowa rodzina jest w stanie wyprodukować w przeciągu całego roku zaledwie jeden słoik śmieci. Osoby, które za wzorem autorki postanowiły odmienić swoje życie i zminimalizować ilość odpadów, z pewnością zauważyły, że problem tkwi nie tylko w żywności – otaczają nas wszędzie. Podpowiadamy, jak zapobiec ich nadmiernej produkcji podczas urządzania mieszkania – poznaj akcesoria zero waste.

Bezśmieciowa łazienka – to możliwe dzięki akcesoriom zero waste!

Możesz zmniejszyć ilość odpadów generowanych w przyszłości od razu po wprowadzeniu się do mieszkania – podczas pierwszych zakupów higienicznych. Zamiast wybierać jednorazowe waciki higieniczne, zakup (lub uszyj samodzielnie!) materiałowe, przykładowo z bambusa. Są miękkie, delikatne dla skóry i możemy prać je w pralce.

Kobiety, zamiast tamponów czy podpasek mogą zdecydować się na kubeczek menstruacyjny, raz zakupiony, wystarczy nawet na 12 lat użytkowania, oszczędzając przy okazji comiesięczne wydatki. Ciekawym produktem do łazienki zero waste są także bambusowe szczoteczki do zębów. Nie są co prawda wieczne, ale – w odróżnieniu od ich plastikowych konkurentek – ulegają całkowitemu rozkładowi.

gadżety zero waste

Wielorazowe wybory do kuchni – akcesoria zero waste

Najwięcej odpadów generujemy w kuchni. Z myślą o jej wyposażaniu, warto pozbierać od znajomych czy rodziny trochę słoików. Sprawdzą się jako wielorazowe opakowania na żywność, którą wcześniej kupowaliśmy w plastiku; kasze, ryże, makarony czy herbatę liściastą. Wiele marketów umożliwia kupowanie tych produktów na wagę; wystarczy zabrać je we własne, wielorazowe materiałowe woreczki i w domu przesypać do słoików. Kuchnia zero waste będzie cieszyć oko kolorami; słoiki poustawiane na półce wiszącej na ścianie nie tylko wyglądają stylowo, ale przy okazji będą ciągle przypominać o tym, który produkt faktycznie się kończy i zapobiegnie kupowaniu nadmiernej żywności.

Urządzanie mieszkania w stylu DIY – ekologicznie i tanio

Ważną częścią życia bez śmieci jest zasada reuse – użyj ponownie. W przypadku urządzania mieszkania w duchu zero waste będzie to szczególnie istotne; pozwoli nam jednocześnie wyrobić odpowiednie nawyki, jak i na starcie ograniczyć ilość kupowanych przedmiotów, przy okazji oszczędzając trochę grosza. Pomoże nam w tym trochę rękodzieła – dekoracje i przedmioty codziennego użytku DIY.

Rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają nam się bezużytecznymi śmieciami, potrafią przy odrobinie chęci zamienić się w prawdziwe perełki – akcesoria zero waste. Z drewnianej skrzynki na warzywa wykonamy stylowe siedzisko na balkon czy taras, z kobiałki po truskawkach łatwo zrobimy organizer na małe przedmioty, z pudełka po butach – stojak na kosmetyki czy pędzle do makijażu. Zakup domowej toaletki możemy zamienić na oszlifowaną i pomalowaną starą deskę przy wierconą do ściany, nad którą powiesimy lustro. Niezwykłe możliwości dają nam także drewniane palety; zawieszona na ścianie stanie się wieszakiem na kubki, a podbita dodatkowymi kawałkami drewna – designerskim stolikiem czy nawet łóżkiem.

Urządzając mieszkanie, pamiętajmy, by w każdym przedmiocie starać się odnaleźć ciekawe zastosowanie. Nie oznacza to oczywiście, że mamy popaść w zbieractwo i wszystkie opakowania odkładać „na potem”; zachowajmy przy tym zdrowy rozsądek. Puśćmy jednak wodze wyobraźni, a sami siebie zaskoczymy nowatorskimi, ekologicznymi pomysłami na urządzanie swoich czterech kątów.

Powiązane artykuły

Back to top button