Instalacje grzewczeInstalacje

Najlepsze ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Popularność ogrzewania podłogowego nie słabnie. Jeśli Ty też się nad nim zastanawiasz, masz do wyboru instalację elektryczną lub wodną. Jaki typ wybrać i od czego zależny jest ten wybór? Przeczytaj poniższe porównanie i zdecyduj sam!

Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?

Jednym z rodzajów ogrzewania domu jest ogrzewanie podłogowe wodne. Do jego stworzenia potrzebne jest rozłożenie na całej powierzchni pomieszczeń rurek wodnych z miedzi lub tworzywa sztucznego. W ich wnętrzu krąży czynnik grzewczy pod ciśnieniem, który zapewnia rozdział ciepła w całym domu. Do prawidłowego działania instalacji wodnej potrzebny jest kocioł spalinowy lub panele solarne, zestaw rozdzielaczy, setki metrów rurek oraz pompy wodne. Dzięki temu tzw. podłogówka zapewnia komfort nawet w najchłodniejsze dni.

ogrzewanie podłogowe wodne

Jakie cechy ma ogrzewanie wodne?

System oparty na działaniu czynnika grzewczego ma rozbudowany zespół roboczy. Do prawidłowego działania potrzebuje ww. elementów, które z czasem mogą ulec uszkodzeniu. Jest jednak bardzo wygodne, nie zajmuje miejsca w pomieszczeniach i może być podłączone do już istniejącego systemu grzewczego. Jednak nieprawidłowe wykonanie instalacji powoduje, że ogrzewanie podłogowe wodne może się zapowietrzać lub być nieszczelne. A to zwiastuje spore kłopoty.

Jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe elektryczne, system ten w swoim działaniu przypomina instalację wodną. Również montuje się go pod warstwą wierzchnią podłogi. Jednak działania na zasadzie zamiany prądu elektrycznego w ciepło, więc nie wymaga podłączenia do kotła grzewczego. Dlatego można wykonać go w już istniejących budynkach bez większych przeróbek instalacyjnych. W zasadzie jest o wiele łatwiejsze do zainstalowania i może być umieszczone w pojedynczych pomieszczeniach.

Najważniejsze cechy ogrzewania elektrycznego

Poza powyższymi właściwościami ogrzewanie podłogowe elektryczne ma jeszcze inne zalety. Można je położyć na już istniejącą podłogę bez wykonywania skomplikowanych prac przygotowawczych. Poza tym łatwo się nim steruje i można je zainstalować jedynie w wybranych pomieszczeniach, a nawet partiach pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że układanie takiej instalacji jest wymagające pod względem docinania kolejnych arkuszy. Należy wykonywać je zgodnie z założeniami producenta, by nie zniszczyć jednym cięciem kolejnych paneli grzewczych.

Jaką podłogówkę ułożyć w swoim domu?

Rozważałeś różne urządzenia grzewcze i padło na ogrzewanie podłogowe? Jakie wybrać, by zapewnić sobie efektywność cieplną i niskie koszty eksploatacji? W już istniejących budynkach najlepszy będzie wariant elektryczny, a to z powodu mniejszej komplikacji prac. Dla osób, które chcą podgrzać sobie jedynie jedno pomieszczenie np. kuchnię lub łazienkę to zdecydowanie najlepsza propozycja. W nowych domach natomiast system wodny będzie bardziej opłacalny. Chociaż zakup i montaż może nie być tańszy to wieloletnia eksploatacja będzie korzystniejsza po stronie systemu wodnego. Wyjątkiem jest własna mikroinstalacja PV, dzięki której można samodzielnie produkować prąd.

Powiązane artykuły

Back to top button