SypialniaAranżacja wnętrzWnętrza

5 sposobów na sypialnię aby mieć zdrowy sen

Jak dobrze się wyspać, tak aby każdego ranka budzić się zregenerowanym i gotowym do długiego dnia? Ładnie urządzona sypialnia oraz odpowiednie wieczorne rytuały potrafią zdziałać cuda nawet jeżeli dotychczas mieliśmy problemy ze snem. Oto kilka pomysłów na zdrowy i regenerujący sen, każdej nocy.

Odpowiednie miejsce do spania

Niewątpliwie królem w sypialni jest łóżko. Jednak nie ono stanowi o naszym komforcie, ważniejszą funkcję stanowi materac. O ile samo łóżko do sypialni może być wykonane na wiele sposobów i jego wybór jest naszym indywidualnym gustem, to materac musi być idealnie dobrany pod nasze gabaryty. Przed zakupem materaca do łóżka warto odwiedzić kilka sklepów i zapoznać się z proponowaną ofertą. Połóżmy się na materacach o różnej twardości i sprężystości aby dobrać najwygodniejszy dla nas. Podczas leżenia powinniśmy móc z lekkim oporem wsadzić rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Taki nieco subiektywny test pozwoli nam na ocenienie, czy wybrany model materaca będzie dla nas odpowiedni. Pamiętajmy również o zastosowaniu stelaża pod materac, pozwoli to na odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz pleśni. Dobry materac zapewni nam zdrowy sen.

Czyste powietrze zapewni zdrowy sen

Zadbajmy o to, aby w naszej sypialni można było swobodnie oddychać czystym powietrzem. Przede wszystkim solidnie wietrzmy pomieszczenie i nie nagrzewajmy go przesadnie w zimie. Ciekawym pomysłem jest postawienie na stoliku nocnym lampy solnej, która emitując jony ujemne wpływa na poprawę samopoczucia i ułatwia zasypianie. Dodatkowym atutem lampy solnej jest uwalnianie nas od negatywnego wpływu promieniowania telewizora lub laptopa. Innym dobrym produktem do sypialni jest oczyszczacz powietrza, który likwiduje wirusy oraz wszelkie alergeny. Najlepiej załączyć go na kilka godzin przed snem w przewietrzonym już pomieszczeniu aby nie zakłócał swoją pracą naszego snu.

Reklama

Kolory w sypialni

Piękna sypialnia z zielonymi akcentami
Piękna sypialnia z zielonymi akcentami

Kolory w sypialni powinny być spokojne i odnosić się do natury. Dlatego idealnym wyborem jest niebieski oraz zielony. Kolor niebieski wycisza przed snem i uspokaja. Ta barwa kojarzy się z niebem, wodą i świeżym powietrzem. Zielony z kolei to wprowadzający w miły nastrój zapach lasu, przyjemny szum drzew i kwieciste łąki. W sypialni możemy na jednej ze ścian zastosować tapetę z motywem odnoszącym do natury, liście monstery to popularny deseń również w fototapetach. Do głębokich zieleni i granatów idealnym dodatkiem będzie złoto, które nada blasku naszej sypialni. Nie zapominajmy również o żywej zieleni, czyli odpowiednich kwiatach do sypialni. Wybierajmy te, które nie zabierają tlenu, a nawet oczyszczają powietrze.

Zasłonięte okna pomogą zapaść w głęboki zdrowy sen

Do zdrowego snu potrzebna jest nam melatonina, która uwalnia się w ciemności. Dlatego tak ważne jest, by w sypialni panowała niczym niezakłócona ciemność. Zastosujmy więc na oknach rolety nieprzepuszczające światła, najlepiej sprawdzą się materiały podgumowane lub ze specjalną folią, która odbija również światło dzienne i zapobiega nagrzewaniu się pomieszczenia. Nie zapominajmy również o unikaniu wszelkich urządzeń, które nawet w opcji czuwania wydzielają światło. Na pierwszy rzut oka zapewne nie zwracamy uwagi na te mini światełka ale jeżeli weźmiemy pod uwagę podświetlany kontakt, diodę od telewizora, elektryczny budzik, wszystko to emituje światło, które dociera do naszych nawet zamkniętych oczu i powoduje problemy ze snem.

Wieczorna lektura pomrze się odprężyć przed snem

Zalecane jest aby minimum trzydzieści minut przed snem odłożyć telefon, tablet i zaprzestać oglądania telewizji. Niebieskie światło, jakie emitują urządzenia sprawia, że nasz mózg odbiera sygnał, że trwa dzień. Przez brak wyciszenia trudniej nam się zasypia, dlatego zamiast po tablet warto przed snem sięgnąć po dobrą książkę, lub ulubione czasopismo. Pamiętajmy o skorzystaniu z dodatkowego oświetlenia. Zamiast lampy górnej, zaświećmy nastrojowe światło boczne. Wiele osób wprowadziło w swoich domach zasadę, że w sypialni nie posiada telewizora, oraz nie przynosi do niej sprzętu rozpraszającego uwagę. Jest to świetny pomysł na wieczorne uspokojenie zmysłów i skupienie swojej uwagi na odpoczynku.

Ogromny wpływ na jakość naszego snu ma przestrzeń, w której się relaksujemy. Przede wszystkim miejsce to powinno być uporządkowane, dlatego unikajmy bałaganu w sypialni. Pomocne w tym będą odpowiednio dobrane meble do przechowywania, takie jak komody i szafki nocne. Również kojący wpływ na samopoczucie mają materiały zaczerpnięte z przyrody, drewno na podłodze, kwiaty na parapecie i naturalna pościel sprawią, że z przyjemnością zapadniemy w długi i zdrowy sen.

Powiązane artykuły

Back to top button