Szczecin – historia Baszty Siedmiu Płaszczy

Polskie Pomorze staje się coraz częstszym miejscem wyjazdów wakacyjnych lub krótszych urlopów. W ilości turystów prym wiodą duże miasta jak – Gdynia, Gdańsk, Sopot i Szczecin. Ostanie z nich, ze względu na swoją lokalizację, jest często odwiedzane również przez zagranicznych turystów. Tak duże miasto jak Szczecin posiada bogato rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. W centrum, w terenach zielonych znajduje się Park Hotel. Poza miejscami noclegowymi posiada on restaurację i salę konferencyjną. Warto rezerwując nocleg z wyprzedzeniem (podział: ), zapytać się o darmowe przewodniki, które na pewno ułatwią nam poruszanie się po tym niemałym mieście.

Jedną z atrakcji Szczecina jest Baszta Siedmiu Płaszczy. Jest ona zachowanym do dzisiejszych czasów fragmentem murów miejskich. Kiedyś miały one ponad 2,5 kilometra długości i otaczały całe miasto pierścieniem. Baszta Panieńska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków, a wręcz symbolem miasta. Znajduje się na widokówkach, znaczkach pocztowych i innych publikacjach. Jej konstrukcja powstała w połowie XIV wieku. Do XVIII wieku pełniła ona jednocześnie dwie funkcje – więzienia i strażnicy. Później znajdowały się tam stajnie. Na przełomie XIX i XX wieku obiekt przebudowano na kamienicę o ośmiobocznej podstawie. Niestety, zniszczono ją podczas drugiej wojny światowej, następnie w latach 70. odbudowano jej mury, przywracając jej średniowieczny wygląd.

Nazwa baszty ma wyjaśniać miejscowa legenda. Według niej krawiec księcia Bogusława X miał się dopuścić przestępstwa – z materiału przeznaczonego na królewskie stroje uszył ubrania dla siebie i swojej żony. Gdy sprawa wyszła na jaw, krawiec został uwięziony w niniejszym budynku. Według historyków może zawdzięczać nazwę cechowi krawieckiemu, który albo ufundował budowę obiektu, albo odpowiadał za ochronę tego fragmentu miejskich fortyfikacji.

Kolejną ciekawostką Szczecina jest Brama Królewska znajdująca się na placu Hołdu Pruskiego. Wybudowano ją w pierwszej połowie XVIII wieku w barokowym stylu. Projekt wrót przypisuje się Gerhardowi Corneliusowi von Wallrave. Na jednej ze stron, na górze umieszczona jest tarcza z wizerunkiem orła pruskiego z łańcuchem i koroną. Na szczycie umieszczono postaci Herkulesa i Marsa. Po drugiej stronie bramy umieszczono tarczę króla Fryderyka I wraz z insygniami królewskimi. Kiedyś w bramie mieściła się galeria sztuki. Obecnie znajduje się tu Brama Jazz Cafe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>