Czy warto jest odwiedzić Wałbrzych?

Czy warto jest odwiedzić Wałbrzych? Pytanie to może postawić sobie wiele osób, które śledząc mapę dolnego śląska, szukają destynacji na weekendowy wypad. Odpowiedź brzmi „Tak”. Wałbrzych jest miastem, które jest powoli odkrywane na nowo, a niestety o wielu jego atrakcjach niewiele wiadomo. Wałbrzych jest miejscem, które podupadło mocno w drugiej połowie dwudziestego wieku. W zasadzie zostało zmarginalizowane do miasta typowo górniczego. Co prawda górnictwo w Wałbrzychu było od kilku wieków i było wpisane w jego krajobraz, jednak nie była to tylko jedyna jego twarz. Obecnie w wyniku zlikwidowania górnictwa w tym mieście, można skupić się na innych jego aspektach zarówno tych starych, jak i nowo powstałych.

Wałbrzych obfituje w zabytki. Do najsłynniejszych można zaliczyć oczywiście Zamek Książ, z przylegającymi do niego terenami zielonymi i stadniną. Ale w Wałbrzychu i okolicach jest jeszcze kilka ciekawych zabytków. Do takich można zaliczyć ruiny Zamku Nowy Dwór, mieszczące się na wzgórzu o tej samej nazwie (dzielnica Podgórze), jak i ruiny Zamku Rogowiec znajdujące się na szlaku górskim pomiędzy miastem, a schroniskiem Andrzejówka (zresztą samo schronisko również jest zabytkowe). Jeśli dorzucimy do tego Palmiarnię, rynek z Palcem Magistrackim lub Pijalnie Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju, to już mamy plan na więcej niż jeden dzień intensywnego zwiedzania, a są to tylko najpopularniejsze cele.

Z nowszych atrakcji można wyliczyć Aqua Zdrój czy Starą Kopalnię, która mieści się na terenie Kopalni „Tores”, a jeśli będziemy mieli ochotę poczuć się jak za dawnych czasów w kinie, możemy odwiedzić kino studyjne Apollo mieszczące się w śródmieściu (jedno z nielicznych, które zachowało swój pierwotny charakter). Jeśli planujemy wyjazd na co najmniej dwa dni, zapewne zaplanować trzeba noclegi {lista ➩ meteor}, Wałbrzych posiada całkiem ciekawą pod tym względem ofertę. Baza noclegowa jest niezwykle różnorodna i obejmuje zarówno hotele (takie jak Maria, Maria-Helena, Aqua Zdrój lub Ibis), pensjonaty oraz ciekawe opcje agroturystyczne na obrzeżach miasta i w niedalekiej okolicy. Wałbrzych jest miastem, w którym można spokojnie spędzić więcej niż jeden weekend, nie martwiąc się o brak atrakcji, które wypełnią nam ten czas. Ponadto jest jednym z niewielu jeszcze miast, w którym nie odczujemy natłoku turystów.


One thought on “Czy warto jest odwiedzić Wałbrzych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>