Kolektory słoneczne przemyślany wybór
Każdy inwestor dąży do tego, aby świeżo zakupione kolektory słoneczne funkcjonowały w optymalnych warunkach i służyły mu przez długi czas. Chcąc móc cieszyć się takim finalnym efektem w żadnym wypadku, nie można bagatelizować przemyślanego projektu całej instalacji, a także samego procesu montażu. Należy mieć tego świadomość, gdyż na tym polu istnieje szereg pułapek i niebezpieczeństw, które to mogą zachwiać późniejszą eksploatacją instalacji solarnej.
Gdzie i jak zamontować kolektory słoneczne?
Bezsprzecznie jednym z bardziej newralgicznych czynników podczas wyboru układu kolektorów powinna być ich wielkość oraz moc. Mając to na uwadze, warto przyjrzeć się takim aspektom jak:
- położenie kolektora względem stron świata,
- zużycie ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na jednego domownika,
- kąt nachylenia do poziomu gruntu uwzględniając lokalne nasłonecznienie,
- potencjalną kooperację z innymi źródłami ciepła np. kotłem na paliwa stałe,
- brak na obszarze montażu terenów mocno zacienionych.
Uwzględniając wszystkie wymienione przed momentem czynniki, z całą pewnością możemy spodziewać się korzystnych parametrów energetycznych. Co więcej, dzięki temu cała inwestycja w kolektory słoneczne powinna się szybko zwrócić.
Wypada również przy tej okazji nadmienić, iż na rynku jest sporo firm trudniących się doradztwem i szkoleniem osób zainteresowanych pozyskiwaniem energii słonecznej. Owe działania to niewątpliwie doskonała okazja ku temu, aby pogłębić swoją wiedzę w tej materii. Z całą pewnością dzięki temu efektywniej dobierzemy kolektory słoneczne, a później łatwiej będzie nam je użytkować.