BasenOgród

Baseny ogrodowe – co oferują producenci i handlowcy?

Ze względu na upalne lata warto postarać się o jak najwięcej możliwości schładzania rozgrzanego ciała i basen w ogrodzie świetnie się do tego nadaje. Jednocześnie oprócz zalecanego neutralizowania gorącego powietrza baseny sprawdzają się także jako forma zabawy i relaksu i nie tylko w odniesieniu do dzieci, lecz również do dorosłych. Jakie baseny ogrodowe oferują producenci i handlowcy?

Ogród z basenem

Trzeba tutaj zaznaczyć, że właściciele posesji są uprzywilejowani pod tym w względem. Wystarczy bowiem wygospodarować w ogrodzie kilka metrów, by podczas upałów poczuć się niemal jak na wczasach. Jest to o tyle prawdopodobne, że w ofercie handlowców można znaleźć baseny do ogrodu o wielkościach umożliwiających nie tylko schładzanie ciała, ale i naukę pływania dla dzieci.

basen do ogrodu

Jaki basen w ogrodzie sprawdzi się najlepiej?

W tym wypadku popyt na konkretne baseny do ogrodu determinuje potrzeba. Nie tylko przy tym potrzeba schładzania się i relaksu podczas upałów, ale i potrzeba pod względem upodobania oraz ilości i wieku domowników, czy ewentualnie gości.

Reklama

Istnieją rozwiązania stacjonarne, jak chociażby basen poliestrowy, którego niecka znajduje się w ziemi na stałe, ale jest to budowla wymagająca pozwoleń i dosyć poważna inwestycja. Znacznie prostszym rozwiązaniem są baseny sezonowe, które znacznie łatwiej też dostosować do zmieniających się potrzeb i wymagań. Alternatywy dla basenów stacjonarnych kosztują naprawdę niewielkie pieniądze i nawet dość obszerne baseny rozporowe lub stelażowe mogą kosztować w granicach kilkuset złotych. Oczywiście są i modele droższe, przewidziane do zastosowania przez kilka i kilkanaście sezonów, natomiast cechą wspólną jest możliwość montażu i demontażu w dowolnym momencie oraz fakt potrzeby niewielkiej ilości miejsca do przechowywania złożonego basenu.

Producenci i handlowcy oferują trzy typy basenów przenośnych do ogrodu:

Baseny dmuchane do ogrodu

Baseny dmuchane są najmniejsze i najprostsze w budowie, a przy tym najtańsze i najdelikatniejsze. Wyjątkami są baseny w kształcie bajkowych domków lub zamków, które są wprawdzie płytkie, ale po napełnieniu powietrzem ogólnie mają dość duże gabaryty. Taki basen wystarczy nadmuchać i wypełnić wodą, a jego wielkość dostosować do wieku i wzrostu dzieci, gdyż są to baseny wyłącznie dla dzieci przeznaczone. Dmuchane baseny ogrodowe są mało odporne na uszkodzenia, warto więc sprawdzać jakiego rodzaju akcesoria używane są przez dzieci w takim basenie do zabawy. Poza tym to świetne rozwiązania nawet dla malutkich dzieci, gdyż baseny są małe i płytkie, a pilnujący dziecka dorosły ma dostęp do dziecka z każdego punktu przy basenie. Jest to ważne, ponieważ nawet płytka woda może być dla dziecka niebezpieczna i nie ma mowy o pozostawianiu dzieci w basenach bez opieki.

Ceny basenów dmuchanych są niskie i dobry basen można kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych. Najprawdopodobniej wytrzyma jeden, góra dwa sezony, ale nie jest to wydatek niewart zakupu. Ponadto tego typu basen nie potrzebuje dodatkowych akcesoriów w rodzaju chemii basenowej, czy pomp i filtrów. Jedynym słusznym zakupem, często oferowanym zresztą w zestawie będzie pompka do napompowania basenu.

Baseny rozporowe do ogrodu

Baseny ogrodowe rozporowe są już basenami o większej pojemności do basenów dmuchanych, a zatem i głębokości. Spotykane są baseny o średnicy półtorametrowej i głębokości ok. 40 cm, ale i takie o średnicy ponad 4,5 metra i głębokości ok. 90 cm i najczęściej są to baseny okrągłe, rzadziej w formie owalnej. Charakteryzują się już większą wytrzymałością, a dmuchany jest w nich jedynie kołnierz, który w płytszych wersjach stanowi świetne oparcie. Ściany w basenach rozporowych utrzymują pion dzięki fizycznej właściwości naporu na nie wody. Montaż i demontaż basenu rozporowego zabiera niewiele czasu, z czego najwięcej zajmuje jego wypompowanie. Jest również łatwy do złożenia i zajmuje niewiele miejsca przy przechowywaniu. Może posłużyć przez wiele sezonów.

Ceny basenów rozporowych zaczynają się od stu kilkudziesięciu złotych, ale nawet 4,5-metrowe można kupić w cenie poniżej pół tysiąca złotych.

Baseny stelażowe do ogrodu

Baseny stelażowe są już niewielkimi konstrukcjami, ale na których budowę w ogrodzie nie potrzeba żadnych pozwoleń. Mogą mieć kształt okrągły, ale i prostokątny i ten ostatni, w przykładowej długości 4,5 metra umożliwia już całkiem wygodne pływanie, jeżeli będą się w nim kąpać dzieci. Ściany basenów stelażowych opierają się o konstrukcję zwaną stelażem, wykonanym najczęściej z aluminium, a do najgłębszych basenów dodawana jest w zestawie drabinka umożliwiająca dostawanie się do środka. Modele stelażowe basenów rozkłada się znacznie dłużej i dlatego zakup takiego basenu planuje się wówczas, gdy ma on być rozkładany raz na cały sezon. Baseny ogrodowe stelażowe, ale i rozporowe wymagają dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji samego basenu, jak i dbania o czystość wody.

Reklama

Ceny basenów stelażowych mają największą rozpiętość. Zdarzają się modele ze stelażem z tworzywa sztucznego i w cenie kilkuset złotych, ale również modele obliczone na kilkunastoletnie użytkowanie i bardzo obszerne, które kosztują wiele tysięcy złotych.

Akcesoria do basenów ogrodowych

Bez względu na rodzaj basenu przydają się najprostsze zestawy do czyszczenia, chociaż do basenów rozstawianych na cały sezon pomocna już będzie pompka filtrująca wodę, a nawet odkurzacz do oczyszczania dna. Zazwyczaj do basenów stelażowych w zestawie dodawany jest również pokrowiec, który zapobiega dostawaniu się do środka zanieczyszczeń podczas nieużytkowania basenu, np. w nocy.

Powiązane artykuły

Back to top button