Projekty domówBudowa

Najczęstsze błędy, jakie pojawiają się w projektach domów

Z roku na rok zyskują na popularności gotowe projekty domów jednorodzinnych, gdyż odgrywają one rolę atrakcyjnej cenowo alternatywy dla projektów indywidualnych, które na zamówienie są wykonywane przez firmę architektoniczną. Dodatkowo możemy pozyskać je praktycznie od ręki również przez Internet w wyniku czego szybciej zaczniemy realizować swoje zamierzone cele. Dowiedz się jakie błędy przy projektowaniu domu się popełnia.

Projekt, który jest w pełni dopasowany do inwestora

Najczęściej popełnianym błędem przez osoby inwestujące jest fakt, iż wybrany przez nich projekt sprawia, że inwestycja, którą mamy w planach przekracza nasz budżet. Dodatkowo warto pamiętać, że nadprogramowe mkw w dobie rosnących cen będą nas niemało kosztować. Również wybrany przez nas plan okazuje się tym, który jest zbyt skomplikowany bazując na trudnych do realizacji pomysłach, rozwiązaniach w wyniku czego będziemy musieli ponieść większe koszty nie tylko za materiały, lecz także za ekipę, gdyż zwiększy się ilość godzin, jaką owe osoby będą musiały spędzić w pracy.

Aspekt, jakim jest estetyka, a nie funkcjonalność to kolejny błąd popełniany przez wielu z nas podczas wyboru wizualizacji, po której robi się projekt. Pamiętać trzeba także o powtarzającej się zależności takiej jak: za tanim projektem idą wyższe koszty, gdyż często trudno jest dobrać optymalne rozwiązania do zakupionego przez nas projektu w taki sposób by nie nadwyrężyły one naszego budżetu. Jednak mimo wszystko, jeśli decydujemy się na skorzystanie z gotowego projektu domu to warto ustalić kilka kwestii. Należą do nich głównie: budżet, jaki możemy przeznaczyć na określoną inwestycję, liczba osób, które będą mieszkać wraz z nami, lokalizacja budowy oraz działka, na której dana nieruchomość ma powstać. Projekt domu, na jaki się zdecydujemy musi być bliski naszym wymaganiom, gdyż wprowadzanie ewentualnych zmian to generacja dodatkowych kosztów. Często da się zauważyć fakt, iż ważny aspekt dotyczący roli przedpokoju jest pomijany w projekcie. Jest to duży błąd dlatego, że miejsce to pełni funkcję reprezentacyjną. Widzą go osoby wchodzące do danego pomieszczenia. Puste ściany to tradycja, o której musimy zapomnieć. Często pokrywa się obmurowanie zwykłą farbą, przez co wystrój staje się ponury, pozbawiony życia. Warto więc zainwestować w obrazy lub odcień kolorystyczny z dodatkowym wzornictwem.

Reklama
błędy przy projektowaniu domu

Główne błędy, z jakimi możemy się spotkać, wybierając gotowy projekt

  • Rozkład wnętrz – powinniśmy mieć odpowiednią ilość pokoi, które będą wybrane pod kątem ilości osób, jaka będzie znajdować się w danym budynku, gdyż zbyt duża ilość pomieszczeń i korytarzy dodatkowo w momencie, kiedy są one źle rozmieszczone sprawiają, że komfort użytkowania spada, a koszty, jakie poniesiemy za prąd rosną przez ilość świateł, jaką będziemy musieli zainstalować.
  • Nowoczesne technologie – oszczędności, jakie jesteśmy w stanie uzyskać rezygnując z nowoczesnych rozwiązań brzmią i wyglądają na papierze nieźle. Jednak w rzeczywistości pozyskanie mniej popularnych części oraz ekipy, która wykona całą instalacje równoznaczne są z generacją dodatkowych kosztów.
  • Konstrukcja – optymalność niektórych gotowych projektów sprawia, że w skrajnych przypadkach konstrukcja może w szybkim tempie ulec awarii.
  • Rozmieszczenie okien – większą część okien powinniśmy rozmieścić na południowo-zachodniej stronie.
  • Źle rozplanowane oświetlenie – najczęstszym błędem jest wybieranie lampy sufitowej, która ma jedną żarówkę. Jest to rozwiązanie, z jakiego nie powinno się korzystać, gdyż nie wszystkie kąty w danym pomieszczeniu są oświetlone.
  • Błędy w doborze kolorów – takich błędów niestety jest od groma. Często ludzie nie analizując jak by to miało wyglądać dają do małego pomieszczenia ciemne odcienie, przez co wydają się one jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości są. Kolejny zły aspekt, na który się stawia to najpierw ktoś maluje, a następie wybiera meble. Należy całość odwrócić dlatego, że dobór mebli pod kolor ścian niż koloru ścian pod meble na pewno będzie nas kosztować więcej.
  • Wszystkie meble układamy pod ścianą – szafki, regały i komody przez wielu z nas skręcane są, a następie ustawiane jak najbliżej określonych ścian, gdyż w ten sposób mamy więcej miejsca. Jednak środek pokoju pozostaje pusty, a mimo większej ilości mkw i tak całość przez to wizualnie wygląda, jak by była mniejsza.
  • Płytki, aż po sam sufit – często szczególnie w łazience układamy płytki po sam sufit. Jednak przez to poza przytłoczeniem całego pomieszczenia również obniżamy go optycznie. Warto więc pomiędzy sufitem a płytkami pozostawić pasek pomalowanej ściany.

Powiązane artykuły

Back to top button