DekoracjeAkcesoria do domuKolorySalon

Dywany kolorowe do salonu – jak je dobrać do reszty wyposażenia?

Dywany kolorowe są jednymi z najtrudniejszych w wyborze elementów wystroju domu. Są dostępne w tak wielu różnych rodzajach włókien, wzorach, a zwłaszcza kolorach, że możesz czuć się zagubiony. Wybór idealnego odcienia dywanu może być trudny. Wszelkie wykładziny i tym podobne są kolejnym, obok ścian, największym elementem pomieszczenia. Są też o wiele trudniejsze do zastąpienia niż tapeta czy meble. Dlatego wybór konkretnego koloru może przynieść wyraźne efekty zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. 

Decydując się na wybór koloru wykładziny lub dywanu, najlepiej przed pójściem do sklepu zapoznać się z kilkoma podstawowymi wytycznymi. W ten sposób można uzyskać pomocne wskazówki przy poszukiwaniu najlepszego koloru wykładziny.

Jak dobrać kolor dywanu do pokoju dziennego?

Wybierając kolor dywanu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników – od wielkości pomieszczenia po kolor kanapy. Powinieneś na samym początku wyobrazić sobie, jak ma wyglądać lub już wygląda twój pokój, ponieważ taki obraz mentalny może znacznie pomóc Ci zawęzić wybór. 

Reklama
dywany kolorowe we wzorki
Kolorowy dywan we wzorki

Czy będzie to pomieszczenie o dużym natężeniu ruchu?

To ważne pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Niektóre pokoje dzienne są przeznaczone tylko do przebywania w nich podczas wizyt gości, podczas gdy inne stanowią centrum rozrywki i są miejscem różnych zajęć. Jeśli masz dzieci i/lub zwierzęta, które bawią się na podłodze, mogą one również przyczynić się do zwiększenia nakładów na czyszczenie kolorowych dywanów. 

Mocno eksploatowane pokoje mieszkalne mogą nie nadawać się do umieszczenia w nich dywanów białych lub w jaśniejszych kolorach. Zamiast tego wybierz dywany kolorowe w ciemniejszych odcieniach lub w wybrane wzory. 

Oświetlenie – sztuczne czy naturalne?

To, jak wygląda dywan w sklepie i w twoim salonie to dwie różne kwestie. Naturalne światło wydobywa prawdziwy kolor przedmiotów, w tym wykładzin. Średniej intensywności i ciemniejsze odcienie dywanów, które można wyeksponować w naturalnym świetle, mogą nadać pomieszczeniu osobowości. Jeśli jednak zostaną użyte w pomieszczeniach, które nie są dobrze oświetlone, będą wyglądały po prostu ciemniej niż zwykle i będą miały zupełnie inny klimat. 

dywan kolorowy w romby

Kolejną wskazówką jest poproszenie o próbki, które można zabrać do domu. W sklepach panują inne warunki oświetleniowe niż u ciebie w mieszkaniu, dlatego może warto przetestować próbki w domu i sprawdzić, jak wyglądają w docelowym miejscu dywany kolorowe.

Jakiego koloru są ściany w twoim salonie? 

Oczywiście należy wybrać kolor dywanu, który będzie pasował do reszty domu. W tym przypadku odrobina kontrastu to dobra rzecz. Projektanci wnętrz jednak równie często sugerują wybór koloru dywanu z tej samej rodziny kolorystycznej co ściany. Dywaniki w kolorach ziemi najlepiej pasują do ścian w ciepłych kolorach, natomiast chłodne lub szare ściany dobrze komponują się z równie chłodnymi odcieniami. Zazwyczaj ściany powinny być co najmniej o dwa odcienie jaśniejsze od wykładziny. Jeśli ściany są już ciemne, dobrym kolorem dywanu będą dwa jaśniejsze odcienie. Jeśli jednak przeprowadzasz gruntowny remont lub rozpoczynasz budowę i urządzanie domu od podstaw, warto wybrać kolor wykładziny lub dywanu przed kolorem ścian. Kolory ścian łatwiej jest pomalować lub pokryć tapetą, ale od dywanów oczekuje się, że wytrzymają co najmniej pięć do dziesięciu lat. 

Powiązane artykuły

Back to top button