RoślinyOgród

Mniej popularne rośliny na żywopłot

Poznaj nie oczywiste rośliny na żywopłot. Jednym ze sposobów na relaks po pracy jest spędzanie czasu w ogrodzie. Posiadacze posesji z ogrodami niekoniecznie przy tym mają ochotę na wsłuchiwanie się w odgłosy dochodzące spoza posesji, czy wystawianie się na widok publiczny przed przechodniami i sąsiadami. Jednym ze sposobów na odgrodzenie się od świata są żywopłoty, będące zarazem parawanem, jak i dopełnieniem estetycznym posesji. Najpopularniejsze są dosyć szybko rosnące i tworzące ciasny szpaler tuje, ale można się zdecydować również na inne, rzadziej występujące rośliny w żywopłotach.

Jakie rośliny na żywopłoty?

Metod na odgrodzenie się od ruchliwej ulicy, czy od sąsiadów jest kilka, ale żywopłoty należą do tych najbardziej estetycznych. Jednocześnie jednak są to ogrodzenia wymagające najwięcej zachodu, ponieważ nie wystarczy tutaj raz na jakiś czas takiego ogrodzenia odmalować. Żeby pozwolić sobie na żywopłot trzeba albo mieć zamiłowanie do pielęgnacji roślin, albo mieć pieniądze na wynajęcie ogrodnika. Zarówno przy jednym, jak i drugim rozwiązaniu efekt jest jednak wspaniały. Jakie rośliny mogą być oprócz tui zastosowane na żywopłoty?

rośliny na żywopłot

Żywopłoty kwitnące i miododajne

Nie tak wcale nietypowym, ponieważ spotykanym rozwiązaniem, jest wykorzystanie na żywopłoty krzewów miododajnych. Taki kolorowy żywopłot będzie budził latem zachwyt, a ponadto ogród będzie się roił od owadów – nie tylko pszczół i trzmieli, ale również motyli. Na taki żywopłot nadają się róże, ale i hortensje, przy czym warto się zdecydować na mniej wymagające odmiany mrozoodporne. Tego rodzaju krzewy mogą osiągać nawet kilka metrów, a hortensje ze swoimi ogromnymi kwiatostanami są po przeschnięciu także wspaniałą dekoracją zimową. Z kolei róże, ze względu na obecność kolców nadają się świetnie do odstraszania intruzów.

Do dużych ogrodów na żywopłot można wybrać róże parkowe, które dorastają aż do 2-3 metrów wysokości, a przy tym silnie się rozgałęziają. Są to krzewy na żywopłot wysoce odporne na mróz, nie wymagają żyznych gleb ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z racji obfitego kwitnienia nawet dwukrotnie w roku są obrazkiem podnoszącym na duchu. Trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny światłolubne i nie nadają się do ocienionych stanowisk.

Na stanowiskach zacienionych można posadzić wspomniane hortensje, których jest dostępnych kilka rodzajów, w tym krzewy dorastające do 3-4 metrów. W tym wypadku przydaje się jednak przycinanie i nieco lepsza gleba niż w wypadku róż. Pośród hortensji występują również odmiany mrozoodporne, a także o zróżnicowanych kolorach kwiatostanów.

Do kwitnących krzewów stosowanych w żywopłotach zaliczyć trzeba również krzewuszka cudowną. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że krzewuszka cudowna nie jest odporna na mróz i wymaga przykrywania. Potrzebuje również lepszych gleb i odpowiedniego stanowiska, za to odwdzięcza się pięknymi kwiatami dzwonków od maja do lipca. Jej zaletą jest odporność na zanieczyszczenia, można ja wiec sądzić przy ruchliwej drodze.

Pęcherznica żywopłotowa (Physocarpus opulifolius) jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków do tworzenia żywopłotów. Jest to łatwa w uprawie i odporna na różne warunki klimatyczne roślina, która dobrze znosi przycinanie i formowanie, dzięki czemu można ją łatwo utrzymać w pożądanej formie.

Żywopłoty zimozielone – wiecznie zielone

Jest mnóstwo roślin stosowanych na żywopłoty zimozielone i większości są stosowane wręcz sztampowo. Natomiast istnieją rośliny występujące rzadziej, dedykowane dla osób pragnących wyróżnić się także żywopłotem.

Jedynym nie zimozielonym, ponieważ jako jedyny iglak na zimę zrzuca igły, będzie modrzew europejski. Jest wart uwagi dlatego, że szybko rośnie i łatwo stworzy szpaler nie do przebycia, ale bezwzględnie musi być przystrzygany. Innym ciekawym gatunkiem jest cyprysik Lawsona wymagający podobnie do modrzewia słonecznego stanowiska z dobrą przepuszczalną glebą. Tutaj mamy już do czynienia roślina zimozieloną, przy czym warto posadzić kilka różnych odmian i uzyskać efekt zróżnicowanych odcieni zieleni.

Rzadziej występujący w polskich żywopłotach jest ostrokrzew Meservy w, którego pielęgnacja jest utrudniona ze względu na mocno kłujące pędy. Jest to jednak dość spektakularny krzew, będący symbolem Bożego Narodzenia i wyróżniający się ciemnozielonymi liśćmi oraz czerwonymi owocami. Rośnie wolno, ale może osiągać do trzech metrów, a ściana przezeń stworzona będzie nie do przebycia dla żadnego niepożądanego gościa.

Spotykanym gatunkiem jest również trawa na żywopłot, czyli bambus, który rośnie bardzo szybko, a posadzony w dwóch rzędach błyskawicznie wręcz odgrodzi posesję od okolicy. Zaleca się ochronę bambusów na zimę, chociaż istnieją odmiany odporne na mróz.

Krzewy na żywopłot owocowe

Krzewów żywopłotowych rodzących owoce jest bardzo dużo, ale większość ma owoce niejadalne albo trujące. Istnieją jednak krzewy, które mogą zostać użyte na żywopłot, a przy tym pozwalają na sezonowe cieszenie się owocami zjadanymi prosto z krzaka. Takim przykładowym krzewem jest jeżyna bez kolcowa, dająca oprócz owoców świetnie chroniący przed intruzami szpaler. Pielęgnacja polega na wycinaniu wiosna starszych pędów i stosowania podpór, ale obecność owoców wynagradza poniesiony trud.

Powiązane artykuły

Back to top button