Finansowanie

Budżet domowy – budżetowanie i domowe oszczędzanie

Choć znane przysłowie głosi, że z pustego i Salomon nie naleje, to jednak w wielu przypadkach jest tak, że pańskie oko konia tuczy – tak przeciwstawiając się poprzedniej myśl innym przysłowiem. A konkretnie chodzi o to, że nawet w przypadku niewielkich dochodów wpływających do naszego gospodarstwa domowego może na wszystko wystarczyć przynajmniej w minimalnym stopniu pod warunkiem, że się skrupulatnie pilnuje budżet domowy. A pilnować można tylko w jeden sposób, a mianowicie zająć się domową buchalterią inaczej mówiąc księgowością, czyli wprowadzić tak zwane domowe budżetowanie.

Na czym polega budżetowanie w domu?

Budżetowanie jest rachunkowością, czyli instrumentem zarządzania zasobami pieniężnymi. Prowadzenie księgowości pomaga projektować, tworzyć, zarządzać i kontrolować budżet i nie tylko firmowym, lecz w tym także zarządzać domowym budżetem. Budżetowanie ma wiele zalet, bo rozwija, zabezpiecza, zapewnia, ubezpiecza, chroni, pomaga, zapewnia spokój i bezpieczeństwo. Dobre budżetowanie w firmie jest ogromnie ważne, lecz nasze domowe budżetowanie również nie jest mniej ważne, gdyż daje naszemu gospodarstwu domowemu, czyli nam i naszej rodzinie takie same poduszki bezpieczeństwa, o których była mowa już wyżej.

rodzina na zakupach
Rodzina na zakupach


Budżetując zagospodarowujemy zasoby pieniężne gospodarstwa domowego w planowany sposób. Realizujemy założenia i cele ściśle według obranego planu i tak na przykład zakładając fundusze celowe z przeznaczeniem na dany cel. W naszych gospodarstwach domowych funduszy celowych może być kilka lub nawet kilkanaście, gdyż nasze wpływy są zróżnicowane i nasze wydatki także mają różne cele, choć niektóre są też wspólne, jak płacenie rachunków, czy fundusz żywieniowy i ten fundusz przeznaczony na środki czystości. Pozostałe fundusze celowe są najczęściej zróżnicowane i dobierane indywidualnie do każdego gospodarstwa domowego.

Reklama

Inne fundusze celowe będzie posiadać rodzina rozwojowa z małymi dziećmi lub dziećmi uczącymi się, a zupełnie inne para emerytów. Tak samo inne potrzeby ma rodzina wielodzietna, czy rodzina z niepełnosprawnością lub rodzina borykająca się z przewlekłą chorobą członka rodziny, a inne rodzina wolna od tych tragedii życiowych. Fundusze celowe będą także różne pod względem zgromadzonej kwoty, gdyż nasze zarobki także nie są jednakowe. Inne kwoty zasilą fundusze celowe w rodzinie, w której wpływy wynoszą tylko tyle ile wynosi średnia krajowa, a inne kwoty będą w rodzinie, gdzie wpływy sięgają kilku lub nawet kilkunastu tysięcy zł. miesięcznie.

Budżet domowy budżetowi nie jest równy

Budżetowanie nawet to zwykłe domowe musi być planowane, skrupulatne, systematyczne i konsekwentne. Tylko takie zalety mogą dać pozytywne efekty. Domowe budżetowanie przede wszystkim oparte jest na dochodach stałych, czyli na pensji lub pensjach wpływających każdego miesiąca na konto. Lecz oprócz dochodów stałych domowy budżet mogą zasilać dochód pochodzące cyklicznie na przykład z dodatkowej pracy, albo wszelkiego rodzaju premie, wyrównania, trzynastka i tak dalej. Najkrócej mówiąc i podsumowując wpływy możemy powiedzieć, że zazwyczaj dysponujemy budżetem stałym i budżetem elastycznym.

polskie banknoty
Oszczędności


Wracając do dwóch rodzajów budżetu, to należy zaznaczyć, że sam budżet firmowy nie jest w niczym podobny do naszego budżetu domowego. Zarządzanie nim także nie jest takie samo, lecz pewne cechy są wspólne, jak chociażby dążenie do rozwoju, czy zapewnienie stabilności. W naszym budżecie domowym chodzi głównie o to, aby posiadać fundusz na każdy cel, czyli na wszystko co konkretnie w naszej rodzinie jest do ogarnięcia. Wiadomo, że najważniejsze są artykuły żywnościowe i higieniczne oraz na rachunki, lecz oprócz tego są jeszcze często raty kredytu, wydatki na edukację dzieci, wydatki na leczenie, wydatki na Święta i urodziny, wydatki na wakacje, jak również wydatki nieprzewidziane, które w każdym gospodarstwie domowym się zdarzają. I tu niezależnie od wielkości wpływów musi być coś odłożone i w wielu wypadkach musi wystarczyć, choć czasem trudno sobie wyobrazić, jakim sposobem ma to się stać. Lecz nic nie poradzimy na to, że nasze budżety są tak zróżnicowane. Musimy po prostu działać z tym co mamy. Ogromną logistyką wykazują się te osoby, które zarządzają skromnym budżetem domowym, gdzie mimo niewielkich wpływów musi zostać ogarnięte to i tamto i jeszcze owo. Nieporównanie łatwiej jest zarządzać średniej wielkości budżetem, a jeszcze lepiej dużym budżetem, choć prawidłowość dla wszystkich gospodarstw domowych jest taka, że zarówno te o małych dochodach, jak i te o średnich dochodach, a nawet te o dużych wpływach jednym głosem wołają, że na zaspokojenie wszystkich potrzeb nie wystarcza pieniędzy.

Ogólnie o budżecie domowym

Każde skrupulatne i systematyczne budżetowanie popłaca niezależnie od tego, czy jest to budżetowanie w biznesie, czy domowe budżetowanie. Zadaniem każdego budżetowania jest prowadzenie księgowości dotyczącej wpływów i wydatków oraz podsumowywania korzyści płynących z działalności firmy lub gospodarstwa domowego.

budżet domowy


Wiele osób unika domowej księgowości, bo nie ma czasu na jej prowadzenie, a często także nie ma pomysłu, jak to robić. A tymczasem budżet domowy i jego planowanie wcale nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu, a przynosi ogromne korzyści, gdyż na papierze widać jakie były wpływy, jakie ponieśliśmy wydatki i jakie poczyniliśmy oszczędności zasilając fundusze celowe. A jeszcze oprócz funduszy celowych warto założyć fundusz awaryjny, jak i poduszkę bezpieczeństwa w postaci oszczędności domowych.

Back to top button