SypialniaWnętrzaWyposażenie wnętrz

Łóżko do sypialni – ważne aspekty wyboru łóżka sypialnianego

Łóżko do sypialni jest meblem służącym do spania, a więc części życia dosyć obszernej czasowo i ważnej z punktu widzenia odpoczynku. Na co trzeba zwracać uwagę podczas zakupu łóżka? Czy liczy się tylko rozmiar, materiały i jakość wykonania, czy może coś więcej? Z całą pewnością zakup łóżka do spania nie może być nieprzemyślany.

Jak dobierać łóżko do sypialni?

Oczywiście podstawowym kryterium wyboru jest ilość osób dzielących sypialnię, chociaż singlowi nie będzie przeszkadzało łóżko pojedyncze, to na odwrót już powstanie problem. Jednocześnie oprócz występowania jedno- albo dwuosobowej sypialni, może to być jednocześnie pomieszczenie duże albo małe, osobne albo z łączone z pomieszczeniem innym. Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni wymaga wzięcia tych aspektów pod uwagę, a także brania pod uwagę swoich preferencji.

Wiele osób zwróci baczniejszą uwagę jedynie na wygodę, czyli zapewnienie sobie komfortu podczas snu. Są jednak i tacy, dla których równie ważny jest wygląd całej sypialni, a więc dopasowanie łóżka do stylu aranżacyjnego, a niebagatelne znaczenie ma również cena łóżka sypialnianego. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto skorzystać z porównywarki cen łóżek i wyszukać odpowiedni model bez konieczności odwiedzania kilku lub kilkunastu salonów meblowych. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania optymalnego łóżka do sypialni?

łóżko do sypialni czarne metalowe

Łóżko do sypialni – rozmiar

Sypialnia dla dorosłego singla umożliwia wstawienie łóżka o rozmiarach 90 × 200, ale lepszy komfort zostanie uzyskany przy rozmiarach 120 × 200 cm, czy nawet uznawane za łóżko dwuosobowe rozmiar 140 × 200 cm. Najwyższy rozmiar doskonale sprawdzi się wówczas, gdy samotna osoba może spodziewać się gościa.

Sypialnia małżeńska wymaga nowoczesnego łóżka o większych rozmiarach. Od minimalnego 160 × 200 cm, poprzez 180 × 200 cm do 200 × 200 cm, przy czym należy wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia. Jeżeli jest obszerne, najlepsze będzie łóżko o największym rozmiarze, a często przecież się zdarza, że pomiędzy rodzicami przysypia również dziecko.
Tego rodzaju klasyczne wymiary nie dotyczą osób wysokich. Dla ludzi o wzroście powyżej 185-190 cm często potrzebne są łóżka sypialniane na wymiar, dostosowane do ponadnormatywnego wzrostu.

W wypadku wybierania łóżka dla osoby starszej trzeba oprócz rozmiarów leża brać także pod uwagę jego wysokość. Jest to istotne przy osobach starszych i schorowanych, a szczególnie niskiego wzrostu.

Łóżko do sypialni – konstrukcja

Łóżko i ogólnie meble nie są czymś często podlegającym wymianie. Łóżko do sypialni kupuje się także w zgodzie z wystrojem wnętrza oraz ze zwracaniem uwagi na fakt, że jest to mebel użytkowy. Dlatego nie ma mowy o kupowaniu łóżka bez przemyślenia, ale trzeba postawić na mebel solidny i wystarczająco odporny na eksploatację. W sprzedaży są dostępne trzy ogólne typy łóżek do sypialni:

Łóżka drewniane

Można uznać zarówno za najwcześniej powstałe, jak i najdłużej istniejące. Są trwałe oraz uniwersalne, pasujące do wnętrz w każdym bez wyjątku stylu aranżacyjnym. To pośród łóżek drewnianych wyboru dokonują klienci lubiący dość często zmieniać styl swoich czterech kątów, spośród nich dobiera się również najczęściej łóżka młodzieżowe oraz dziecięce.

Łóżka tapicerowane

Są najczęściej budowane na ramach drewnianych, ale uznawane są za odrębny typ i jest to rodzaj łóżek sypialnianych wybieranych najczęściej. Oczywiście podczas wyboru tego funkcjonalnego mebla trzeba zwracać uwagę na jakość tapicerki. Powinna mieć przynajmniej minimalne własności plamoodporne i nie była skłonna do zaciągania i tworzenia na powierzchni grudek filcu.

Łóżka metalowe

W tym wypadku nie będą pasowały do każdego wnętrza. Jednak aranżujący sypialnię z w stylach prowansalskim albo industrialnym decydują się na takie właśnie rozwiązanie. Dzięki metalowemu stelażowi są mocne i trwałe, ale niepolecane do sypialni dziecięcych.

łóżko sypialniane tapicerowane szare

Łóżko do sypialni – materac

Przy łóżkach tapicerowanych materac dostajemy niejako w zestawie, ale w każdym innym rozwiązaniu można dobrać takowy również indywidualnie. Materac na łóżko do sypialni to podstawa w zapewnieniu sobie komfortu podczas snu. Mogą to być materace lateksowe, bonellowe, czy kieszeniowe, ale dobierać materac należy przede wszystkim pod kątem jego twardości, czyli sprężystości. W tym wypadku zwrócić należy uwagę na wzrost, wagę oraz preferencje, chociaż te ostatnie mogą wprowadzać w błąd. Zbyt miękki materac może powodować zapadanie się podczas snu w jego głąb i spanie z przekrzywionym kręgosłupem. Na dłuższą metę będzie to nie tylko męczące, ale również szkodliwe dla zdrowia.

Dla wygodnego łóżka dwuosobowego można dobierać materace oddzielne, ale istnieją również modele o zróżnicowanym stopniu twardości dla każdej ze stron.

Powiązane artykuły

Back to top button