InstalacjeFotowoltaika

Panele fotowoltaiczne czy warto je zamontować?

Jeśli myślałeś o zainstalowaniu systemu energii słonecznej w swoim domu, teraz jest czas, aby to zrobić. Fotowoltaika przeszła długą drogę i teraz możliwe jest generowanie całej energii, której potrzebujesz bez polegania na paliwach kopalnych. Może się to wydawać kosztownym przedsięwzięciem, ale po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych wszystkie pieniądze, które wydajesz na rachunki za energię elektryczną, trafią do oszczędności, które można wykorzystać gdzie indziej.

Produkcja własnej energii ze słońca

Panele fotowoltaiczne są inwestycją długoterminową, ale są dobrym pomysłem dla każdego, kto rozważa korzystanie z własnej energii słonecznej w dłuższej perspektywie. Oprócz tego, że samodzielnie wygenerowana energia jest przyjazna dla środowiska, może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i dać Ci dodatkowy spokój wiedząc, że nie przyczyniasz się do globalnego ocieplenia.

panele fotowoltaiczne na stelażu
Panele fotowoltaiczne zamontowane na stelażu

Samodzielne wytwarzanie energii jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w energię słoneczną. Po pierwsze, jest to czyste i odnawialne źródło energii, które nie przyczynia się do zmian klimatycznych. Panele słoneczne nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych. Nie wymagają żadnego paliwa, ani nie uwalniają żadnych produktów ubocznych podczas pracy (chyba że uznasz parę wodną za zanieczyszczenie).

Po drugie, energia słoneczna jest dostępną i niedrogą opcją dla właścicieli domów, którzy chcą przejść z tradycyjnych źródeł energii elektrycznej, takich jak węgiel lub gaz ziemny, na czystsze źródła energii. Koszt instalacji systemu fotowoltaicznego różni się znacznie w zależności od wielkości dachu domu i ilości światła słonecznego, które otrzymuje każdego roku; jednak nawet przy tej różnicy w cenach nadal istnieją korzyści finansowe związane z przejściem na energię słoneczną, takie jak federalne kredyty podatkowe warte do 30% całkowitych kosztów instalacji po 2021 – 2022 (w zależności od lokalizacji).

Panele fotowoltaiczne to inwestycja długoterminowa

Kiedy instalujesz system paneli słonecznych, dokonujesz inwestycji w swój dom. Dlatego właśnie panele fotowoltaiczne są tak atrakcyjne: generują energię w długim okresie czasu i dają właścicielom domów możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za prąd przez wiele lat.

Okres zwrotu inwestycji w instalację paneli słonecznych może wynosić od trzech do ośmiu lat, w zależności od wielkości zainstalowanego systemu, lokalnych stawek i zachęt oferowanych przez firmy użyteczności publicznej lub władze lokalne (takich jak rabaty gotówkowe).

panele słoneczne na dachu domu jednorodzinnego
Dom z panelami słonecznymi

Najlepsza lokalizacja dla paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne powinny być zainstalowane na ścianie skierowanej na południe, na dachu domu lub garażu.
Najlepsze miejsce do zainstalowania paneli słonecznych byłoby na wschodniej stronie domu, ponieważ jest skierowany na wschód i dostaje więcej światła słonecznego w ciągu dnia.

Zanim zaczniesz wytwarzać energię elektryczną, musisz poczynić pewne przygotowania w swoim domu

Instalacja akumulatorów: Jeśli masz system słoneczny z magazynem akumulatorów (w przeciwieństwie do tylko paneli słonecznych), ważne jest, aby akumulatory zostały zainstalowane prawidłowo i bezpiecznie. Pierwszym krokiem jest umieszczenie ich na równej powierzchni i upewnienie się, że mają wystarczająco dużo miejsca wokół siebie. Należy również sprawdzić, czy wewnątrz komory baterii nie ma uwięzionej wilgoci przed zainstalowaniem jakichkolwiek nowych ogniw lub baterii. Po wykonaniu tych czynności należy zakryć odsłonięte zaciski taśmą izolacyjną i przetestować połączenia między płytami ołowianymi i innymi elementami elektrycznymi, przykładając napięcie przez multimetr ustawiony na zakres 20V DC z amperomierzem na pokładzie mierzącym prąd do 500mA dla każdej podłączonej celi (istnieje wiele różnych typów, ale wszystkie wykorzystują podobne zasady).
Instalacja ładowarki: Wiele domów ma dziś pojazdy elektryczne, które mogą być ładowane przy użyciu prądu zmiennego z domowej sieci elektrycznej, a nie podłączone do lokalnej stacji ładowania, jak samochody zasilane benzyną musiałyby to zrobić. Systemy te zazwyczaj składają się z dwóch części:

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne wykonane są z materiału zwanego krzemem. Krzem jest pierwiastkiem, który można znaleźć w piasku i skałach, ale nie w najczystszej postaci. Kiedy światło słoneczne uderza w krzem, tworzy elektrony – proces zwany „efektem fotoelektrycznym”. Elektrony płyną przez przewody do baterii lub innego urządzenia, które chcesz zasilić. Bateria przechowuje energię, dzięki czemu w przypadku braku światła (np. w nocy) lub gdy zużywasz więcej energii, niż mogą wyprodukować panele słoneczne (np. w pochmurny dzień), nadal będziesz mieć dostępną energię dla swoich urządzeń.

fotowoltaika na dachu

Długoterminowe korzyści z paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne są inwestycją długoterminową. Średnia żywotność paneli słonecznych wynosi 25 lat, co oznacza, że możesz ich używać przez dziesięciolecia bez obaw o ich wymianę. Są trwałe, więc nie będziesz musiał się martwić o ich częste naprawy lub wymianę.
Panele słoneczne są skutecznym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, ile pieniędzy wydają na energię elektryczną każdego roku – chyba że dostaną swój miesięczny rachunek, to jest! System energii słonecznej zwróci się w ciągu 10 lub 15 lat, w zależności od tego, gdzie mieszkasz i ile godzin dziennie twój dom korzysta z energii elektrycznej z sieci, a ile z własnego źródła energii (panele słoneczne). Możesz nawet zacząć widzieć oszczędności już w 3-4 lata po zainstalowaniu systemu!
Energia słoneczna zmniejsza emisję dwutlenku węgla i zależność od paliw kopalnych. Jak wspomniano powyżej, panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych emisji i nie mają negatywnego wpływu na jakość powietrza podczas pracy – w rzeczywistości zmniejszają te problemy poprzez zapewnienie czystej energii odnawialnej, która nie wymaga spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel lub gaz ziemny!

Biorąc wszystko pod uwagę, warto zainwestować w zestaw paneli fotowoltaicznych. Istnieje wiele korzyści, w tym zachęty finansowe i możliwość generowania własnej czystej energii w domu. Kluczem jest dobre wykonanie badań przed zainstalowaniem czegokolwiek, abyś mógł być pewien, że podejmujesz właściwą decyzję dla siebie i swojej rodziny.

Powiązane artykuły

Back to top button