Mała architekturaOgród

Plac zabaw do ogrodu – bezpieczeństwo i wygoda

Plac zabaw do ogrodu to jedna z największych atrakcji dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Nie są one oczywiście wymysłem obecnych czasów, ale dopiero od stosunkowo niedawna można je znaleźć praktycznie wszędzie – przy blokowiskach w największych miastach i na najmniejszych wsiach, stawiane planowo wraz z nowo powstałymi budynkami, a także dobudowywane do już istniejących od wielu lat. I nie są to place zabaw znane z PRL-u, które ograniczały się zazwyczaj do piaskownicy, huśtawek, zjeżdżalni i ewentualnie karuzeli, które z bezpieczeństwem często nie miały wiele wspólnego. Jeżeli interesujesz się atrakcjami do ogrodu sprawdź też baseny ogrodowe.

Czy plac zabaw jest miejscem bezpiecznym

Obecne place zabaw to zbiór wielu przeróżnych atrakcji. Czy są one jednak bezpieczne dla dzieci? Porównując je z tymi z okresu PRL-u, trzeba napisać, że tak, jednak trzeba pamiętać, że są one bezpieczne, jeśli są użytkowane w odpowiedni sposób. Wytłumaczenie tego dzieciom często jest po prostu niemożliwe. Wiele osób nie chcę więc puszczać dzieci na plac zabaw, głównie samych, czy też pod czyjąś opieką, szczególnie gdy opiekun ma do upilnowania więcej niż jedno dziecko. Kilkulatek zostawiony, chociaż na chwilę bez opieki na niedostosowanym do jego wzrostu mostu z lin, z którego łatwo może spaść lub zjeżdżający na stojąco ze ślizgawki, to prosty „przepis” na nieszczęście. Poruszające się huśtawki to kolejny element, na który ciągle trzeba zwracać uwagę.

plac zabaw do ogrodu w piaskownicy

Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z tej wielkiej atrakcji, jaką jest dla dzieci plac zabaw? Oczywiście nie. Daje ona bowiem nie tylko możliwość zabawy, ale także integracji podczas niej z innymi dziećmi. Jednak powinniśmy wysyłać tam dzieci jedynie pod naszą opieką lub opieką kogoś, komu naprawdę ufamy. Wiele też zależy od tego, co na danym placu zabaw się znajduje. I w tym przypadku też mamy osobiście wiele do powiedzenia. Nie chodzi tylko o zaakceptowanie odpowiedniego projektu i sprawdzenia już gotowego.

Reklama

Plac zabaw we własnym ogrodzie

Jeśli dysponujemy kawałkiem wolnego miejsca, np. w ogrodzie, to bez problemu możemy się zaopatrzyć we własny plac zabaw. Plac zabaw do ogrodu to bardzo dobry pomysł. Daje on nam możliwość wyboru odpowiednich atrakcji dla naszego dziecka – pod względem wieku i pod względem tego, co dziecko po prostu lubi. Wiemy doskonale, że nie każda cieszy się takim samym zainteresowaniem naszego dziecka – niektóre go w ogóle nie bawią, niektórych się po prostu boi. Kolejnym równie ważnym plusem placu zabaw w ogrodzie jest to, że możemy mieć dziecko ciągle na oku, czy to bezpośrednio, czy też spoglądając na nie np. z okna. Przy odpowiednim zabezpieczeniu wejścia wiemy też, że dziecko się nagle nie oddali, o co przy zamieszaniu na publicznym placu zabaw wcale nie tak trudno.

plac zabaw do ogrodu dla najmłodszych wykonany z tworzywa sztucznego

I to nie koniec plusów, bo na nasz plac zabaw do ogrodu możemy zaprosić też inne dzieci, te, z którymi nasza pociecha czuje się najlepiej. Na taki plac zabaw możemy wyjść w każdym momencie, w każdym momencie, np. gdy zacznie padać, możemy go także szybko opuścić, bo przecież znajduje się dosłownie o kilka kroków od naszego domu, a wiemy, że czasami wyjście nawet na niezbyt odległy plac zabaw nie jest takie proste, jakby się komuś mogło wydawać. Przede wszystkim jednak będziemy mieć możliwość wyboru rzeczy, które będą bezpieczne w użytkowaniu.

Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że plac zabaw do ogrodu to coś, czego nie da się uniknąć. Na pewno jednak trzeba zrobić wszystko, by wyjście na niego było jak najbardziej bezpieczne. Wygoda rodziców też ma tutaj niemałe znaczenie. Czyli pora na jeszcze jedną wielką atrakcję – wybór szczegółów wspólnie z dzieckiem.

Powiązane artykuły

Back to top button