SalonDekoracjeWnętrza

Lampy do salonu

Salon to serce każdego domu. W tym miejscu spotyka się rodzina, przyjaciele i goście. Dlatego oświetlenie w salonie jest ważne, aby stworzyć odpowiednią atmosferę i nastrój.

Jak stworzyć odpowiedni nastrój, wybierając odpowiednią lampę do salonu?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed wyborem lampy do salonu, jest styl pomieszczenia. Różne style i motywy pomieszczeń wymagają różnych rodzajów lamp, które je uzupełniają. Na przykład, jeśli pokój bardziej przypomina wiktoriańskie oblicze, najlepszy jest element oświetleniowy, który ma wiktoriańskie cechy. Ale jeśli pomieszczenie ma bardziej nowoczesny lub współczesny charakter, być może najlepiej pasuje do tych opisów zwykła oprawa oświetleniowa. Jednak zawsze możesz łączyć i dopasowywać styl i motyw swojego pokoju do elementu oświetleniowego, który wybierzesz. Tak by pokazać swój zindywidualizowany styl.

nowoczesne lampy do salonu

 Jaki rozmiar lampy do salonu?

Z reguły większość salonów przeciętnego gospodarstwa domowego może pomieścić lampę o wysokości od około 60cm do 70cm. Według projektantów wnętrz dobrym sposobem określenia odpowiedniej wysokości oprawy stołowej jest zmierzenie wysokości klosza na poziomie oczu. Jeśli cień opada na lub tuż poniżej poziomu oczu, oznacza to, że masz prawidłowo zawieszoną lampę. Przy wyborze lampy do salonu zwracać należy również uwagę na jej ciężar. Lampa z oczywistych względów nie powinna być zbyt ciężka. Wreszcie, aby wybrać odpowiednią lampę do salonu, należy rozważyć, w którym pomieszczeniu będzie zainstalowana. Nie należy umieszczać światła tam, gdzie będzie utrudniało to ruch gości w pomieszczeniu. W większości domów salon jest centrum codziennego życia. To miejsce, w którym robisz sobie przerwę po pracy, oglądasz telewizję, bawisz się z dziećmi i zabawiasz gości. Możesz tego nie zauważyć, ale wiele z tego ma związek z oświetleniem salonu. Salony muszą być jaśniejsze, cieplejsze i bardziej zachęcające niż reszta domu. Niestety, aby uzyskać ten efekt, potrzeba czegoś więcej niż tylko nowej lampy do salonu lub oprawy. Znalezienie dobrego oświetlenia salonu nie musi być trudne ani kosztowne. Sztuczka polega na tym, aby wszystkie elementy pomieszczenia — nie tylko światło — współpracowały ze sobą, aby rozjaśnić pomieszczenie. Obejmuje to ściany, dywaniki, meble, a nawet drobne akcesoria. Zacznij od tych kilku prostych sztuczek.

Reklama
salon z lampami
Salon oświetlony wieloma lampami

Wskazówki dotyczące oświetlenia w salonie

Użyj więcej naturalnego światła. Najlepszym rodzajem oświetlenia każdego pomieszczenia jest światło naturalne. Jeśli masz szczęście mieć duże okna, użyj ich jako głównego źródła światła w ciągu dnia. Przezroczyste zasłony lub tafle z matowego szkła mogą rozpraszać światło i rzucać delikatną poświatę po pomieszczeniu. Połącz je z żółtymi lub kremowymi dywanikami, a otrzymasz jasny, słoneczny pokój, w którym nie ma ani jednego sztucznego światła! Istnieją dwa główne rodzaje oświetlenia pomieszczenia: oświetlenie otoczenia i oświetlenie elektryczne. Najlepsza konfiguracja to połączenie tych dwóch, zwłaszcza jeśli masz wielofunkcyjny salon. Oświetlenie otoczenia najlepiej zapewniają kinkiety naścienne zamiast zwykłej lampy sufitowej. Używaj mniejszych lampek zadaniowych w miejscach takich jak kąciki do czytania czy w miejscu oglądania telewizji. Po prostu upewnij się, że wszystkie obszary są ze sobą powiązane. Spróbuj użyć orientalnych dywanów jako głównego punktu, aby nadać swojemu pokojowi trochę koloru. Unikaj urządzeń nad głową. Coraz więcej projektantów rezygnuje ze świateł sufitowych. Zamiast tradycyjnego żyrandola zainstaluj lampy do salonu wzdłuż ścian, aby uzyskać bardziej subtelny efekt. Oświetlenie ścienne jest bardziej przytulne i znacznie łatwiejsze do kontrolowania. W przypadku oświetlenia zadaniowego rozważ zakup lampy podłogowej — zajmuje ona więcej miejsca, ale możesz ją z łatwością przenosić, aby dopasować ją do swoich potrzeb. Jeśli masz mały salon, wybierz oświetlenie wpuszczane, aby nadać mu bardziej przestronną atmosferę.

Powiązane artykuły

Back to top button