Jak chronić rośliny w ogrodzie? Naturalne środki ochrony roślin i metody
Nawet w ogrodnictwie możemy obserwować coraz silniejszy trend na ekologiczne podejście do tematu. Po zachłyśnięciu się chemicznymi środkami ochrony roślin coraz częściej wracamy do tych naturalnych i sprawdzonych metod. Naturalne środki ochrony roślin cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego skoro od wielu lat coraz bardziej dbamy o nasze środowisko.
Biopreparaty – co to jest i jak je stosować w ogrodzie?
Zaczniemy od krótkiej definicji. Biopreparaty są to środki ochronne i lecznicze zawierające tylko naturalne substancje takie jak ekstrakty roślinne, preparaty bakteryjne, preparaty oparte na wirusach oraz na bazie pasożytniczych grzybów. Są równie skuteczne, co ich chemiczne odpowiedniki, a jednocześnie nie mają tak negatywnego wpływu na Twoje zdrowie i środowisko naturalne – jest to na pewno ich podstawowa zaleta. Używając ich, odstraszysz szkodniki, a także zwalczysz choroby w uprawach warzyw i owoców.
Dodatkowa ochrona, czyli pułapki feromonowe i lepy na szkodniki
Jeżeli chcesz dodatkowo chronić swój ogród przed szkodnikami, możesz zastosować pułapki lepowe oraz feromonowe. Niestety, nie są one zbyt skuteczne, dlatego możesz wykorzystywać je jako sygnalizator – jeżeli zaobserwujesz pojawienie się na pułapce feromonowej owocówek lub zwójek, możesz szybko zareagować i rozpocząć z nimi walkę biopreparatem. Za pomocą tablic lepowych możesz natomiast określić i częściowo wyłapać kilkanaście innych gatunków szkodników.
Poszczególne kolory lepów informują, do czego są przystosowane:
• żółte służą do wyłapywania mączlika szklarniowego w inspektach i szklarniach,
• niebieskie do odławiania wciornastków,
• białe używane są w sadach do sygnalizowania obecności owocnic,
• pomarańczowe do sygnalizowania ataku połyśnicy marchwianki w uprawach warzywniczych.
Bądź eko i zrób to samodzielnie – naturalne środki ochrony roślin!
Skoro myślisz nad zmianą środków ochrony roślin z chemicznych na naturalne – czemu nie pójść o krok dalej i samemu przygotować niezbędne preparaty? Możesz przygotować naturalne środki ochrony roślin ze świeżych lub suszonych ziół. Jakie naturalne środki ochrony roślin możesz samodzielnie wytworzyć?
• Wyciągi – uzyskuje się je poprzez zalanie roślin gorącą wodą i moczenie ich przez kolejne 24 godziny, najlepiej przygotować go na dzień przed wykonaniem planowanego zabiegu i nie przechowywać dłużej niż 1 dzień, gdyż potem następuje fermentacja, zmieniająca właściwości preparatu.
• Wywary – powstają poprzez zalanie roślin wodą i moczenie ich przez jeden dzień. Na koniec musisz podgrzać je do wrzenia i stosować zaraz po ostygnięciu.
• Napary – rośliny zalewa się wrzątkiem i pozostawia pod przykryciem na około 30 minut.
• Gnojówki – zalej zioła wodą i pozostaw na kilka tygodni, aż sfermentują. Ciecz należy codziennie mieszać, aby zapewnić dostęp tlenu, który jest konieczny, aby zaszedł ten proces. Preparat jest gotowy do użytku w momencie, gdy stanie się klarowny, a na jego powierzchni nie zbiera się piana. Możesz używać go nie dłużej niż 2 miesiące.
Jak widzisz, istnieje wiele możliwości pozbycia się chemii z ogrodu raz na zawsze. Jeżeli nie masz chęci i czasu na przygotowywanie własnych specyfików, zawsze możesz zaufać firmom, które specjalizują się w produkcji naturalnych środków ochronnych.