Fotel ogrodowy – jaki materiał wybrać?
Meble ogrodowe są dziś ogromnie popularne i ma na to wpływ zarówno wzrost zamożności społeczeństwa, jak i wzrost dążenia do przyjemnego i estetycznego wyglądu swoich posesji. Pośród nich zaś zdecydowanie fotel ogrodowy skupia najwięcej uwagi. I nie ma się czemu, dziwić, gdyż trzeba na czymś siedzieć w ogrodzie, a i siedzieć wygodnie.
Materiał na fotel ogrodowy
Czy istnieje materiał idealny, z którego można wykonać meble ogrodowe? I tak i nie, gdyż wszystko sprowadza się do naszych potrzeb i warunków, w jakich meble będą użytkowane. Na rynku dostępnych jest wiele krzeseł ogrodowych wykonanych z różnorakich materiałów, a podczas wyboru warto dokładnie precyzować, czego od takich foteli oczekujemy. Z jakich materiałów wykonany jest fotel do ogrodu?
Drewniane fotele ogrodowe
Materiał dający wiele możliwości i lubiany przez zwolenników tradycyjnych i klasycznych mebli ogrodowych. Drewniane fotele ogrodowe są efektowne, a przy wygodne i mocne. Warto jednak kupować modele fabrycznie zaimpregnowane albo przed użyciem zaimpregnować fotele samodzielnie. Obecnie w każdym markecie budowlanym, czy w sklepie z chemią budowlaną zakupimy skuteczny impregnat do mebli drewnianych bez najmniejszego problemu.
Fotele ogrodowe z drewna są idealne na taras i do ogrodu, gdyż pięknie się komponują i są przy tym przyjemne w dotyku. Ponadto wykonanie z surowca naturalnego czyni ten materiał bezpiecznym dla alergików, a i ich wygląd wzbudza zaufanie i sprzyja utrzymywaniu dobrego nastroju.
Niestety, ale jak wszystko, tak i fotele drewniane do ogrodu nie są pozbawione wad. Należą do nich m.in. konieczność powtarzania impregnacji, gdyż są podatne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Przed deszczem lepiej jest takie meble chronić, a na okres zimowy trzeba wygospodarować im miejsce pod dachem – w garażu, altanie, budynku gospodarczym. Meble drewniane mają również tendencję do przebarwiania się przy dłuższej ekspozycji na słońce, a także do wypaczania. Jest to w dużej mierze uzależnione od jakości drewna i niestety tańsze drewno krajowe jest znacznie mniej wytrzymalsze od drewna egzotycznego.
Rattanowe i wiklinowe fotele ogrodowe
Jeżeli nie jesteśmy przekonani do konstrukcji drewnianych, nasz wybór może paść na fotele z wikliny albo z rattanu. Są od drewnianych lżejsze, a również mogą być malowane na wiele kolorów, by idealnie dopasować do otoczenia. Od drewnianych mobilniejsze, a w wypadku nietolerancji na charakterystyczne trzeszczenie fotela wiklinowego podczas użytkowania, fotel ogrodowy z rattanu łatwo wiklinowy zastąpi, ponieważ jest wolny od tego mankamentu.
Zarówno rattan, jak i wiklina są stosunkowo popularne w ogrodzie, ale warto wiedzieć, że dla takich mebli i słońce i deszcz są wrogami. W tym wypadku rattan znacznie wygrywa z wikliną, ponieważ jest bardziej elastyczny, gdy wyschnięta wiklina staje się krucha i łamliwa.
Dzięki swojej lekkości sprawdzą się przy placu zabaw do ogrodu, gdyż łatwo je przeniesiemy w każde miejsce w ogrodzie.
Nie są to fotele pozbawione wad. Są lekkie, ale mało odporne na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Są przy tym trudne do prawidłowego zaimpregnowania, a źle wykonana impregnacja doprowadza do szybkiego odkształcania się, przebarwień, a nawet wystąpienia pleśni. Fotele z takich materiałów muszą być przechowywane w pomieszczeniach o niezbyt wysokiej temperaturze, a także przy niskiej wilgotności.
Fotele ogrodowe – technorattan
Rozwiązaniem problemu z wilgocią jest stosunkowo mało znany techno rattan. Fotele z techno rattanu są wysoce odporne na słońce, deszcz, a niestraszny im nawet mróz. Jako niewymagające konserwacji, mogą być pozostawiane na zimę w ogrodzie. Kolejną zaletą jest łatwość utrzymania takich mebli w czystości, a także fakt wykonywania ich w dużej gamie kolorystycznej. Wadą mebli z technorattanu jest ich wysoka cena.
Metalowe fotele ogrodowe
Na fotele ogrodowe wykorzystywany jest również metal, które z racji wagi są stabilne i trudniej podatne na odkształcenia. Inną zaletą jest to, że fotele metalowe do ogrodu są łatwe do utrzymania w czystości, a na ich powierzchniach nie rozwija się ani pleśń, ani bakterie.
Oczywiście takie fotele może z czasem pokryć rdza, ale obecnie produkowane są całkiem dobrze przed tym zabezpieczone. Jednocześnie takie fotele wymagają zastosowania miękkich siedzisk, ponieważ same w sobie są raczej mniej komfortowe, chociaż ten aspekt jest mankamentem dotyczącym wszystkich foteli do ogrodu.
Plastikowe fotele ogrodowe
Fotele plastikowe są wariantem najbardziej ekonomicznym, a przy tym nie jest to wybór pozbawiony zalet. Fotele z plastiku są lekkie i odporne na czynniki atmosferyczne, a ponadto dostępne w ogromnej gamie kolorystycznej. Jednocześnie trudno posądzić takie fotele o szczyt elegancji, a ponadto wadą jest mała odporność na duże nasłonecznienie. Fotele tracą kolor, a nawet mogą się z tego powodu odkształcać.
Na koniec – jak to wygląda cenowo?
Trzeba zacząć od tego, że cenowo wygląda to różnie, ale trzeba uważać na masowo produkowane serie mebli ogrodowych, oferowanych w tzw. promocjach. Ceny najtańszych foteli ogrodowych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale fotele do ogrodu mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Innymi słowy, w handlu dostępne są fotele ogrodowe na każdą kieszeń i praktycznie każdy właściciel ogrodu może sobie pozwolić na taki wydatek.