Kolektory słoneczneInstalacje

Kolektory słoneczne przemyślany wybór

Każdy inwestor dąży do tego, aby świeżo zakupione kolektory słoneczne funkcjonowały w optymalnych warunkach i służyły mu przez długi czas. Chcąc móc cieszyć się takim finalnym efektem w żadnym wypadku, nie można bagatelizować przemyślanego projektu całej instalacji, a także samego procesu montażu. Należy mieć tego świadomość, gdyż na tym polu istnieje szereg pułapek i niebezpieczeństw, które to mogą zachwiać późniejszą eksploatacją instalacji solarnej.

Gdzie i jak zamontować kolektory słoneczne?

Bezsprzecznie jednym z bardziej newralgicznych czynników podczas wyboru układu kolektorów powinna być ich wielkość oraz moc. Mając to na uwadze, warto przyjrzeć się takim aspektom jak:

  • położenie kolektora względem stron świata,
  • zużycie ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na jednego domownika,
  • kąt nachylenia do poziomu gruntu uwzględniając lokalne nasłonecznienie,
  • potencjalną kooperację z innymi źródłami ciepła np. kotłem na paliwa stałe,
  • brak na obszarze montażu terenów mocno zacienionych.

Uwzględniając wszystkie wymienione przed momentem czynniki, z całą pewnością możemy spodziewać się korzystnych parametrów energetycznych. Co więcej, dzięki temu cała inwestycja w kolektory słoneczne powinna się szybko zwrócić.

Wypada również przy tej okazji nadmienić, iż na rynku jest sporo firm trudniących się doradztwem i szkoleniem osób zainteresowanych pozyskiwaniem energii słonecznej. Owe działania to niewątpliwie doskonała okazja ku temu, aby pogłębić swoją wiedzę w tej materii. Z całą pewnością dzięki temu efektywniej dobierzemy kolektory słoneczne, a później łatwiej będzie nam je użytkować.

Powiązane artykuły

Back to top button